Jak vybrat sušičku prádla: Průvodce výběrem 2020

Sušičky na prádlo se ještě do nedávné doby řadily ke spotřebičům s velkou spotřebou energie. Jejich provoz byl na účtech za energii opravdu znát. To už ale dnes díky inovacím a novým technologiím neplatí. Zaměřili jsme se na aktuální nabídku sušiček na trhu a spočítali provozní náklady. Výsledky příjemně překvapily. Některé modely spadají do těch nejúspornějších kategorií.

Jak vybrat nejlepší sušičku prádla

Výběr sušičky by měl probíhat v první řadě s ohledem na model a značku pračky, kterou už máte, nebo kterou si teprve budete pořizovat. Pračku a sušičku jedné značky lze bez problému umístit na sebe. Nejvýhodnější ceny jsou za spotřebiče nabízené v setech.

Před koupí sušičky doporučujeme pečlivě zvážit:

 1. Jaký typ sušičky bude nejvhodnější
 2. Jak často a kolik prádla se bude sušit
 3. Jak vysoká bude investice do sušičky a jaké budou náklady na provoz
 4. Prostorové možnosti
 5. Jaké programy a funkce jsou potřeba

1Jaký typ sušičky prádla zvolit

Na českém trhu mají největší zastoupení sušičky kondenzační. Topným tělesem nebo tepelným čerpadlem zahřívají nasátý vzduch a jím vysušují prádlo. Horká pára, která vzniká při sušení, je ochlazována a v podobě kapek vody odváděná do sběrné nádoby, kterou je třeba po každém sušícím cyklu vyjmout a vylít. Některé modely je možné napojit přímo na odvod odpadní vody.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem dokáží využít zbytkové teplo k dalšímu ohřívání vzduchu. Díky tomu dokáží uspořit až dvojnásobné množství energie než kondenzační sušičky s topným tělesem.

Dalším typem jsou ventilační sušičky. Jedná se o úspornější a levnější variantu, bohužel ne příliš praktickou. Jejich součástí je větrací trubice, která musí být napojena na větrací otvor v okně nebo ve zdi. Na našem trhu je výběr ventilačních sušiček velmi omezený.

Výhody kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem:

 • Úsporný provoz, nižší spotřeba energie než u klasických kondenzačních sušiček
 • Šetrnější sušení

Nevýhody kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem:

 • Vyšší pořizovací cena

2Jaká je energetická náročnost a jak dobře sušička suší?

Obecně platí, že úspornější sušičky mají vyšší pořizovací cenu. Jestliže se plánuje časté používání, pak je výhodnější pořídit sušičku s tepelným čerpadlem. Investice se brzy vrátí. Bude-li sušička využívána jen příležitostně, vyplatí se koupit levnější model s vyšší energetickou náročností.

Energetickou třídu, údaje o roční spotřebě energie, třídu účinnosti sušení a kapacitu sušičky uvádí energetický štítek. Ten je povinnou součástí každého spotřebiče.

Nejúspornější modely nesou označení A+++, A++ a A+ méně úsporné spadají do energetické třídy A a B.

 • Třída účinnosti sušení
  Tento údaj vypovídá o tom, jak je sušička efektivní. Jinými slovy, kolik procent vody sušička  vysuší z mokrého prádla.
  Nejlepší třída účinnosti je A, kdy sušička na standardní program vysuší více než 90 % vody, prádlo je po sušení prakticky suché. Akceptovat se dá i třída účinnosti B, kdy je z prádla vysušeno 80 až 89,9 % vody. Nižší třídy nedoporučujeme.
 • Kapacita sušičky
  Běžné rodině se čtyřmi členy se doporučují sušičky s náplní kolem 8 kg. Pro početnější rodiny jsou vhodné modely s kapacitou do 10 kg.

3Srovnání provozních nákladů sušiček v různých energetických třídách

Elektrická energie je počítána s cenou 4,80 Kč/kWh pro 155 sušících cyklů za rok. Odhadovaná roční spotřeba se stanovuje pro standardní program na sušení bavlny s poloviční náplní. Kondenzační sušičky použité pro srovnání nákladů byly vybrány podle aktuální dostupnosti na trhu s kapacitou 8 kg.

Značka AEG Elektrolux Bosch Siemens
Model T6DBG28SC EDH3686GDE WTW85460BY WT48Y7W3
Typ sušičky Topné těleso Tep. čerpadlo Tep. čerpadlo Tep. čerpadlo
Cena do 10 000 Kč do 15 000 Kč do 20 000 Kč do 25 000 Kč
Energetická třída B A+ A++ A+++
Účinnost sušení A B B A
Spotřeba na 1 sušení 3,61 kWh 1,99 kWh 1,50 kWh 1,02 kWh
Cena za 1 sušení 17 Kč 10 Kč 7 Kč 5 Kč
Provozní náklady na 1 rok 2 688 Kč 1 478 Kč 1 114 Kč 758 Kč
Provozní náklady na 5 let 13 440 Kč 7 392 Kč 5 568 Kč 3 792 Kč
Provozní náklady na 7 let 18 816 Kč 10 349 Kč 7 795 Kč 5 309 Kč

4Umístění sušičky

V nabídce převládají v drtivé většině sušičky plněné předem, úzké sušičky s vrchním plněním nejsou častým artiklem. Důvodem jsou prostorové možnosti. Úspornější je mít sušičku postavenou na pračce, než mít oba spotřebiče vedle sebe. Samozřejmě, pokud se v bytě počítá s každým milimetrem, je dobré zvážit kombinovanou pračku se sušičkou, které se věnujeme v samostatné kapitole.

