Spolujízda → Jak funguje, zkušenosti s Blablacar, kde hledat

Marie Janáčová
Publikováno 1. prosince 2023
 • Spolujízda dává řidičům možnost zaplnit volné sedačky a získat příspěvek na benzín
 • Spolujezdec získá možnost levné dopravy v autě
 • Nejznámější platformou pro spolujízdu jsou BlaBlaCar a facebookové skupiny

Jak funguje spolujízda

SpolujízdaJak to funguje? Řidič nabídne na konkrétní trasu volná místa v autě. Zpravidla platí, že rychlejší vyhrává, volná místa na frekventované trasy mizí rychle. Pak už si spolu jednoduše domluvíte místo srazu, čas a cenu.

3 platformy pro spolujízdu

 1. BlaBlaCar

  Spolujízda → Jak funguje, zkušenosti s Blablacar, kde hledatBlaBlaCar je v současné době nejpoužívanější internetovou platformou pro zprostředkování meziměstských spolujízd na světě.

  Pamatujete ještě český Jízdomat, který před několika lety ovládal spolujízdu v ČR? Ten byl společnosti BlaBlaCar prodán. BlaBlaCar převzalo otěže a těší se oblibě mnoha lidí u nás, ale i v zahraničí. Funguje ve více než 20 zemích světa.

  Zprostředkování jízd přes BlaBlaCar je zpoplatněno servisním poplatkem, jehož výše se odvíjí od ceny řidiče za jízdu. Poplatek je zahrnut do celkové ceny, která se zobrazí při rezervaci jízdy.

  Jak funguje Blablacar

  Registrace a vytvoření profilu

  Nejprve se musíte na BlaBlaCar zaregistrovat – buď klasicky vyplněním formuláře nebo přes Facebook. Dále si vytvořte svůj osobní profil. Vyplňte informace o sobě a nahrajte třeba i svou fotku. Součástí profilu jsou hodnocení, které jste vy udělili ostatním a oni vám.

  Před používáním služby musíte také projít ověřením vašeho telefonního čísla. Na svém profilu si můžete navíc určit, jak moc si chcete při jízdách povídat, označte se jako Bla, BlaBla nebo BlaBlaBla.

  Rezervace místa

  Samotné používání BlaBlaCar je velmi jednoduché. Pokud hledáte svezení, stačí zadat datum a místo příjezdu a odjezdu. Zobrazí se vám řidiči, kteří danou trasu pojedou, vy si jednoho vyberete a zarezervujete si místo v autě.

  Můžete mu také napsat vzkaz s případnými dotazy. Po rezervaci získáte na řidiče telefonní kontakt pro doladění detailů.
  Řidiče vybírejte podle hodnocení, pokud má samé kladné, není proč váhat, pokud ale naopak sbírá negativní hodnocení, raději se mu vyhněte.

  Cena jízdy přes Blablacar

  Cena se vždy domlouvá před jízdou, každý řidič si cenu může určit dle libosti, proto jednotlivé řidiče určitě srovnávejte a vyberte si takovou cenu, která vám vyhovuje.

  Hodnocení v Blablacar

  Po vybrání trasy a řidiče stačí jen nasednout na určeném místě do auta a dopravit se do cíle. Po jízdě udělíte hodnocení řidiči a stejně tak udělí řidič hodnocení vám.
  Pokud vám daný řidič padne do oka, můžete s ním klidně cestovat pravidelně, pokud rádi poznáváte nové lidi, můžete řidiče dle libosti střídat.

  Jste řidič a máte volná místa v autě?

  Registrace řidiče v Blablacar

  Pravidelně cestujete na určité trase a chcete se podělit o místa v autě, ale především ušetřit na projetém benzínu? Využijte také BlaBlaCar.
  Stačí se zaregistrovat a nabídnout svou jízdu. Zadejte místo a čas odjezdu a příjezdu. Pokud si někdo rezervuje místo ve vašem autě, bude vám zasláno jeho telefonní číslo, můžete jej kontaktovat s dalšími informacemi.

