Bankovní půjčky: Těchto 6 věcí ovlivní schválení úvěru

Bankovní půjčky neboli spotřebitelské úvěry lze obvykle sjednat bez nutnosti uvádění účelu, a to se splatností od několika týdnů až po řadu let.

  • Bankovní úvěry smějí poskytovat pouze banky a spořitelny.
  • S bankovním úvěrem obvykle dosáhnete nižší úrokové sazby v porovnání s nebankovní půjčkou, ale na druhé straně vyšší sazby v porovnání s půjčkami zajištěnými nemovitostí.
  • Banky nabízejí alespoň určitou záruku serióznosti a slušného jednání v porovnání s některými poskytovateli nebankovních půjček. To proto, že se jedná zpravidla o nadnárodní, prověřenou společnost.
  • V průběhu schvalování žádosti o úvěr banka nahlíží do registrů dlužníků a požaduje doložení výše příjmů, čímž si ověřuje schopnost klienta půjčku splácet.
  • Z tohoto důvodu je schvalování žádosti o půjčku poměrně zdlouhavé.

Co ovlivní, jestli mi úvěr banka schválí?

Banka si u každého klienta stanovuje tzv. kreditní skóre. To značí, jak velké je riziko, že daná osoba nebude schopná půjčku řádně splácet. Pokud se skóre pohybuje mimo požadovanou mez, může banka vyžadovat další ověření, nebo klienta rovnou odmítnout.
Banky kreditní skóre určují zejména na základě zkušeností se splácením úvěrů a půjček u předchozích žadatelů. Dlouhodobě pozitivně ovlivnit své kreditní skóre tak můžete těmito kroky:

1Splaťte všechny své dluhy

Snadno se to píše, hůř vykonává, ale své kreditní skóre nejlépe ovlivníte tak, že splatíte veškeré své dluhy. Máte-li např. určité finanční prostředky na spořicím účtu se zhodnocením 2 % ročně, splaťte jimi své dluhy, jež jsou úročeny mnohem vyšší sazbou!

2Plaťte a splácejte včas

Kreditní skóre velmi negativně ovlivňuje pozdní splácení faktur, složenek, úvěrů či kontokorentu. Snažte se proto splácet vždy v plné výši a včas!

3Pracujte na své pověsti poctivého klienta

Svoji dobrou image si můžete vybudovat správným používáním kreditních karet. Pokud banka uvidí, že je používáte a hlavně splácíte bez problémů včas, zvýší se vaše skóre.

4Dejte si pozor na společný manželský účet

Za určitých okolností může za zhoršeným kreditním skóre stát společný bankovní účet manželů – stačí, když skóre druhého z partnerů je nízké. V takovém případě je z hlediska kreditního skóre lepší, když bude mít každý z partnerů svůj vlastní bankovní účet.

5Nepoužíváte kontokorent? Zrušte ho!

Kontokorent je úvěr jako kterýkoliv jiný, a tak má na kreditní skóre negativní dopad. Pokud ho aktivně nevyužíváte, zrušte ho.

6Zrušte nevyužívané kreditní karty

Pokud máte zřízeno několik kreditních karet, ale většinu z nich nevyužíváte, zrušte je. Vaše kreditní skóre vzroste.

Pozor na rozhodčí doložku

Ještě donedávna banky ve svých smluvních podmínkách uváděly tzv. rozhodčí doložku, která určovala, kdo bude řešit případné spory. Často se tak stávalo, že banka do této pozice nominovala spřízněnou osobu, jež měla snahu rozhodovat v prospěch banky. Údaje o rozhodčí doložce navíc bývaly skryté či psané malým písmem.

S touto praxí je od dubna 2012 konec – rozhodčí doložka musí být nově sepsána na samostatném listu a podepisována zvlášť. Uvedeny musí být informace o rozhodci, jeho odměně a předpokládané výši nákladů. Pokud se tak nestane, rozhodčí doložka je neplatná.

Rozhodce musí mít nově vysokoškolské vzdělání v právnickém oboru a nesmí mít s navrhující organizací nadstandardní vztahy. Nově se lze vůči jeho rozhodnutí bránit u soudu, který může zastavit např. exekutorské řízení.