Žádost o rozvod – návrh na rozvod manželství

Veronika Jelínková
Publikováno 15. března 2021

Ukázka oficiální žádosti o rozvod (návrhu o rozvod manželství) slouží všem manželům, popřípadě jednomu z manželů, jež se rozhodl podat návrh na rozvod. Návrh se podává k příslušnému soudu, přičemž samotná žádost o rozvod má několik nezbytných náležitostí.

Předně v návrhu na rozvod manželství nesmí chybět specifikace obou stran, tj. žalobce i žalovaného. Dále musí být v žádosti o rozvod vyjmenován samotný důvod žádosti, datum oddání, důkazy o existujícím manželství, či návrh nejvhodnějšího řešení, tj. rozvodu manželství.

Náležitosti žádosti o rozvod – návrhu na rozvod manželství

Žádost využijí všichni manželé, kteří chtějí ukončit trvající manželství.

Forma žádosti

Žádost je psána písemně ve standardizovaném formátu obecné žádosti.

Nutné náležitosti

V záhlaví je uvedeno jméno a adresa žalobce i žalovaného a adresa příslušného soudu, ke kterému žádost směřujeme. Dále nesmí chybět datum a místo, kde žádost píšeme.

V samotném textu nezapomeneme uvést důvod žádosti, datum oddání, důkazy o existujícím manželství a nejvhodnější návrh řešení (rozvodu manželství).

V závěru žádosti nezapomeneme na  vlastnoruční podpis.

Nutné přílohy

Jako nutná příloha je oddací list a případně rodné listy dětí.

Kam poslat

Žádost se podává k příslušnému soudu, v jehož obvodu měli manželé poslední společné bydliště a jeden z manželů v obvodu stále bydlí.

V případě, že tomu tak není poté se volí příslušný soud manžela, který nepodal návrh na rozvod a poslední možnost v případě nedohledání je příslušný soud manžela, který podal návrh na rozvod.

Podání žádosti je zpoplatněno částkou 2000 Kč.

Právní náležitosti

Žádost je podávána v souladu s občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb. a se zákonem o rodině 94/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Doporučení

Obecně lze doporučit obrátit se se sepsáním žádosti na právníka, jelikož se ve většině případů jedná o komplikovanou záležitost a nesprávně podaná žádost by vám v konečném důsledku mohla uškodit.

Náhled vzoru žádost o rozvod – návrh na rozvod manželství

Návrh na rozvod bezdětného manželství

dle § 24 Zákona o rodině

určený Obvodnímu soudu v Praze 2

Žalobce: Kateřina Skrblíková, bytem Krátká 6, 102 00 Praha 2

Žalovaný: Eduard Skrblík, bytem Zanzibarská 208/11, 102 00 Praha 2

I.

Dne 28. dubna 2023 jsem s odpůrcem Eduardem Skrblíkem uzavřela sňatek, a to před Městským úřadem v Praze 2. Z mé strany se jedná o první manželství, u odpůrce Eduarda Skrblíka o manželství třetí. Oba dva jsme státními příslušníky České republiky a děti z našeho společného manželství nevzešly.

Naše poslední společné bydliště se nacházelo na adrese Krátká 6, 102 00 Praha 2.

Důkazy:

  • oddací list ze dne 28. dubna 2023
  • výpověď účastníků
  • občanské průkazy účastníků

II.

Sňatek jsem s odpůrcem uzavřela po zhruba roční známosti, přičemž naše společné soužití bylo v průběhu prvního roku klidné a harmonické. Před pěti měsíci, tj. v půli prosince 2023 jsem otěhotněla a čekali jsme spolu svého prvního potomka.

Od té doby se však manžel začal chovat odtažitě, z práce se vracel pozdě v noci a jezdil na časté pracovní cesty. Před dvěma týdny, tj. 3. května 2024 se mi manžel po naléhání přiznal, že má milenku, se kterou čeká dítě.

V důsledku velké psychické zátěže jsem očekávané dítě potratila. V důsledku toho jsem k odpůrci ztratila veškerý citový vztah a nemám zájem na jakékoliv další setrvání v manželství, které je již nenávratně rozvráceno.

III.

Navrhuji proto vydání následujícího rozsudku: “Manželství žalobkyně Kateřiny Skrblíkové, rozené Ukázkové, a žalovaného Eduarda Skrblíka, uzavřené dne 28. dubna 2023 na Městském úřadě v Praze 2, se rozvádí.”

V Praze dne 17. května 2024

Kateřina Skrblíková

Vzor “Žádost o rozvod – návrh na rozvod manželství” zdarma ke stažení

Ukázka žádosti o rozvod (návrhu o rozvodu manželství) je vám k dispozici zdarma ke stažení.

Stáhnout zdarma žádost o rozvod – návrh na rozvod manželství


VV
Věra Vrbasová 14.10.2018 – 22:50

Dobrý den moc se omlouvám že ruším potřebovala bych poradit jak napsat o rozvod moc děkuji předem s pozdravem Vrbasová roz.Weissová

Odpovědět

MP
Monika Pištejová 17.10.2018 – 10:08

Dobrý den,potřebovala bych poradit,Jsem s manželem už 14 let ale už nám to neklape a vůbec si nerozumíme ani ta láska co byla mezi námi už není.Takže bych chtěla požádat o rozvod a vůbec nevím jak na to a jestli mám vyspat nějaké papíry atd... děkuji za radu

Odpovědět

M
Mija 07.11.2018 – 22:50

Dobrý den Prosím co jak postupovat při rozvodu manželství? Vzniklo v něm domácí násilí ponizovani hadky rozpory to vše před naším 16m dítětem.Manžel před manželstvím nabyl dluhco kterém jsem věděla je možné že pokud se rozvedem ze ty dluhy spadnou na mě a budu je,muset splácet já když jsem jeho manželka? děkuji za odpověď S

Odpovědět

R
Romana 12.04.2019 – 13:38

Chci se rozvést rychle jak na to prosím on souhlasit nebude a kolik to stojí? Děkuji

Odpovědět

S
Silvia 19.07.2019 – 14:27

Chci se rozvést ale nevim jak vydata sem Bola na Slovensku ale žijem vcechach jak mám postupovat

Odpovědět

M
Michaela 11.08.2019 – 21:50

Prosím ,jak připravit žádost o rozvod.Dekuji

Odpovědět

TM
Tereza Maťejíčková 26.01.2020 – 03:21

Mám problém s manželem. Já jsem zdravá, bohužel manžel je na vozíku a již k němu nic necítím. Jak rozvést manželství, kde jeden touží po rodině a nemiluje druhého?

Odpovědět

L
Lenka 16.02.2020 – 19:48

Dobrý den. Bohužel tu nikde na netu nemohu sehnat žádost o rozvod ke stažení i když je to tady inzerovaný...kde to tedy mám sehnat? Děkuji . L. Šindelářová

Odpovědět

Napsat komentář

Další vzory z kategorie manželství


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás