Příspěvek na volání a internet: Kdo má nárok a jak o něj žádat

Lenka Chládková
Publikováno 5. března 2024
 • Držitelé průkazu ZTP a lidé s nízkými příjmy mají nárok na slevu až 200 Kč měsíčně na volání a internet
 • Povinnost poskytnout slevu mají operátoři O2, T-Mobile, Vodafone a PODA
 • Sleva se vztahuje na všechny služby, tarify a balíčky služeb, u některých operátorů také na předplacené karty
 1. Kdo má nárok na příspěvek až 200 Kč měsíčně

  Operátoři, kteří v Česku provozují vlastní mobilní síť, mají podle zákona o elektronických komunikacích povinnost od ledna 2023 zlevnit své služby až o 200 Kč měsíčně nejen zdravotně postiženým osobám, ale také lidem s nízkými příjmy.

  Cenové zvýhodnění telekomunikačních služeb je určeno pro

  • zdravotně postižené osoby s průkazem ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty,
  • držitele průkazu ZTP/P,
  • osoby závislé na pomoci jiných lidí,
  • spotřebitele, kteří pečují o nezletilou osobu s průkazem ZTP z důvodu úplné nebo praktické hluchoty, nebo ZTP/P,
  • osoby s nízkými příjmy, které pobírají příspěvek na živobytí (podle zákona o hmotné nouzi)

  Podrobné vymezení podmínek pro čerpání slevy je dostupné na stránkách Českého telekomunikačního úřadu.

  Podmínky pro osoby s nízkými příjmy

  Od července 2023 může získat cenové zvýhodnění osoba s nízkými příjmy pouze v případě, že pobírá příspěvek na živobytí podle zákona o pomoci v hmotné nouzi, případně pokud je společně posuzovanou osobou. K žádosti o slevu je nutné doložit potvrzení, které vydává Úřad práce.

  Kdo má nárok na příspěvek na živobytí, jaká je jeho minimální výše, jak o něj žádat a mnoho dalších užitečných informací obsahuje článek Příspěvek na živobytí 2024.

 2. Sleva na volání, internet, tarify a balíčky služeb

  Operátoři jsou povinni poskytnout cenové zvýhodnění na volání, internet, tarify a balíčky služeb. Povinnost se plošně nevztahuje na služby poskytované prostřednictvím předplacených karet. Pouze společnost T-Mobile Czech Republic musí umožnit využití slevy alespoň na jeden tarif u předplacené karty.

  Slevu ve výši 200 Kč může žadatel využít pouze jednou za kalendářní měsíc. To platí i v případě, že splňuje obě kritéria (např. je držitelem ZTP/P a současně pobírá příspěvek na živobytí). Jeden žadatel může získat příspěvek pouze na jednu službu u jednoho mobilního operátora.

 3. Jak žádat o cenové zvýhodnění

  Žádost o cenové zvýhodnění je nutné podat u příslušného operátora, tedy u O2, T-Mobile, Vodafone nebo PODA. Podmínky žádosti se mohou u jednotlivých operátorů lišit, obecně se dá ale říci, že žadatel vždy musí:

  • doložit příslušné dokumenty, které prokazují oprávněnost žádosti
  • specifikovat, na jakou službu bude cenové zvýhodnění čerpat

  Zdravotně postižené osoby předkládají ZTP, ZTP/P, případně další doklady dle platných právních předpisů. Lidé s nízkými příjmy dokládají Potvrzení o poskytnutí dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvku na živobytí, které vydává příslušný Úřad práce.

  Cenové zvýhodnění nelze uplatnit zpětně, čerpá se ode dne, ve kterém žadatel doložil všechny potřebné doklady.

Tarify se slevou pro ZTP a osoby s nízkými příjmy

 1. O2: Neomezené volání do všech sítí za 25 Kč na den

  Příspěvek na volání a internet: Kdo má nárok a jak o něj žádat
  Noví i stávající zákazníci O2 mohou čerpat dotaci ve výši 200 Kč měsíčně na mobilní služby, pevnou linku a internet, předplacenou kartu s měsíčním kreditem nebo na sloučení služeb v rámci balíčku O2 Spolu. Příspěvek nejde využít na O2 TV.

