6 triků, jak ušetřit při opravě auta

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2023
 • Ušetřit nemalé finanční prostředky na opravách můžete prevencí a včasnými opravami
 • Ke garančním prohlídkám můžete využívat i neautorizované servisy
 • Doporučujeme se vyhnout nekvalitním náhradním dílům z Číny
 1. Autorizovaný versus neautorizovaný servis

  6 triků, jak ušetřit při opravě autaAž 15–30 % můžete ušetřit pouhou výměnou autorizovaného servisu za neautorizovaný.

  Tyto servisy můžete navštěvovat rovněž za účelem garančních prohlídek, což kdysi nebylo možné.

 2. Obstarejte si náhradní díly svépomocí

  Náhradní díly zakoupené spolu se samotnou opravou bývají drahé. V servisu se proto informujte zvlášť na cenu za součástky a na cenu za opravy. Náhradní díly můžete zakoupit na internetu nebo na místním vrakovišti. Pozor – tento postup nepoužívejte u vozidel, na které se ještě vztahuje záruka. Mohli byste o ni přijít!

 3. Ušetřete za výměnu pneumatik

  Před výměnou pneumatik nejprve obvolejte několik autoservisů a poptejte se na cenu za přezutí včetně vyvážení. Většina autoservisů poskytuje slevu v případech, kdy si nové pneumatiky zakoupíte právě u nich. To ovšem nezaručuje, že bude vždy tato možnost nejvýhodnější! Další úspory dosáhnete, když přezujete zimní pneu v předstihu a s přechodem na letní gumy počkáte.

 4. Pravidelně doplňujte provozní kapaliny

  Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav a případně doplňovat všechny provozní kapaliny automobilu – zejména brzdovou kapalinu, nemrznoucí směs a motorový olej. Případná oprava zadřeného motoru by vás stála desetitisíce korun.

 5. Lepší dříve než později

  Začnete-li při provozu auta pociťovat odlišné chování či uslyšíte šramot, který do té doby slyšet nebyl, může to znamenat blížící se poruchu automobilu. A problémy se vyplatí řešit v samotných počátcích, ne až v situaci, kdy vám auto vypoví službu uprostřed noci na opuštěné silnici.

 6. Jednoduché opravy zvládnete sami!

  Opravu či výměnu některých jednodušších součástí zvládnete sami, aniž byste museli být technicky mimořádně nadaní. Podrobné návody na většinu problémů naleznete rovněž na YouTube ve formě videonávodu.

Prověření auta přes carVertical se slevou 10 %

[title]Během pár minut si můžete prověřit kompletní historii auta díky webu carVertical. Pro ověření stačí znát VIN kód vozidla. Při ověření přes náš odkaz získáte exkluzivní slevu 10 %.

V rámci jednoho poplatku si prověříte zdali bylo auto hlášeno jako odcizené, vývoj počtu najetých kilometrů, hlášení o poškození, informace z STK nebo odhadované náklady na údržbu.

Podrobnější představu vám poskytne naše recenze carVertical.

Ověřit auto v carVertical

Pozor na náhradní díly z Číny

Zejména v poslední době se začaly na trhu objevovat nekvalitní náhradní díly na automobily pocházející z Číny. Skrblík varuje před nákupem součástek, jež by mohly snížit bezpečnost používání automobilu.

Poznávacím znamením nekvalitních čínských součástek je zpravidla podezřele nízká cena.


Z
Zdenek 07.03.2022 – 19:36

Ke kroku č.2 (Shánění náhradních dílů svépomocí) je vhodné si říct pár důležitých věcí z mého pohledu automechanika. To že se dává na náhradní díly nějaká marže je známá věc. Je důležité říct, že vás většina servisů pošle s náhradními díly pryč. A ještě aby měli díly z vrakoviště a chtěli za to záruku je úplný vrchol. Taky je dobré zmínit, že se může stát že objednaný díl není shodný. Z tohoto důvodu má každý mechanik svého dodavatele, který mu to dokáže ještě v tentýž, nebo následující den vyměnit. Když se to stane z dílu dodaného zákazníkem, tak v případě že auto uvázne na zvedáku, vzniknou servisu prostoje a tímpádem ušlý zisk (některé vám ušlý zisk naúčtují). Do restaurace taky nechodíte se svými surovinami a nedáváte je kuchaři, ať vám je uvaří....

Odpovědět

JM
Jan Matásek 23.10.2022 – 04:51

@Zdenek: Vážený pane, to co popisujete není podle mého názoru nic jiného než okrádání zákazníků! Vyměnil jsem v průběhu let minimálně 6 různých automechaniků a to zejména z toho důvodu, že nebyli schopni říct, kolik bude oprava přibližně stát a kolik stojí náhradní díly. Myslím si, že průměrná sazba 500Kč ze hodinu je zcela dostačující a nevidím důvod, proč bych si nemohl objednat náhradní díly sám, pokud platím v takové výši cenu práce. Dále nebyli schopni vystavit fakturu s popisem cen, kolik stály náhradní díly a kolik si naúčtovali cenu práce a jak dlouho jim oprava trvala. Zpětně jsem pak zjistil, že někteří si naúčtovali 100% marži na náhradních dílech, nebo si ponechali vyměněnou baterii. Když přijdete do restaurace tak jasně vidíte kolik stojí řízek z bramborem. (když se Vám to nelíbí nebo nevyhovuje, tak jdete pryč) Když jsem si nechal měnit rozvody, tak 3 ze 4 automechaniků mi nebyli schopni říct kolik bude oprava stát. Považuji to za zlodějinu. Podle ceny práce automechaniků by měl mít např. lékař plat násobně vyšší a chtěl bych vidět kolik lidí by to bylo schopno zaplatit.

Odpovědět

A
Andy 23.10.2022 – 09:57

Á potrefená h..a se ozvala, ale přece nebudu platit výměnu oleje o 300% dražší!!!

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.