Jak vybrat lednici → Průvodce výběrem 2024

Lenka Chládková
Publikováno 1. prosince 2023
 • U ledniček starších 6 let se vyplatí zvážit investici do nové
 • Od července 2014 nesmí být dle směrnice EU prodávány chladničky s horší energetickou třídou než A+
 • V praxi to znamená úsporu ročních nákladů v řádu tisíců

Jaký typ lednice zvolit?

Na trhu je aktuálně dostupných několik základních typů chladniček. Výběr správného typu záleží na místě použití, zda se lednice pořizuje do domácnosti, na chatu nebo do kanceláře, na velikosti a na vybavení.

 1. Kombinované lednice

  Kombinované lednice patří k nejžádanějším typům chladniček. Spojují chladničku a mrazák, nabízí dostatečný objem a nezabírají mnoho prostoru. Chladící a mrazící část je oddělena.

 2. Americké lednice

  Americké nebo také “side by side” lednice jsou vhodné do větších kuchyní pro vícečlennou domácnost. Na jedné straně se nachází chladnička, ve druhé mraznička. Často nabízí komfort v podobě domácího baru, dávkovače ledu a nápojového automatu. Kromě vyšší ceny je třeba počítat s výrazně dražším provozem.

 3. Monoklimatické lednice

  Monoklimatické chladničky nejsou vybaveny mrazničkou a jsou vhodné pro domácnosti, které potřebují velký prostor pro uložení potravin, a které mají k dispozici samostatný mrazák.

 4. Pultové lednice

  Pultové nebo také jednodveřové lednice jsou menších rozměrů, nejčastěji 50–80 cm vysoké. Většinou jsou vybaveny malým mrazícím boxem. U tohoto typu lednice dochází k otevírání mrazničky zároveň s chladničkou, dochází tak k úniku chladu, což vede k vyšší spotřebě energie.

  Jednodveřové lednice představují ideální řešení do malých bytů, kuchyňských koutů, na chatu nebo do kanceláře.

Jak vybrat nejlepší kombinovanou ledničku s mrazákem

Nejširší výběr modelů nabízí kombinované lednice. Pro snadnější výběr doporučujeme nadefinovat vaše požadavky a podle toho zvolit nejlepší model. Před samotným výběrem je třeba zvážit:

 1. Prostorové možnosti
 2. Kolik je členů domácnosti a jak často se nakupuje
 3. Jak vysoká bude investice do ledničky a jaké budou náklady na provoz
 4. Jakou výbavu a funkce by měla nová lednička mít
 1. Volně stojící, nebo vestavná lednice?

  Vestavné ledničky jsou určeny do kuchyní na míru. Jestliže jsou i ostatní spotřebiče vestavěné, pak je vhodné v tomto systému pokračovat a nechat lednici do kuchyňské linky zabudovat.

  Vestavné lednice nabízí všechny výhody kombinovaných chladniček, navíc jsou méně hlučné díky umístění do boxu. Vyžadují náročnější odbornou instalaci.

  V případech, kdy se chystá výměna kuchyňské linky, stěhování, nebo jen není dostatek prostoru, je ideálním řešením volně stojící lednička. Dá se umístit v podstatě kdekoliv v domácnosti a podle potřeby s ní jde dále manipulovat.

  Standardně mají kombinované chladničky šířku 60 cm. V aktuální nabídce je i několik dalších rozměrů s menší i větší šířkou. Hloubka většiny kombinovaných lednic je 60 cm. Při umístění lednice je třeba počítat s několika centimetry prostoru navíc kolem ledničky kvůli cirkulaci vzduchu.

 2. Kapacita ledničky: kolik potravin je třeba ukládat

  Pro běžné užívání se doporučuje 50–70 litrů v chladicím prostoru a přibližně 25 litrů v mrazáku na osobu. Výběr ale nemusí záviset na počtu osob v domácnosti. Například pokud je potřeba často ukládat velké nákupy, je vhodnější zvolit větší užitný objem ledničky. A naopak, v případě, že nakupujete převážně čerstvé potraviny, které hned spotřebujete, nemá cenu pořizovat si ledničku větších rozměrů.

  Do udávaného objemu často nejsou započítány poličky ani šuplíky, takže skutečný užitný prostor může být o něco menší.

  Kombinované ledničky se vyrábí ve dvou variantách. S mrazákem umístěným nad nebo pod chladící částí. Dolní mrazáky mají větší užitný objem a jsou lépe regulovatelné.

 3. Energetická náročnost

  U ledniček je energetická náročnost jedním z nejdůležitějších údajů. Ta je uvedena na energetickém štítku, kterým je povinně vybaven každý spotřebič.