  Jde například o tarif NEO+ Start s neomezeným voláním a SMS do sítě O2, 30 volnými minutami volání do ostatních sítí a 500 MB dat za 89 Kč měsíčně. Příspěvek se dá uplatnit i na předplacenou kartu GO Neomezené volání – neomezené volání do všech sítí v ČR a 300 MB dat na den. Tarif vychází na 25 Kč za den, přičemž se platí pouze za dny, ve kterých uživatel volá, nebo když se připojí k internetu. Při zakoupení karty je navíc připsán přednabitý kredit ve výši 150 Kč.

  Internet na doma vychází s příspěvkem na 99 Kč na měsíc, po 6 měsících je platba navýšena na 299 Kč/měsíc. U pevné linky si lze s příspěvkem zaplatit neomezené volání na pevné a mobilní linky v ČR za 149 Kč/měsíc.

  O příspěvek se žádá na některé z prodejen O2. Samotná žádost, potřebné dokumenty a výběr služby se řeší přímo na místě. Žádost s veškerými potřebnými dokumenty je možné zaslat také poštou. Podrobné informace jsou k dispozici na O2.cz.

 2. T-Mobile: 50 minut volání a SMS + 1 GB dat za 50 Kč měsíčně

  Příspěvek na volání a internet: Kdo má nárok a jak o něj žádat
  Cenové zvýhodnění u T-Mobile lze uplatnit na mobilní hlasové a datové služby, nebo na pevný internet. Kromě zmíněných služeb se dá sleva využít na předplacenou TWIST kartu 1 GB dat.

  Tato předplacená karta nabízí 50 volných minut, 50 SMS a 1 GB dat na prvních 30 dní od její aktivace. Balíček se po 30 dnech automaticky obnovuje za cenu 50 Kč (namísto 250 Kč).
  Po vyčerpání volných jednotek stojí minuta volání 3,90 Kč, jedna SMS 1,90 Kč. Mobilní služby poskytované prostřednictvím této karty je možné čerpat pouze na území České republiky.

  Příspěvek se dá čerpat také na mobilní tarif Neomezeně XL, který zahrnuje neomezené volání a SMS, 15 GB dat plnou rychlostí, po vyčerpání neomezená data s rychlostí 10 Mb/s za 730 Kč/měsíc. Stejná cena se nabízí na pevný internet na doma s rychlostí 1 000 Mb/s.

  Žádost je třeba podat osobně, případně v zastoupení na základě plné moci, na jedné z prodejen T-Mobile. Kompletní informace najdete na oficiálních webových stránkách T-Mobile.

 3. Vodafone: Sleva 200 Kč na volání a internet

  Příspěvek na volání a internet: Kdo má nárok a jak o něj žádat
  Vodafone při splnění podmínek umožní čerpání slevy na pevný internet, pevné telefonní číslo, mobilní a datový tarif, nebo na jednu ze služeb v kombinované nabídce. Zvýhodnění nejde čerpat pro předplacené karty a Vodafone TV.

  Nejlepší variantou pro podání žádosti je osobní návštěva jedné z prodejen Vodafone, případně jde žádost poslat doporučeně poštou, nebo přes Datovou schránku. Všechny potřebné informace jsou uvedeny na stránkách Vodafone.cz.

 4. PODA: Cenové zvýhodnění na hlasové a internetové služby

  U poskytovatele datových a telekomunikačních služeb PODA a.s. lze uplatnit cenové zvýhodnění na internetové služby, hlasové služby, nebo na kombinaci služeb v rámci balíčku.

  Při podání žádosti je třeba vybrat jednu službu, na kterou bude žadatel čerpat cenové zvýhodnění. Podrobné informace a přesné pokyny jsou dostupné na stránkách Poda.cz.

 5. BLESKmobil: 200 Kč kreditu každý měsíc

  Příspěvek na volání a internet: Kdo má nárok a jak o něj žádat
  Příspěvek 200 Kč kreditu měsíčně nabízí zdravotně postiženým a osobám s nízkými příjmy také BLESKmobil. Takto získaný kredit lze využít na volání, smsky či mobilní data, případně k nákupu výhodných balíčků.

  Kompletní podmínky pro podání žádosti jsou uvedeny na stránkách BLESKmobil.cz.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.