Jakým dřevem topit: Co má nejvyšší výhřevnost a co se hodí do krbu?

Petr Novák
Publikováno 29. března 2021
  • Nejvhodnějším dřevem pro topení je dub, buk nebo akát
  • Větve menších průměrů je možné v lese sbírat zcela zdarma
  • Vlhkost topného dříví by neměla převyšovat 20 %

Nejlepší dřevo na topení

Jakým dřevem topit: Co má nejvyšší výhřevnost a co se hodí do krbu?Základními parametry palivového dřeva jsou tvrdostvýhřevnost na 1 prm. Naopak výhřevnost na 1 kg dřeva není určující, neboť je u všech druhů dřeva přibližně stejná.

Zkratkou prm se označuje prostorový metr – krychle o délce všech stran 1 metr, jež je zaplněna dřevem. Při nákupu dřeva se můžete setkat se zkratkou 1 prmr (prostorový metr rovnaný, někdy označovaný také jako skládaný), kdy je dřevo vyrovnané co nejefektivněji. Při nákupu dřeva si jednotky dobře všimněte, neboť 1 prmr znamená více dřeva než 1 prm, a tak je jeho cena vyšší.

Obecně platí, že tvrdá dřeva hoří déle a mají vyšší celkovou výhřevnost, zároveň jsou ale dražší a déle trvá, než se rozžhaví. Zato měkká dřeva chytnou mnohem rychleji a jsou tak vhodná pro zakládání ohně, nevýhodou je nutnost častějšího přikládání. Ideální volbou tak je kombinace měkkého dřeva na rozdělání ohně a následné používání tvrdého dřeva na dlouhodobější výtop.

Dub, buk nebo borovice?

Nejvhodnější pro dlouhodobější vytápění je dub, buk, habr či akát. Jedná se o tvrdá dřeva s velmi dobrou výhřevností, ale také vyšší cenou. Tato dřeva jsou vhodná také do krbů a kamen, neboť oproti jehličnanům při spalování méně praskají.

Podstatná je vlhkost dřeva, v ideálním případě by neměla přesahovat 20 %, což znamená v praxi dvouleté vysychání. Správně proschlé dřevo by mělo mít prasklinky a při praštění dvou polínek o sebe by mělo výrazně zaznít. Zkusit můžete trik s igelitovým sáčkem – jedno poleno do něj schovejte a odneste do vyhřáté místnosti. Pokud se sáček orosí, dřevo ještě není dostatečně vyschlé.

Ceny jsou uváděny pro obvyklou délku polen 25 – 45 cm.

Orientační cena palivového dřeva za 1 prmr
Měkké: smrk, modřín, borovice1 100–1 700 Kč
Tvrdé: dub, buk, javor, jasan1 300–2 000 Kč

Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.