Airbnb: Návod, tipy a triky, jak najít nejlepší ubytování

Petr Novák
Publikováno 25. března 2021
  • Airbnb je ubytování v soukromí, které nabízejí přímo lidé
  • Oproti hotelům dává možnost nakouknout do života běžných lidí
  • V článku najdete aktuální slevový kupón na Airbnb

Revoluce v ubytování při individuálním cestování

Menší revoluci v individuálním cestování způsobila před časem internetová služba Airbnb. Jde o jakousi platformu, která se snaží propojovat hostitele a hosty. Jedinci mohou na Airbnb nabízet k pronájmu pokoj ve svém bytě nebo domě, případně rovnou celý byt nebo dům především ke krátkodobému pronájmu turistům. Někdy ale není problém pronajmout si zařízený byt nebo dům i na několik měsíců.

Airbnb zajišťuje profesionální nafotografování interiérů pronajímaných nemovitostí, zpracovává platby (lze platit platební kartou nebo PayPalem), řeší komunikaci mezi hostitelem a hostem, řeší také reputaci (hosté i hostitelé se mohou navzájem hodnotit podobně jako na Aukru nebo eBay).

V porovnání s jinde popisovanou službou Couchsurfing není v tomto případě ubytování zdarma, platí se za něj. Většinou ale platíte výrazně méně než za hotel. Hostitelé mívají několik důvodů, proč nabízejí přes Airbnb ubytování ve své nemovitosti.

  1. Primárně hledají příjem navíc na placení nájmu nebo splácení hypotéky.
  2. Pronajímají nemovitost jednorázově, když jsou pryč (služební cesta, jiný byt, …).
  3. Chtějí společnost, rádi poznávají nové lidi, vidí smysl v představování místa, kde žijí, cizincům.
  4. Kombinace výše uvedeného.

Z popisu jednotlivých nabídek na Airbnb lze odhadnout, do které z uvedených kategorií hostitel patří. Záleží samozřejmě na vašich prioritách, osobně bydlím nejraději u lidí ze třetí kategorie, pobyt v zahraničí pak dostane zcela jiný rozměr.

Jak vybírat ubytování na Airbnb

Airbnb: Návod, tipy a triky, jak najít nejlepší ubytováníPří výběru vhodného objektu na Airbnb je potřeba si uvědomit, zda chcete pronajmout místnost (menší soukromí, ale interakce s majitelem/nájemcem), nebo celý objekt (byt nebo dům). Dále je vhodné přečíst si velmi pozorně popis objektu, prohlédnout fotografie a pročíst hodnocení od jiných hostů, kteří v objektu již pobývali. Leccos napoví také index a rychlost odpovědí – pokud hostitel špatně komunikuje, je lepší se poohlédnout po jiném objektu.
Pozornost věnujte umístění na mapě, často si lze prohlédnout okolí pomocí Google Streetview, zjistíte tak snadno, jestli se nemovitost nachází v příjemné čtvrti, nebo někde v ghettu, jaká je dostupnost MHD, obchodu s potravinami, atd.

Po výběru objektu napíšete zprávu majiteli, je dobré se krátce představit a popsat účel své cesty (stačí odstavec dva, není třeba sepisovat román) a uvést požadovaný termín ubytování. Pomůže také pečlivě vyplněný profil na Airbnb včetně profilové fotografie. Majitel vám odpoví, zda je váš termín volný, či nikoliv. Pokud je vámi požadovaný termín dostupný, provedete rezervaci zadáním své platební karty nebo přes Paypal. Airbnb plní roli  „notářské“ úschovy – zablokuje peníze na kartě nebo Paypalu a uvolní je hostiteli po skončení vašeho pobytu. V případě problémů funguje Airbnb jako prostředník a pomůže problémovou situaci vyřešit (sleva, vrácení peněz…).

Nevýhody Airbnb

Airbnb: Návod, tipy a triky, jak najít nejlepší ubytováníAirbnb nefunguje příliš dobře v některých velkých městech, nechvalně proslulý je New York, kde poptávka vysoce převyšuje nabídku (především v hlavní sezoně – jaro a přelom léta a podzimu). Autor textu oslovil během dubna několik desítek hostitelů se zájmem o pronájem celého bytu na Manhattanu na týden v květnu, všechny poptávky zůstaly bez jediné kladné odpovědi. Obecně je dobré rezervovat si ubytování s dostatečným předstihem.

