Bylinky od A do Z: 24 bylinek, které si vypěstujete snadno doma

Pěstováním bylinek doma nebo na balkóně můžete ušetřit stovky korun ročně. Sáček s bylinkami se v obchodě prodává přibližně za 15 Kč, předpěstované bylinky v květináči zhruba za 30 Kč. Doma si bylinky můžete pěstovat celoročně a mít je k dispozici čerstvé 24 hodin denně.

Jak pěstovat bylinky

1Bylinky ze supermarketu bývají méně kvalitní

Bylinky od A do Z: 24 bylinek, které si vypěstujete snadno domaV supermarketech se obvykle prodávají bylinky s velmi slabou chutí, které se pěstují v uzavřených halách bez přístupu slunce a za použití umělých hnojiv.

Pod pokličku pěstování bylinek nechal nahlédnout jeden z dílů pořadu Jídlo s.r.o.

Kvalitnější, ale dražší bývají bio bylinky prodávané ve specializovaných obchodech.

2Jak doma začít pěstovat bylinky

Jednodušší a dražší variantou je koupě sazeniček v zahradnictví, za jeden kus zaplatíte v závislosti na druhu 20-40 Kč.

Levnější je pěstování ze semínek, za desítky kusů v jednom pytlíčku zaplatíte 15-30 Kč. Vypěstovat z nich lze více sazeniček, je však třeba počítat s rizikem, že ne všechny rostlinky se uchytí.

3Bylinky bývají nenáročné na pěstování

Bylinky od A do Z: 24 bylinek, které si vypěstujete snadno domaVětšina bylinek si vystačí s truhlíkem za oknem, terasou nebo záhonem na zahradě. Není pro ně nutné hledat stín, protože mají rádi slunce. Pokud je zapomenete zalít, obvykle se nic nestane.

Nejvhodnější jsou parapety a balkony orientované na jih.

4Zemina na bylinky

Pro bylinky se vyrábí speciální zemina s vyšším obsahem živin a přídavkem rašeliny. Cena 5 litrů zeminy začíná zhruba na 30 Kč, za 10 litrů zaplatíte nejméně 40 Kč.

5Hnojivo na bylinky

Bylinky od A do Z: 24 bylinek, které si vypěstujete snadno domaZahradnictví prodávají specializované přípravky pro bylinky, ačkoliv časté hnojení není nutné.

Požádejte o radu prodejce a přečtěte si instrukce pro jednotlivé bylinky, jejich požadavky se liší.

6Péče o bylinky

Rostlinky pravidelně zaštipujte, aby rostly a mohutněly.