Autobusové jízdenky: 6 triků, jak ušetřit

Petr Novák
Publikováno 10. ledna 2024
 • Na cestu autobusem přes polovinu Evropy vám stačí stovky korun
 • Stačí znát správného dopravce a jízdenku si koupit včas
 • Za standardní výbavu autobusu se dnes považuje bezplatný internet, zásuvky u každého sedadla, klimatizace a toaleta na palubě
 1. Jízdenky objednávejte přes internet

  Autobusové jízdenky: 6 triků, jak ušetřitLístky zakoupené přes internet jsou téměř vždy levnější než ty koupené u přepážky těsně před odjezdem spoje.

  Většina dopravců prodává jízdenky také přes mobilní aplikaci, do které se zakoupená jízdenka ukládá. Jízdenka je v některých případech levnější než přes webové stránky a aplikace poskytuje spoustu usnadnění, např. bezplatné storno jízdenky patnáct minut před odjezdem. Tuto možnost nabízí RegioJetFlixbus.

  Rozšířenější funkce aplikace nabízí FlixBus. Kromě místenky a exkluzivních cen je aplikace vybavena informacemi o vaší cestě, kde se vaše zastávka nachází a mapa cesty. Obě mobilní aplikace lze stáhnout v Google Play nebo App Store.

  Standardem u všech společností je možnost výběru konkrétní sedačky v autobuse již během rezervace. Povinnost tisknout jízdenku je víceméně přežitek.

 2. Čím dřív koupíte, tím víc ušetříte

  Většina dopravců používá systém, kdy cena jízdenky roste spolu s obsazeností konkrétního spoje. Prvních pár sedaček v autobuse stojí pouze několik eur, pár posledních sedaček mnohonásobně tolik. Levné jízdenky musíte rezervovat s předstihem.

  Rezervace jízdenek je obvykle možná v předstihu 2–3 měsíců, ačkoliv tato lhůta se u každé společnosti liší.

 3. Sledujte akční jízdenky po Evropě

  Čtěte Skrblíka a sledujte weby jednotlivých dopravců. Žádná akční jízdenka vám neunikne. Počet míst a termín vycestování je u nich obvykle omezen, stejně tak nelze jízdenky stornovat nebo změnit termín cesty. To je daň za nízkou cenu.
  Regiojet

  Regiojet

  Regiojet pravidelně nabízí levné jízdenky po Evropě v rámci akcí First Minute nebo Last Minute, pravidelně nabízí také akční nabídky.

  Cílové destinace si je možné vybrat z nabídky – jízdenky do Evropy za nejnižší ceny. Do Bratislavy začínají ceny od 129 Kč, do Vídně od 149 Kč nebo do Berlína od 439 Kč. Dopravce zajišťuje mezinárodní spoje do více než devadesáti evropských destinací.

  Další možností, jak při cestování ušetřit je pořízení Kreditové jízdenky. S Kreditovkou získáte nejlevnější cenu jízdného jak pro autobusy, tak pro vlaky. Stačí se registrovat na webových stránkách, resp. v aplikaci RegioJetu, a dobít si kredit alespoň za 300 Kč.

  Samotná Kreditovka je zdarma. Využít se dá také k výhodným nákupům u obchodních partnerů RegioJetu – s Kreditovkou dostanete slevu 20 % na veškerý sortiment od společnosti Albatros Media nebo 25%  slevu do Muzea Lega. Kompletní přehled dostupných slev najdete zde.
  Flixbus

  Flixbus

  S Flixbusem můžete v sezóně vyrazit na cyklovýlet. Některé autobusy jsou totiž vybaveny nosičem, kola se však dají přepravovat také v zavazadlovém prostoru. Přepravu jízdního kola si zamluvíte během rezervačního procesu.

  Před plánovanou jízdou zeleným autobusem Flixbus se vyplatí poohlédnout po slevovém kuponu. Často jsou dostupné slevy ve výši 10–20 %.

 4. Wi-fi, zásuvky, obrazovky a další výbava

  Většina dopravců již na svých linkách používá autobusy vybavené bezpečnostními pásy, klimatizací, toaletou a sklápěcími sedačkami. Bezplatné připojení k internetu a elektrické zásuvky u každé sedačky lze také považovat za standard.

  V některých autobusech si cestující mohou krátit cestu sledováním filmů a seriálů na obrazovkách v sedačkách, jež jsou známé z dálkových letadel. Stewardky a minibar bývají součástí jen některých linek.

  Informace o servise na palubě získáte na webových stránkách dopravce.

 5. Studentská sleva na jízdenky

  Dopravci poskytují slevu na studentské jízdenky na území ČR v obvyklé výši 50 %, v zahraničí řádově 10–20 %.

  Podmínkou bývá prokázání se studentským průkazem nebo kartou ISIC. Věkový limit studenta se v jednotlivých zemích liší, na severu Evropy bývá hranice posunuta až na 30 let.

 6. …není levnější letět?

  Anglie, Itálie a některé další destinace jsou z Prahy snadno dostupné díky nízkonákladovým aerolinkám. Letenky jsou často levnější než jízdenky.

  Cesta je navíc výrazně kratší, místo několika desítek hodin stačí v dopravním prostředku přečkat hodin jen pár.

  Nízkonákladovou dopravu z Prahy zajišťuje nejčastěji Ryanair, týká se to i Londýna. Ceny nejlevnějších letenek z Prahy se obvykle pohybují kolem 500 Kč. EasyJet prodává letenky za ceny od 600 Kč, oba dopravci vás dopraví do Londýna za jednu hodinu. Další dvě hodiny hrubého času zabere pobyt na letišti a cesta na něj.

  Pozemní doprava je výrazně dražší a časově náročnější. Cesta z Prahy do Londýna autobusem trvá přes 18 hodin. RegioJet nabízí trasu bez přestupu za cenu od 1 390 Kč, FlixBus za cenu od 1 878 Kč s přestupem. Záleží tedy na vaší preferenci, zda zvolíte leteckou či pozemní dopravu.

Levné autobusové jízdenky po Evropě


a
adampc1@centrum.cz 15.12.2021 – 09:29

Je zajímavé číst že lety jsou kratší než jízda autobusem

Odpovědět

a
anonym 05.02.2023 – 10:11

odpověď na předchozí příspěvek: Pokud neposkytujete hodnotné informace ostatním, mlčte ! Autor článku to napsal proto, aby lidi trknul, že se nemusejí kodrcat autobusem, když mohou letět, a je to ještě levnější.

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.