Spořicí účty 2020: Srovnání, nejvyšší úroky, výhody a nevýhody

U většiny spořicích účtů je jejich zřízení, založení i vedení zdarma – tento na první pohled úžasný fakt se odráží v úrokové míře, která často nepokryje ani inflaci. Ta za rok 2019 v průměru činila 2,8 %, zatímco průměrné zhodnocení na spořicích účtech se pohybovalo v desetinách procenta. Spořicí účty jsou tak vhodné leda ke krátkodobému odložení peněz, na dlouhodobé spoření se nehodí.

Nejlepší spořicí účty 2020

O spořicích účtech, kde je úroková sazba nižší, tak prakticky ani nemá cenu uvažovat.

Banka Produkt Úroková sazba  p. a. Vedení spořicího účtu
Sberbank FÉR spoření PLUS 0,7 % zdarma
Equa Bank Spořicí účet HIT 0,2–1 %1) zdarma
Air Bank Spořicí účet 0,1–0,6 %2) zdarma
Banka Creditas Spořicí účet + 0,2–0,5 %3) zdarma
Raiffeisenbank eKonto XL 0,1–0,6 %4) zdarma
Moneta Money Bank Spořicí účet 0,5 % zdarma
Hello bank! Hello spořicí účet 1 %5) zdarma

1) Úspory do 200 000 Kč jsou úročeny 0,2 %, bonus 0,8 % platí pouze v případě, že jsou provedeny alespoň 3 platby kartou, nebo pokud je aktuální výše investice k poslednímu dni v měsíci alespoň 50 000 Kč
2) Při minimálně 5 platbách kartou měsíčně je částka do 250 000 Kč úročena úrokovou sazbou 0,6 %, nad tuto částku 0,1 % p.a.
3) Vklady do výše 350 000 Kč jsou úročeny 0,5 %, nad tuto částku platí úroková sazba 0,2 % p.a.
4) Při aktivním využívaní účtu je zůstatek do 150 000 Kč úročen sazbou ve výši 0,6 %, od 150 000 Kč do 500 000 Kč se úročí 0,2 % p.a.
5) Maximální částka 300 000 Kč

1Sberbank: FÉR spoření

Česká pobočka ruské banky Sberbank nabízí spořicí účet FÉR spoření PLUS nebo EXTRA s úrokem 0,7 % p. a. bez omezení výše vkladu.

Zřízení a vedení účtu je zdarma, není zde vyžadován žádný minimální vklad ani zůstatek.

2Equa Bank: Spořicí účet HIT

Založení, vedení i zrušení účtu je zdarma, založit tento spořicí účet si můžete přes internet v průběhu zhruba 10 minut. Převody mezi spořicím a běžným účtem jsou zdarma.

Nejvyššího úroku 1 % p. a. (0,2 % úrok + 0,8 % bonusový úrok) lze dosáhnout při zůstatku do 200 000 Kč, bonus je připsán pouze v případě, že klient měsíčně zaplatí nejméně třikrát kartou, nebo je aktuální hodnota investice k poslednímu dni v měsíci alespoň 50 000 Kč. Úspory nad 200 tis. Kč jsou úročeny sazbou 0,2 %.

Equa bank má své pobočky napříč republikou.

3Air Bank: Spořicí účet

Spořicí účet si lze zdarma zřídit přes internet jako součást bankovního účtu, jeho vedení je zdarma. Základní sazba je 0 %, bonusová roční sazba je 0,6 % do 250 000 Kč, zůstatek nad hranicí 250 tis. Kč se úročí bonusovou sazbou 0,1 %. Pro dosažení bonusové sazby je nutné zaplatit v měsíci alespoň pětkrát platební kartou, zvýhodněná úroková sazba bude platit následující měsíc.

Air Bank má kamenné pobočky ve většině krajských měst.

4Banka Creditas: Spořicí účet

Banka nabízí nový Spořicí účet+ vedený zdarma s bezplatnými převody z a na běžný účet v Bance Creditas. Nyní Banka Creditas nabízí úrokovou sazbou 0,5 % p.a. pro částky do 350 000 Kč, vyšší zůstatek je úročen 0,2 % p.a.

Banka CREDITAS se postupně rozrůstá, nyní má již 35 poboček po celé České republice.

5Raiffeisenbank: eKonto XL

Raiffeisenbank nabízí spořicí účet eKonto XL zřízený a vedený zdarma s bezplatnými bezhotovostními transakcemi. U vkladu do 150 000 Kč a současném aktivním využívání jednoho z účtů (CHYTRÝ, AKTIVNÍ, PRÉMIOVÝ, EXKLUZIVNÍ nebo studentský účet) se měsíčně připisuje úrok 0,6 %.

Vklady od 150 tis. do 500 tis. Kč jsou za stejných podmínek úročeny 0,2 %, p.a.

6MONETA Money Bank: Spořící účet

MONETA Money Bank nabízí zřízení Spořícího účtu bez jakýchkoli podmínek. Úroková sazba ve výši 0,5 % p.a. není omezena výší vkladu. Spořící účet si je možné sjednat přes internet, nebo na jedné z poboček.

Vedení účtu je zdarma, bezplatné jsou rovněž veškeré elektronicky zadané tuzemské platby. Peníze jsou k dispozici ihned, není stanovena žádná výpovědní lhůta.

7Hello bank!: Hello spořicí účet

U Hello bank! je možné zřídit Hello spořicí účet s úrokem 1 % pro částky do 300 000 Kč. Spořicí účet je bez jakýchkoli dalších podmínek či poplatků. K založení není třeba běžný účet, peníze jsou kdykoli k dispozici.

Hello spořicí účet lze založit jednoduše online. Pobočky jsou zatím jen v Praze, Brně, Ostravě a Frýdku-Místku.

Na některých spořicích účtech proděláte

Ne všechny spořicí účty bývají zdaleka tak výhodné, jak se tváří. Například 100 000 Kč vložených na spořicí účet PRIMA od UniCredit Bank vám za rok na úrocích přinese jen 50 Kč (úroková sazba činí pouhých 0,05 % p.a.), ze kterých navíc ještě zaplatíte 15 % na daních. Ve finále tak získáte jen 42,50 Kč. Ačkoliv je tento účet téměř bez poplatků, obejde se bez výpovědní lhůty a není na něm nastaven povinný minimální zůstatek, nabízí automatické nadlimitní a podlimitní převody, úroková sazba 0,05 % p. a. je bezvýznamná.

Velmi známým trikem bank je dočasné navýšení úrokových sazeb ve snaze nalákat nové klienty. Některé takové spořicí účty banka dokonce krátkodobě dotuje, po skončení akce úroky postupně klesají.

Ošidná jsou také úroková pásma využívaná u některých spořicích účtů. Pásma stanovují odlišnou úrokovou sazbu jednak dle výpovědní lhůty (čím delší, tím větší úroková míra) a jednak dle výše úložky. Ta u některých spořicích účtů s výší vkladu roste, u jiných je tomu naopak. Pásmové úročení je běžné třeba u spořicích účtů Komerční banky, České spořitelny, Monety Money Bank a Raiffeisenbank.