Evropský průkaz zdravotního pojištění = Cestovní pojištění po EU zdarma?

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2022
  • Při cestách po EU a do pár dalších zemí většinou postačí Evropský průkaz zdravotního pojištění
  • Modrá průkazka vám zajistí lékařskou péči za stejných podmínek, jako mají místní obyvatelé
  • Do zdravotního pojištění však nejsou zahrnuta třeba zavazadla nebo pojištění odpovědnosti
  1. Evropský průkaz zdravotního pojištění

    Evropský průkaz zdravotního pojištění = Cestovní pojištění po EU zdarma?Tento modrý průkaz EHIC o velikosti platební karty vám ve výše uvedených zemích zajistí stejnou péči, na jakou mají nárok místní obyvatelé. Pokud mají místní obyvatelé například právo na bezplatné ošetření, vy ho budete mít také, pokud ale jsou povinni hradit regulační poplatky, stejná povinnost čeká i vás.

    O evropskou kartu pojištěnce můžete bezplatně požádat u vaší zdravotní pojišťovny.

  2. Co je nutné vědět o evropské kartě pojištěnce

    • Průkaz pojištěnce noste neustále u sebe spolu s osobními doklady. Bez prokázání se nemůžete být ošetřováni za stejných podmínek jako místní.
    • Děti musí mít vždy vlastní průkaz pojištění, není možné je zapsat na průkaz rodičů.
  3. Evropský průkaz zdravotního pojištění

  4. Kdy jen průkaz pojištěnce nestačí

    Evropský průkaz zdravotního pojištění = Cestovní pojištění po EU zdarma?Evropský průkaz zdravotního pojištění není plnohodnotnou náhradou cestovního pojištění. Zejména v následujících případech doporučujeme vycestovat jak s průkazem, tak se sjednaným pojištěním.

    Evropský průkaz pojištění neznamená automaticky bezplatnou léčbu

    S průkazem pojištěnce nemáte automaticky nárok na bezplatnou léčbu, ale na léčbu za stejných podmínek jako místní obyvatelé. To znamená, že pokud nebudete mít sjednané cestovní pojištění a po úrazu budete dopraveni do soukromé nemocnice, mohou po vás být veškeré náklady vymáhány.

    Lyže, snowboard a další rizikové sporty jen s doplňkovým pojištěním

    Plánujete-li v průběhu pobytu v zahraničí lyžovat, snowboardovat či provozovat jiné adrenalinové a rizikové sporty, doporučujeme mít sjednané zvláštní cestovní pojištění s vyšším krytím. V případě úrazu a převozu helikoptérou transport nebývá kryt z veřejného pojištění.

    Karta pojištěnce kryje pouze výdaje související se zdravím

    Vycestujete-li pouze s Evropským průkazem zdravotního pojištění, nebudete mít pojištěná svá zavazadla, zpoždění, zrušení letu apod. Pro odškodnění při ztrátě zavazadel je opět nutné připojištění.

    Regulační poplatky v některých zemích mohou být vyšší než cena pojištění

    Ve většině evropských zemí fungují regulační poplatky. Zejména v těch ekonomicky vyspělejších zemích se může stát, že výše poplatků převýší náklady na sjednání samotného cestovního pojištění. Je pak na zvážení každého, zda je ochoten podstoupit riziko a vycestovat bez sjednaného pojištění.

Ohlídejte si platnost průkazu pojištěnce

Standardní platnost průkazu pojištěnce je 10 let. Po vypršení této lhůty je průkaz neplatný.

Nové průkazy pojišťovna obvykle posílá v dostatečném předstihu na adresu pojištěnce. Pokud se před koncem platnosti průkazu chystáte na delší dobu do zahraničí, nebo vám před koncem platnosti nový průkaz nedorazí, kontaktujte ihned svou pojišťovnu.

Průkaz pojištěnce + cestovní pojištění v rámci platební karty + pojištění odpovědnosti

Dostačující pojištění pro cesty po Evropě lze za jistých okolností pořídit zdarma seskládáním různých produktů bez nutnosti hradit další pojistné:

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Zdarma vydávaná modrá kartičky pojišťovny zajistí v případě úrazu či ošetření stejnou péči, jakou mají obyvatelé navštívené země.

Cestovní pojištění

Komplexní cestovní pojištění bývá často sjednáváno jako součást platební karty. Obvykle kryje náklady na ambulantní ošetření, léčebné výlohy, lékařský převoz zraněného či zesnulého a odpovědnost za škodu.

Pojištění odpovědnosti za škodu

Většina nabízených pojištění odpovědnosti za škodu se sjednává s plněním po celé Evropské unii. Pokud často cestujete, myslete na tento fakt při sjednávání pojištění odpovědnosti za škodu a nechte si nastavit dostatečně vysoké limity plnění.


JK
Jan Kosař 11.04.2023 – 01:37

V únoru jsem si rešeršoval to samé, protože jsem odjížděl na delší dobu (půl rok) do Německa. Došel jsem ke stejným závěrům, akorát mi není jasná jedna věc. Situace, kdy odhlásím zdravotní pojištění v ČR a funguji jen s privátním cestovním pojištěním v zahraničí (EU+EHS), jaká to má prosím všechna rizika a výhody? Jestli jsem to pochopil správně, ale nejsem si tím jistý, tak nesmím během zahraničního pobytu přijet ani na den do ČR, protože tu nejsem krytý, ale zároveň musím přijet, udělat tu nějakou platbu, že tu opravdu fyzicky jsem, aby se mi nepřekročila maximálně povolená délka pobytu v zahraničí pokrytá pojištěním a CP se mi tak prodloužilo. Rovněž jak by se to řešilo v situaci, kdy budu jezdit jednou měsíčně zpátky na víkend na návštěvu rodiny. Tomuto nerozumím (proto jsem nakonec zůstal platit ZP v ČR bez CP s využitím EHIC, ale nevím, jestli to nějak takto nešlo výhodněji).

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.