Jak vybrat sušičku prádla: Průvodce výběrem 2021

Sušičky na prádlo se ještě do nedávné doby řadily ke spotřebičům s velkou spotřebou energie. Jejich provoz byl na účtech za energii opravdu znát. To už ale dnes díky inovacím a novým technologiím neplatí. Zaměřili jsme se na aktuální nabídku sušiček na trhu a spočítali provozní náklady. Výsledky příjemně překvapily. Některé modely spadají do těch nejúspornějších kategorií.

Jak vybrat nejlepší sušičku prádla

Výběr sušičky by měl probíhat v první řadě s ohledem na model a značku pračky, kterou už máte, nebo kterou si teprve budete pořizovat. Pračku a sušičku jedné značky lze bez problému umístit na sebe. Nejvýhodnější ceny jsou za spotřebiče nabízené v setech.

Před koupí sušičky doporučujeme pečlivě zvážit:

 1. Jaký typ sušičky bude nejvhodnější
 2. Jak často a kolik prádla se bude sušit
 3. Jak vysoká bude investice do sušičky a jaké budou náklady na provoz
 4. Prostorové možnosti
 5. Jaké programy a funkce jsou potřeba

1Jaký typ sušičky prádla zvolit

Na českém trhu mají největší zastoupení sušičky kondenzační. Topným tělesem nebo tepelným čerpadlem zahřívají nasátý vzduch a jím vysušují prádlo. Horká pára, která vzniká při sušení, je ochlazována a v podobě kapek vody odváděná do sběrné nádoby, kterou je třeba po každém sušícím cyklu vyjmout a vylít. Některé modely je možné napojit přímo na odvod odpadní vody.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem dokáží využít zbytkové teplo k dalšímu ohřívání vzduchu. Díky tomu dokáží uspořit až dvojnásobné množství energie než kondenzační sušičky s topným tělesem.

Dalším typem jsou ventilační sušičky. Jedná se o úspornější a levnější variantu, bohužel ne příliš praktickou. Jejich součástí je větrací trubice, která musí být napojena na větrací otvor v okně nebo ve zdi. Na našem trhu je výběr ventilačních sušiček velmi omezený.

Výhody kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem:

 • Úsporný provoz, nižší spotřeba energie než u klasických kondenzačních sušiček
 • Šetrnější sušení

Nevýhody kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem:

 • Vyšší pořizovací cena

2Jaká je energetická náročnost a jak dobře sušička suší?

Obecně platí, že úspornější sušičky mají vyšší pořizovací cenu. Jestliže se plánuje časté používání, pak je výhodnější pořídit sušičku s tepelným čerpadlem. Investice se brzy vrátí. Bude-li sušička využívána jen příležitostně, vyplatí se koupit levnější model s vyšší energetickou náročností.

Energetickou třídu, údaje o roční spotřebě energie, třídu účinnosti sušení a kapacitu sušičky uvádí energetický štítek. Ten je povinnou součástí každého spotřebiče.

Nejúspornější modely nesou označení A+++, A++ a A+ méně úsporné spadají do energetické třídy A a B.

 • Třída účinnosti sušení
  Tento údaj vypovídá o tom, jak je sušička efektivní. Jinými slovy, kolik procent vody sušička  vysuší z mokrého prádla.
  Nejlepší třída účinnosti je A, kdy sušička na standardní program vysuší více než 90 % vody, prádlo je po sušení prakticky suché. Akceptovat se dá i třída účinnosti B, kdy je z prádla vysušeno 80 až 89,9 % vody. Nižší třídy nedoporučujeme.
 • Kapacita sušičky
  Běžné rodině se čtyřmi členy se doporučují sušičky s náplní kolem 8 kg. Pro početnější rodiny jsou vhodné modely s kapacitou do 10 kg.

3Srovnání provozních nákladů sušiček v různých energetických třídách

Elektrická energie je počítána s cenou 4,80 Kč/kWh pro 155 sušících cyklů za rok. Odhadovaná roční spotřeba se stanovuje pro standardní program na sušení bavlny s poloviční náplní. Kondenzační sušičky použité pro srovnání nákladů byly vybrány podle aktuální dostupnosti na trhu s kapacitou 8 kg.

ZnačkaAEGElektroluxBoschSiemens
ModelT6DBG28SCEDH3686GDEWTW85460BYWT48Y7W3
Typ sušičkyTopné tělesoTep. čerpadloTep. čerpadloTep. čerpadlo
Cenado 10 000 Kčdo 15 000 Kčdo 20 000 Kčdo 25 000 Kč
Energetická třídaBA+A++A+++
Účinnost sušeníABBA
Spotřeba na 1 sušení3,61 kWh1,99 kWh1,50 kWh1,02 kWh
Cena za 1 sušení17 Kč10 Kč7 Kč5 Kč
Provozní náklady na 1 rok2 688 Kč1 478 Kč1 114 Kč758 Kč
Provozní náklady na 5 let13 440 Kč7 392 Kč5 568 Kč3 792 Kč
Provozní náklady na 7 let18 816 Kč10 349 Kč7 795 Kč5 309 Kč

4Umístění sušičky

V nabídce převládají v drtivé většině sušičky plněné předem, úzké sušičky s vrchním plněním nejsou častým artiklem. Důvodem jsou prostorové možnosti. Úspornější je mít sušičku postavenou na pračce, než mít oba spotřebiče vedle sebe. Samozřejmě, pokud se v bytě počítá s každým milimetrem, je dobré zvážit kombinovanou pračku se sušičkou, které se věnujeme v samostatné kapitole.

