Bankovní účet pro studenty: Srovnání 2021, účty bez poplatků

Speciální bankovní účty pro studenty nabízí většina tradičních bank. Zdárně jim šlapou na paty nové internetové banky, které rovněž nabízejí vedení účtu zdarma, bezplatné příchozí a odchozí platby nebo výběry z bankomatů.

Jak si představujeme nejlepší bankovní účet pro studenta

Od bankovního účtu pro studenty očekáváme jeho bezplatné vedení nejméně do dosažení 25 let, ideálně bez nutnosti předkládat doklad o studiu, a také následující vlastnosti:

  • Příchozí a odchozí platby zdarma
  • Bezkontaktní platební karta zdarma (podmínku obratu plateb 1 500 Kč měsíčně akceptujeme)
  • Minimálně 3 výběry z libovolného bankomatu v ČR každý měsíc zdarma
  • Samozřejmostí je internetové bankovnictví
  • Výběry z bankomatů v cizině zdarma a výhodné směnné kurzy jsou plus

Nejlepší bankovní účet pro studenty 2021

BankaÚčetMinimálně do 25 let zdarma bez podmínek a bez potvrzení o studiu
Tento účet doporučujemeUniCreditBankU konto pro mladéAno
Tento účet doporučujemeEqua bankBěžný účetAno
Tento účet doporučujemeRaiffeisenbankAKTIVNÍ účet pro studentyNe
Tento účet doporučujememBankmKonto #navlastnitrikoAno
Existují lepší účty, ale s výhradami ho lze doporučitAir BankBěžný účetAno
Existují lepší účty, ale s výhradami ho lze doporučitKomerční bankaG2.2Ne
Existují lepší účty, ale s výhradami ho lze doporučitČSOBPlus kontoAno
Existují lepší účty, ale s výhradami ho lze doporučitPoštovní spořitelnaPoštovní účetAno
Existují lepší účty, ale s výhradami ho lze doporučitMoneta Money BankStudentský účetNe
Tento účet nedoporučujemeČeská spořitelnaStudentský účetNe
Tento účet nedoporučujemeFio bankaOsobní účetAno

1UniCreditBank: U konto pro mladé

U konto pro mladé je zdarma pro všechny ve věku od 15 do 26 let, potvrzení o studiu se nepředkládá. Bezplatné jsou všechny příchozí a odchozí platby zadávané elektronicky a neomezený počet výběrů ze všech bankomatů v Česku i zahraničí.

Peníze je na účet možné vkládat rovněž zdarma přes vkladomaty UniCredit Bank. S kartou je možné čerpat slevy ve výši až 60 % u partnerů banky.

Po dosažení 26 let je bezplatné vedení účtu podmíněno pravidelnou měsíční úložkou ve výši alespoň 12 000 Kč. Při nesplnění podmínky činí poplatek za vedení účtu 199 Kč.

2Equa bank: Běžný účet

Běžný účet od Equa bank na U konto pro mladé veden zdarma a bez podmínek, bezplatné jsou všechny příchozí i odchozí platby a výběry z bankomatu v Česku i v zahraničí.

K účtu je vydávána bezkontaktní platební karta. Peníze je možné vkládat na účet přes vkladové bankomaty, bankovním převodem nebo poštovní poukázkou, Equa bank klientovi jednu každý měsíc proplatí.

Equa bank je bezhotovostní banky, na pobočkách nelze vkládat ani vybírat hotovost. Vkladomaty se zatím nacházejí jen v krajských městech. Za dotaz na zůstatek účtu u bankomatu si banka účtuje poplatek ve výši 9 Kč.

Účet si v bance mohou otevřít pouze studenti starší 18 let.

3Raiffeisenbank: AKTIVNÍ účet pro studenty a děti

AKTIVNÍ účet pro studenty a děti od Raiffeisenbank je zcela zdarma. Studenti starší 19 let při založení účtu překládají potvrzení o studiu nebo platnou kartu ISIC.

AKTIVNÍ účet pro studenty a děti je víceměnovým účtem, kromě českých korun na něm lze mít až 18 dalších měn, např. EUR, USD nebo GBP.

K účtu jsou vydávány 2 mezinárodní bezkontaktní platební karty, zdarma jsou všechny příchozí a odchozí platby, výběry ze všech bankomatů v Česku i v zahraničí bez omezení.

První vklad a výběr hotovosti v měsíci na pokladně Raiffeisenbank je k účtu nabízen zdarma, bezplatné jsou rovněž SEPA platby.

4mBank: mKonto #navlastnitriko

Teenagerům ve věku od 15 do 18 let mBank nabízí mKonto #navlastnitriko. Prakticky se jedná o plnohodnotný běžný účet. Založení a vedení je zdarma, k účtu je bezplatně vydávána bezkontaktní platební karta.

Mezi výhody mKonta #navlastnitriko patří tři bezplatné výběry měsíčně z kteréhokoliv tuzemského bankomatu. V zahraničí je výběr z bankomatu zdarma, jde-li o částku vyšší než 1500 Kč.