Skrblíkova zkušenost

Airbnb: Návod, tipy a triky, jak najít nejlepší ubytováníPetr Sršeň, autor textu o Airbnb, bydlel na cestách více než měsíc přes Airbnb v Los Angeles, v Rio de Janeiru, v Tokiu, v Berlíně a v Drážďanech:

“Moje první zkušenost Airbnb byl bezmála třítýdenní pobyt u sympatického páru v městečku Redondo Beach v Los Angeles. Důvod byl hlavně ekonomický – chtěl jsem bydlet co nejblíže oceánu, ale nejlevnější hotel stál více než dvojnásobek ceny ubytování přes Airbnb. Mike a Wendy pronajímali pokoj s koupelnou ve svém domě a k tomu dva samostatné bungalovy na zahradě. Dům byl starý téměř sto let, byl památkově chráněný. Nejzajímavější byla lokalita – pouhé dva bloky od pláže, v okolí bylo plno restaurací, supermarket, knihovna atd.  Mike s Wendy pronajímali pokoj i bungalovy především kvůli  splácení své hypotéky. Byli milí, ale interakce s hosty nebyla jejich prioritou. Mně to vyhovovalo, protože jsem si chtěl odpočinout, chodil jsem na pláž, četl jsem si nebo pracoval z knihovny.

Druhá zkušenost byla zajímavější – na výletě v Rio de Janeiru jsem se ubytoval ve vyloženě rezidenční čtvrti mimo turistickou oblast u bývalé brazilské letušky Taciany. Měl jsem příležitost nahlédnout do života brazilské střední vrstvy, poznal jsem zajímavou čtvrť v Rio de Janeiru, kam nemá turista obvykle důvod chodit a dozvěděl jsem se zajímavé informace o Riu od rodačky, která tam prožila 40 let.

Můj nejlepší zážitek s ubytováním přes Airbnb byl v Tokiu. Před cestou do Japonska jsem měl určité obavy z neznámé země, kde se mluví pro Evropana zcela nesrozumitelným jazykem, nepoužívá se latinka a kultura je obecně velmi odlišná od té evropské. Napadlo mě, že by nebylo špatné využít Airbnb a získat tak lokální spojku, která může v lecčems poradit nebo pomoci. Zaujal mě hostitel Satoshi, kluk od počítačů v mém věku, bohužel na Airbnb nováček bez reputace. Risknul jsem to a vyplatilo se. Do Tokia jsem přiletěl v 9 hodin ráno, v 11 jsem se potkal se Satoshim na metru v Tokiu, řekl mi, ať si nechám batoh v úschovně a že jdeme hned na oslavu svátku Hanami (rozkvět sakur). Během pár desítek minut jsem měl možnost seznámit se s dalšími Japonci, jedli jsme japonské speciality, pili pivo a saké a hned jsem dostal pozvání na domácí večeři doma od jedné milé Japonky. První den v Japonsku byl velmi intenzivní a pro běžného turistu bez předchozích kontaktů v této zemi zároveň neuvěřitelný. Se Satoshim jsme se skamarádili, nakonec jsem u něj bydlel o pár dní déle a letos se za ním chystám znova.

Poslední dvě zkušenosti mám s pronájmem celých bytů na několik málo dní v Berlíně a v Drážďanech pro mě a mé přátele. Oba pronájmy  prostor proběhly bez problémů, což mě ale v Německu vůbec nepřekvapilo. V Berlíně jsme v rámci pronájmu bytu měli k dispozici bezplatně dvě jízdní kola, což bylo příjemné.

Během pobytu u hostitelů přes Airbnb jsem neměl jediný problém, vše probíhalo v pořádku. Hostitelům vždy vozím nějaký malý dárek, většinou malou láhev becherovky nebo slivovice, stojí to kolem stokoruny a funguje to jako milé gesto na uvítanou.”

Registrujte se do Airbnb a získejte 725 Kč na svou první cestu

Airbnb nabízí pro nově registrované slevový poukaz na první cestu ve výši 725 Kč. Stačí se registrovat přes tento odkaz.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.