Při umístění sušičky na pračku je nezbytné řádné připevnění. K tomu slouží spojovací mezikusy, nejjednodušší propojení je u spotřebičů stejné značky. Při nedostatečném zajištění by mohlo vlivem vibrací dojít k pádu sušičky.

5Funkce a programy sušičky

Aktuálním standardem pro výbavu sušičky i v ceně do 10 000 Kč je alespoň deset programů včetně nočního programu, odloženého startu a signálu po dokončení sušení. Minimálně by měla sušička nabízet možnost volby mezi prádlem suchým, určeným přímo do skříně, a usušeným tak, aby se snadněji žehlilo.

Mezi další zajímavé programy a funkce patří:

 • Parní funkce kondenzační sušičky
  Slouží k osvěžení prádla, odstranění pomačkání a eliminaci pachů a alergenů. Pára přirozeně uvolňuje vlákna, načechrá je a vyrovnává záhyby. Parní funkce se hodí i pro velmi jemné prádlo.
 • Fuzzy logic nebo 6. smysl
  Fuzzy Logic a 6. smysl označují u různých značek funkci množstevní automatiky. Sušička pomocí čidel vlhkosti, teploty a hmotnosti průběžně zjišťuje, jestli je prádlo už suché a pokud ano, vypne se dříve. V případě, že je ještě vlhké, přidá k programu pár minut.
 • Systém proti mačkání prádla po dokončení cyklu
  Pokud po dokončení sušení hned přístroj nevypnete, tato funkce buben s prádlem sem tam protočí, aby se prádlo příliš nepomačkalo.
 • Snadné žehlení
  Díky programu “Snadné žehlení” zvolí sušička program optimální pro to, aby se prádlo snadněji žehlilo.
 • Žehlící funkce
  Tato funkce zajišťuje pomocí vodní páry narovnání záhybů na prádle. Oblečení pak stačí jen pověsit na ramínko nebo poskládat a uložit.
  I sušičky na prádlo jde propojit s chytrým telefonem. Uživatel může prostřednictvím telefonu nebo tabletu na dálku sledovat a ovládat činnost přístroje.

6Úsporný provoz sušičky: Správné použití a údržba

 • Před sušením třiďte
  Neměla by se míchat bavlna, len a syntetika dohromady. Například syntetické látky se usuší mnohem rychleji než ručníky nebo látky z přírodních vláken.
 • Sušte jen dobře vyždímané prádlo
  Spotřeba elektrické energie se dá snížit sušením dostatečně vyždímaného prádla. Optimální je odstředění s minimálním počtem otáček 1 200 za minutu. Mezi prádlem ždímaným na 800 otáček za minutu a 1 600 otáček za minutu může být rozdíl v době sušení až půl hodiny.
 • Nesušte více prádla, než je doporučeno
  Překračování kapacity sušičky snižuje výkon, zvyšuje spotřebu a zajistí větší zmačkání prádla.
 • Používejte koše a prací sáčky
  Na sušení drobného prádla je vhodné použití pracích sáčků, stejně tak jako na všechny kousky oblečení s různými cvočky a kovovými ozdobami. Na sušení bot jsou určené speciální koše do sušiček. Tvrdý materiál by se neměl v bubnu sušičky převalovat, zamezí se tak případnému poškození bubnu.
 • Čistěte filtr po každém sušení
  Sušička zbavuje prádlo žmolků, prachu a jiných nečistot. Tyto nečistoty zachycují filtry. Zanesený, nečištěný filtr snižuje průtok vzduchu a zvyšuje tak dobu sušení a energetickou náročnost. Spotřeba elektrické energie začíná narůstat již po třetím cyklu, kdy nebyl filtr vyčištěn.
 • Nádržku na vodu vylévejte po každém cyklu
  Po každém použití je nezbytné vyprázdnit nádržku s kondenzovanou vodou, pokud není sušička napojena přímo na odpad. Voda se dá využít namísto destilované vody do žehličky.
 • U klasických kondenzačních sušiček větrejte
  Kondenzační sušičky s topným tělesem odvádí suchý teplý vzduch, doporučuje se mít alespoň otevřené dveře do koupelny, aby se nesnížila účinnost sušení.
 • Čistěte kondenzátor dříve, než si o to sušička sama řekne
  Nemáte-li sušičku se samočistícím kondenzátorem, je třeba u klasických kondenzačních sušiček vypláchnout kondenzátor po každém sušení. U sušiček s tepelným čerpadlem kondenzátor nelze vyjmout, protože jím prochází okruh tepelného čerpadla. Namísto toho je třeba čistit několik dalších filtrů a mikrofiltrů.
 • Dodržujte pokyny výrobce
  Při manipulaci s nádobkou, kondenzátorem a filtry vždy dodržujte pokyny od výrobce.

7Výhody a nevýhody sušičky na prádlo

Výhody sušičky na prádlo

 • Rychlé a efektivní sušení
 • Ideální řešení v zimě a za sychravého počasí
 • Sušení bez přístupu prachu a jiných alergenů
 • Žádné prádlo na sušácích a prádelních šňůrách
 • Většina prádla se nemusí žehlit
 • Odstraňuje z prádla žmolky a jiné nečistoty
 • Osvěžující program odstraní z oblečení nepříjemné pachy a nemusí se prát
 • Dají se usušit i boty

Nevýhody sušičky na prádlo

 • Vyšší pořizovací cena
 • Zabírá určité místo navíc
 • Další spotřeba energie do domácnosti (dá se ovlivnit vhodným výběrem úsporného spotřebiče)