Při umístění sušičky na pračku je nezbytné řádné připevnění. K tomu slouží spojovací mezikusy, nejjednodušší propojení je u spotřebičů stejné značky. Při nedostatečném zajištění by mohlo vlivem vibrací dojít k pádu sušičky.

5Funkce a programy sušičky

Aktuálním standardem pro výbavu sušičky i v ceně do 10 000 Kč je alespoň deset programů včetně nočního programu, odloženého startu a signálu po dokončení sušení. Minimálně by měla sušička nabízet možnost volby mezi prádlem suchým, určeným přímo do skříně, a usušeným tak, aby se snadněji žehlilo.

Mezi další zajímavé programy a funkce patří:

 • Parní funkce kondenzační sušičky
  Slouží k osvěžení prádla, odstranění pomačkání a eliminaci pachů a alergenů. Pára přirozeně uvolňuje vlákna, načechrá je a vyrovnává záhyby. Parní funkce se hodí i pro velmi jemné prádlo.
 • Fuzzy logic nebo 6. smysl
  Fuzzy Logic a 6. smysl označují u různých značek funkci množstevní automatiky. Sušička pomocí čidel vlhkosti, teploty a hmotnosti průběžně zjišťuje, jestli je prádlo už suché a pokud ano, vypne se dříve. V případě, že je ještě vlhké, přidá k programu pár minut.
 • Systém proti mačkání prádla po dokončení cyklu
  Pokud po dokončení sušení hned přístroj nevypnete, tato funkce buben s prádlem sem tam protočí, aby se prádlo příliš nepomačkalo.
 • Snadné žehlení
  Díky programu “Snadné žehlení” zvolí sušička program optimální pro to, aby se prádlo snadněji žehlilo.
 • Žehlící funkce
  Tato funkce zajišťuje pomocí vodní páry narovnání záhybů na prádle. Oblečení pak stačí jen pověsit na ramínko nebo poskládat a uložit.
  I sušičky na prádlo jde propojit s chytrým telefonem. Uživatel může prostřednictvím telefonu nebo tabletu na dálku sledovat a ovládat činnost přístroje.

6Úsporný provoz sušičky: Správné použití a údržba

 • Před sušením třiďte
  Neměla by se míchat bavlna, len a syntetika dohromady. Například syntetické látky se usuší mnohem rychleji než ručníky nebo látky z přírodních vláken.
 • Sušte jen dobře vyždímané prádlo
  Spotřeba elektrické energie se dá snížit sušením dostatečně vyždímaného prádla. Optimální je odstředění s minimálním počtem otáček 1 200 za minutu. Mezi prádlem ždímaným na 800 otáček za minutu a 1 600 otáček za minutu může být rozdíl v době sušení až půl hodiny.
 • Nesušte více prádla, než je doporučeno
  Překračování kapacity sušičky snižuje výkon, zvyšuje spotřebu a zajistí větší zmačkání prádla.
 • Používejte koše a prací sáčky
  Na sušení drobného prádla je vhodné použití pracích sáčků, stejně tak jako na všechny kousky oblečení s různými cvočky a kovovými ozdobami. Na sušení bot jsou určené speciální koše do sušiček. Tvrdý materiál by se neměl v bubnu sušičky převalovat, zamezí se tak případnému poškození bubnu.
 • Čistěte filtr po každém sušení
  Sušička zbavuje prádlo žmolků, prachu a jiných nečistot. Tyto nečistoty zachycují filtry. Zanesený, nečištěný filtr snižuje průtok vzduchu a zvyšuje tak dobu sušení a energetickou náročnost. Spotřeba elektrické energie začíná narůstat již po třetím cyklu, kdy nebyl filtr vyčištěn.
 • Nádržku na vodu vylévejte po každém cyklu
  Po každém použití je nezbytné vyprázdnit nádržku s kondenzovanou vodou, pokud není sušička napojena přímo na odpad. Voda se dá využít namísto destilované vody do žehličky.
 • U klasických kondenzačních sušiček větrejte
  Kondenzační sušičky s topným tělesem odvádí suchý teplý vzduch, doporučuje se mít alespoň otevřené dveře do koupelny, aby se nesnížila účinnost sušení.
 • Čistěte kondenzátor dříve, než si o to sušička sama řekne
  Nemáte-li sušičku se samočistícím kondenzátorem, je třeba u klasických kondenzačních sušiček vypláchnout kondenzátor po každém sušení. U sušiček s tepelným čerpadlem kondenzátor nelze vyjmout, protože jím prochází okruh tepelného čerpadla. Namísto toho je třeba čistit několik dalších filtrů a mikrofiltrů.
 • Dodržujte pokyny výrobce
  Při manipulaci s nádobkou, kondenzátorem a filtry vždy dodržujte pokyny od výrobce.

7Výhody a nevýhody sušičky na prádlo

Výhody sušičky na prádlo

 • Rychlé a efektivní sušení
 • Ideální řešení v zimě a za sychravého počasí
 • Sušení bez přístupu prachu a jiných alergenů
 • Žádné prádlo na sušácích a prádelních šňůrách
 • Většina prádla se nemusí žehlit
 • Odstraňuje z prádla žmolky a jiné nečistoty
 • Osvěžující program odstraní z oblečení nepříjemné pachy a nemusí se prát
 • Dají se usušit i boty

Nevýhody sušičky na prádlo

 • Vyšší pořizovací cena
 • Zabírá určité místo navíc
 • Další spotřeba energie do domácnosti (dá se ovlivnit vhodným výběrem úsporného spotřebiče)