Nevýhodou je komplikované vkládání finančních prostředků na účet a nízké zvýhodnění na spořících účtech. Jakmile klient dovrší 18 let, je jeho mKonto #navlastnitriko automaticky převedeno na běžný účet mKonto.

5Air Bank: Běžný účet

Air Bank má ve své nabídce Běžný účet, který je veden zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Jeho výhodou jsou také bezplatné příchozí i odchozí platby a až dvě platební karty zdarma.

K výběrům a vkladům lze bezplatně používat pouze bankomaty Air Bank, kterých přece jenom není mnoho. Za poplatek 35 Kč lze vybírat z bankomatu kterékoliv jiné banky.

Běžný účet si u Air Bank mohou zřídit pouze studenti od 18 let.

6Komerční banka: G2.2

Účet G2.2 od Komerční banky je zdarma pro studenty od 15 do 30 let. Studenti od 20 let musí při zakládání účtu předložit potvrzení o studiu, nebo ISIC průkaz.

U G2.2 jsou bezplatné příchozí a odchozí platby. K účtu je zdarma vydávána bezkontaktní platební karta, výběry z bankomatů Komerční banky jsou zdarma. Při použití bankomatu jiné banky se platí vždy a bez milosti 39 Kč. V zahraničí je první výběr v měsíci zdarma, za každý další se platí 39 Kč (ve vybraných evropských státech) nebo 99 Kč (pro ostatní zahraniční státy).

Výhodou Komerční banky je snadná dostupnost poboček a bankomatů i v menších obcích. Studenti navíc mohou získat bonus až 350 Kč při předložení ISIC karty.

7ČSOB: Plus konto

Plus konto od ČSOB mohou využívat mladí lidé do 26 let věku.

Vedení účtu a dvou bezkontaktních platebních karet je zdarma. Bezplatné jsou také všechny příchozí a odchozí transakce nebo všechny výběry z bankomatů ČSOB. Ty patří v rámci České republiky mezi nejpočetnější. Dojem z účtu kazí poplatek 40 Kč za výběr z bankomatu jiné banky. Zdarma je jeden výběr měsíčně u přepážky na České poště.

Naopak výhodou je možnost využití kterékoliv pobočky České pošty jako kontaktního místa ČSOB.

8Poštovní spořitelna: Poštovní účet

Poštovní účet v nabídce Poštovní spořitelny je zdarma pro lidi do 26 let zdarma.

Součástí účtu jsou bezplatné příchozí a odchozí platby zadané internetovým, nebo mobilním bankovnictvím, trvalé příkazy, inkasa, SIPO, 2 bezkontaktní platební karty Debit MasterCard a výběry z bankomatů Poštovní spořitelny a ČSOB zdarma. Za výběr z bankomatu jiné banky se platí 40 Kč. Zdarma je jeden výběr měsíčně u přepážky na České poště.

9Moneta Money Bank: Studentský účet

Moneta Money Bank je nové jméno GE Money Bank. Společnost nabízí studentům ve věku od 15 do 26 let bezplatně vedený Studentský účet. Pokud je vám více než 20 let, je při založení nutné nutné předložit doklad o studiu nebo ISIC.

Bezplatné jsou všechny příchozí platby i odchozí platby provedené prostřednictvím internetového bankovnictví. Stejně tak jsou bez omezení zdarma pouze výběry z bankomatů Moneta Money Bank, při použití jiného bude z účtu strženo 59 Kč.

10Česká spořitelna: Studentský účet

Studentům ve věku do 26 let Česká spořitelna nabízí bezplatně vedený Studentský účet. Založení účtu je možné i online, kromě osobních dokladů se předkládá také potvrzení o studiu.

V rámci účtu jsou zdarma příchozí i odchozí platby. Výběry z bankomatu České spořitelny jsou zdarma. Při použití bankomatu jiné banky se z účtu strhne vždy 40 Kč.

Nevýhodou je složitý sazebník poplatků. Výhodou České spořitelny je dobrá dostupnost poboček i na menších městech.

11Fio banka: Osobní účet

Fio banka studentům nabízí běžně dostupný Fio osobní účet. Veden je zdarma bez jakýchkoliv podmínek, doklad o studiu se nepředkládá. Výhodou účtu jsou příchozí a odchozí platby v rámci Česka a Slovenska zdarma, bezplatně je možné využívat také bezkontaktní kartu MasterCard Debit Contactless.

Osobní účet od Fio banky nemůžeme studentům doporučit v důsledku nevýhodných výběrů z bankomatu. Součástí účtu jsou sice neomezené výběry z bankomatů Fio banky, napříč republikou je ale přístrojů velmi málo.

Za každý výběr z bankomatu ostatních bank se platí 25 Kč. Tento poplatek je možné až pětkrát měsíčně prominout, dva výběry jsou bankou poskytnuty automaticky bez podmínek, nicméně pro každý další výběr je nutné utratit kartou alespoň 4 000 Kč, což bývá na studenta příliš mnoho.