Termoregulační hlavice → Používáte ji ŠPATNĚ, víte proč?

Petr Novák
Publikováno 1. prosince 2022
 • Symbol sněhové vločky zajistí, že voda v radiátoru nezamrzne
 • Zvýšení teploty o 1 °C zvýší spotřebu o 6 %
 • Účinnost topení výrazně snižuje otevřené okno nebo blízkost mrazáku

Jak funguje termoregulační hlavice

Termoregulační hlavice → Používáte ji ŠPATNĚ, víte proč?Za každé zvýšení pokojové teploty o 1 °C se zvýší spotřeba energie o zhruba 6 %.

Termoregulační ventily se montují přímo na radiátor a jejich používáním lze docílit úspory 5–15 % spotřebované energie. Při ceně levnějších modelů hlavic okolo 150 Kč včetně DPH a životnosti zhruba 10–15 let nejsou náklady na pořízení nikterak vysoké.

Technicky o něco vyspělejší jsou hlavice napojené na termostat, které automaticky upravují nastavení polohy hlavice tak, aby byla v místnosti udržována teplota nastavená na kontrolním panelu.

Jak správně používat termoregulační ventily

Termoregulační ventily mohou ušetřit nemalé peníze za energie, nicméně musí se umět správně používat.

 1. Buď na minimum, nebo na maximum

  Většina termoregulačních hlavic má stupnici s šesti až deseti stupni, které obvykle značí teplotu od 6 °C do 28 °C. Často dochází k nesprávnému užívání, kdy se na hlavici nastaví buď maximální, nebo minimální hodnota, a tímto způsobem dochází k vytápění místnosti. Správně se má na hlavici nastavit přímo stupeň odpovídající požadované teplotě. Který to je, lze zjistit z návodu k užívání hlavice.

 2. Žhavý radiátor, otevřené okno

  Jedním z největších prohřešků proti peněžence je naplno rozpálený radiátor nacházející se přímo pod otevřeným oknem. V takovém případě veškeré teplo uniká přímo z okna bez jakéhokoliv užitku. Před delším větráním termoregulační hlavici nastavte do polohy 0, kdy je radiátor zcela vypnutý a nedochází k plýtvání.

 3. Symbol sněhové vločky

  Panují-li venku silné mrazy a vy plánujete odjet na delší dobu pryč, nastavte všechny termoregulační hlavice na symbol sněhové vločky. V radiátorech bude udržována voda o teplotě lehce nad bodem mrazu, takže nemůže dojít k jejich poškození.

 4. Termostat a hlavice radiátoru

  Při používání termostatu je velmi častá chyba, když se v místnosti s termostatem nastaví určitá teplota a zároveň se ve stejné místnosti nastaví hlavice radiátoru na nulu. V důsledku toho není místnost s termostatem vytápěna, ale ve všech ostatních je horko.

Digitální termoregulační hlavice přináší zajímavé funkce navíc

Zajímavé funkce nabízí dnes již cenově dostupné digitální termoregulační hlavice, jejichž cena v internetových obchodech začíná na 400 Kč. Oproti analogovým umožňují nastavení teploty prostřednictvím svého displeje po půlkách stupňů, volbu různé teploty na různé dny a hodiny v týdnu, protizámrazovou ochranu nebo dětskou pojistku.

Vyšší modelové řady v ceně okolo tisíce korun jsou zpravidla bezdrátové, kdy lze ovládací jednotku umístit například na zeď. Tyto termoregulační ventily automaticky vypnou vytápění při detekci otevřeného okna a některé z nich lze ovládat přes internet. Díky těmto vlastnostem dokážou uspořit až 25 % ročních nákladů na topení.


p
petr384 26.12.2021 – 10:15

Správně se má na hlavici nastavit přímo stupeň odpovídající požadované teplotě. Který to je, lze zjistit z návodu k užívání hlavice.Škoda,že to tak nefunguje a navíc není návod.

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.