  Profil řidiče v Blablacar

  Stejně jako cestující si i řidiči mohou nastavit úroveň toho, jak moc si budou chtít s ostatními povídat. Na svůj profil můžete nahrát i fotku vašeho auta. Před cestou si dohodnete částku s lidmi, které svezete, po cestě vám onu částku zaplatí. Nakonec cestujícím udělíte hodnocení, stejně tak budete ohodnoceni vy.

  Dámská spolujízda přes Blablacar

  • Pro ženy, které se obávají vézt cizí muže, je na BlaBlaCar funkce ryze dámské spolujízdy. Díky této funkci si můžete domluvit jízdu pouze se ženami. Hodí se především pro ženy, které jsou na BlaBlaCar nově, nemají se spolujízdami tolik zkušeností a chtějí první cesty absolvovat spíše s ženami.
  • V nabídce jízd je uvedeno, zda se jedná o dámskou spolujízdu, takže při výběru řidičů poznáte, jestli řidička chce vést pouze ženy. Pokud nejste řidička, ale hledáte volné místo pro svezení, dívejte se na profily u inzerátů, každý zde má uvedeno pohlaví, dle toho vybírejte.
   Pokud chcete mít jistotu, že jsou uvedené informace na profilu pravdivé, všímejte si především hodnocení.

  Více informací na BlaBlaCar.cz

 2. Skupiny na Facebooku

  Domluva na spolujízdu

  Facebookové skupiny jsou vděčným nástrojem pro různé účely, jedním z nich je i domluva na spolujízdu. Na Facebooku lidé vytvořili mnoho skupin orientovaných na konkrétní trasy jízd.

  Jak najít spolujízdu na Facebooku

  Pokud pravidelně jezdíváte konkrétní trasu (např. Praha–Brno), stačí si tuto skupinu vyhledat. Napište do hlavního vyhledávače “Praha Brno” a hned se vám ukáže skupina, která slouží lidem k domluvě pro spolujízdu.

  Přidejte se do dané skupiny, poté můžete sledovat příspěvky na zdi, ve kterých lidé nabízí svezení na této trase. Pokud vás nabídka zaujme, stačí řidiče kontaktovat do komentáře, soukromé zprávy, případně na telefonní číslo, když jej řidič zveřejní.

  Domluva místa, času a ceny už potom záleží na domluvě mezi vámi. Tímto způsobem můžete vyhledávat skupiny i pro jiné trasy.

  Jak nabídnout spolujízdu na Facebooku

  Stejně tak můžete vy zveřejnit příspěvek s nabídkou volných míst v autě a hledat tak spolucestující, kteří vám na cestu přispějí.
  Uveďte místo nástupu a výstupu a cenu, kterou si chcete účtovat. Telefonní kontakt není v příspěvku povinný, záleží jen na vás. Můžete ho zájemci poslat do soukromé zprávy, pokud nechcete mít číslo veřejně.

 3. Spolu-jízda

  Jak funguje Spolu-jízda

  Webová stránka Spolu-jízda nabízí také možnost domluvy na sdíleném cestování. Způsob nabídky a poptávky je velmi jednoduchý. Vyhledejte v levém sloupci město, z (do) kterého chcete svézt. Po rozkliknutí se vám zobrazí nabídky řidičů na danou trasu. Obvykle je u inzerátu uveden buď e-mail nebo telefonní kontakt. Domluva je tedy čistě na vás. Rezervační formulář zde není.

  Jak vložit nabídku na Spolu-jízdu

  Pokud chcete vložit inzerát, sjeďte na dané stránce úplně dolů, tam se nachází formulář, ve kterém vyplníte jméno, titulek a text příspěvku. Můžete zde nabídnout volná místa ve vašem autě nebo naopak napsat poptávku na volné místo z (do) daného města.

  Alternativa k Blablacar

  Tuto stránku můžete využívat jako doplněk k BlaBlaCar, kde je nabídek přirozeně mnohem více. Pokud ale na BlaBlaCar není ale žádné volné místo na požadované trase, můžete se poohlédnout na Spolu-jízdě, kde třeba budete mít štěstí.

  Více informací na Spolu-jízda.cz.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.