Oprava auta: 6 triků, jak ušetřit

Ušetřit nemalé finanční prostředky na opravách můžete i tehdy, když autům nerozumíte. Stačí dbát na prevenci a opravám předejdete.

1Autorizovaný versus neautorizovaný servis

Až 15–30 % můžete ušetřit pouhou výměnou autorizovaného servisu za neautorizovaný. Tyto servisy můžete navštěvovat rovněž za účelem garančních prohlídek, což kdysi nebylo možné.

2Obstarejte si náhradní díly svépomocí

Náhradní díly zakoupené spolu se samotnou opravou bývají drahé. V servisu se proto informujte zvlášť na cenu za součástky a na cenu za opravy. Náhradní díly můžete zakoupit na internetu nebo na místním vrakovišti. Pozor – tento postup nepoužívejte u vozidel, na které se ještě vztahuje záruka. Mohli byste o ni přijít!

3Ušetřete za výměnu pneumatik

Před výměnou pneumatik nejprve obvolejte několik autoservisů a poptejte se na cenu za přezutí včetně vyvážení. Většina autoservisů poskytuje slevu v případech, kdy si nové pneumatiky zakoupíte právě u nich. To ovšem nezaručuje, že bude vždy tato možnost nejvýhodnější! Další úspory dosáhnete, když přezujete zimní pneu v předstihu a s přechodem na letní gumy počkáte.

4Pravidelně doplňujte provozní kapaliny

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav a případně doplňovat všechny provozní kapaliny automobilu – zejména brzdovou kapalinu, nemrznoucí směs a motorový olej. Případná oprava zadřeného motoru by vás stála desetitisíce korun.

5Lepší dříve než později

Začnete-li při provozu auta pociťovat odlišné chování či uslyšíte šramot, který do té doby slyšet nebyl, může to znamenat blížící se poruchu automobilu. A problémy se vyplatí řešit v samotných počátcích, ne až v situaci, kdy vám auto vypoví službu uprostřed noci na opuštěné silnici.

6Jednoduché opravy zvládnete sami!

Opravu či výměnu některých jednodušších součástí zvládnete sami, aniž byste museli být technicky mimořádně nadaní. Podrobné návody na většinu problémů naleznete rovněž na YouTube ve formě videonávodu.

Pozor na náhradní díly z Číny

Zejména v poslední době se začaly na trhu objevovat nekvalitní náhradní díly na automobily pocházející z Číny. Skrblík varuje před nákupem součástek, jež by mohly snížit bezpečnost používání automobilu.

Poznávacím znamením nekvalitních čínských součástek je zpravidla podezřele nízká cena.