  Co je na energetickém štítku u ledničky

  • Energetická třída: nejúspornější kategorií jsou spotřebiče označené A+++
  • Roční spotřeba v kWh/rok: spotřeba je stanovena za provozu za ideálních podmínek, s teplotou okolí 20°C a se 70% zaplněním prostoru lednice.
  • Hlučnost: tiché lednice by neměly přesahovat hlučnost 40 dB.
  • Kapacita: užitný objem se uvádí zvlášť pro chladničku i mrazničku
  • Výkon mrazení označuje jedna až čtyři hvězdičky v řadě

  Výkon mrazení u chladniček

  Označení Doporučené skladování Teplota
  * krátkodobé skladování v řádech dnů -6 °C
  ** krátkodobé skladování v řádech týdnů -12 °C
  *** dlouhodobé skladování v řádech měsíců -18 °C
  **** dlouhodobé skladování hluboko zamrazených potravin -24 °C
 4. Klimatická třída, mrazicí výkon a akumulační doba

  Při výběru by se měla také zohlednit výrobcem uváděná klimatická třída. Ta stanovuje optimální teplotu pro provoz lednice. Pokud je teplota mimo doporučený rozsah, roste spotřeba energie a lednice nemusí správně fungovat.

  Jestliže má lednice uvedeno více klimatických tříd, správně funguje v celém rozsahu teplot. Například lednice s třídou SN-N-ST pracuje v prostředí o teplotě 10–38 °C.

  Existují čtyři klimatické třídy chladniček

  • Subnormální teploty SN: +10 až +32 °C
  • Normální teploty N: +16 až +32 °C
  • Subtropické teploty ST: +18 až +38 °C
  • Tropické teploty T: +18 až +43 °C

  Akumulační doba

  Akumulační doba stanovuje dobu, po kterou zůstanou potraviny bezpečně zmrazené v případě, že vypadne proud. Čím delší tato doba je, tím je lednička kvalitnější. Obvykle se jedná o dobu 10 hodin a výše.

  Mrazicí výkon

  Výkon udává, kolik kilogramů čerstvých potravin dokáže mrazák zmrazit za 24 hodin. Množství se pohybuje od 2 do 24 kg.

 5. Programy a vybavení ledniček

  Technologie a kvalitní výbava závisí především na ceně spotřebiče. Ze všech funkcí lze jednoznačně doporučit technologii NoFrost, která lednici automaticky odmrazuje. Námraza v ledničce výrazně zvyšuje spotřebu elektrické energie, proto je vhodné vybírat nejlépe mezi modely, které touto funkcí disponují.

  Připravili jsme alespoň základní přehled funkcí, které lze očekávat u levnějších i dražších modelů. Názvy se mohou u různých výrobců lišit.

  Co chtít u ledniček v ceně do 10 000 Kč

  Antibakteriální povrch

  Díky němu dochází k hubení škodlivých plísní a bakterií. Eliminuje i nežádoucí pachy.

  Nenámrazový systém Total No Frost,

  Zajišťuje kompletní odmrazování chladícího i mrazícího prostoru. Nebo alespoň automatické odmrazování NoFrost pro chladničku a pro mrazák LowFrost, FrostLess či SmartFrost, který výrazně
  omezuje tvorbu námrazy.

  Zásuvku na ovoce a zeleninu

  Přihrádka se speciální úpravou, která přispívá k jejich delší čerstvosti.

  Multi Flow systém

  Udržuje rovnoměrnou teplotu po otevření i po vložení čerstvých nechlazených potravin.

  LED osvětlení

  Osvětluje interiér ledničky.

  Co chtít u ledniček v ceně do 15 000 Kč

  Oddělená regulace

  Funkce umožňuje nezávislé nastavení teploty v chladničce a mrazničce. U každé části je tak možné nastavovat teplotu zvlášť, což zefektivňuje používání chladničky.

  Nulová zóna Chiller box, BioFresh či PerfectFresh

  Tato speciální zásuvka významně prodlužuje čerstvost potravin bez ztráty výživových hodnot.  Udržuje ideální vlhkost a teplotu okolo 0 °C. Zajišťuje vhodné podmínky pro skladování masa, uzenin, sýrů a ryb.

  Super chlazení – Super Cool

  Funkce super chlazení zajistí rychlé zchlazení potravin vložených do lednice.

  Super mrazení – Super Freeze

  Funkce super mrazení čerstvě vložené potraviny prudce zmrazí a tím zachová jejich původní kvalitu.

  Akustická signalizace otevřených dveří

  Upozorní, pokud necháte omylem otevřené dveře.

  Air Fresh Filter

  Funkce neutralizuje pachy.

  Prázdninový režim

  Prázdninový režim udržuje v lednici teplotu kolem 12 °C tak, aby se nezkazily trvanlivé potraviny a zároveň nedocházelo ke vzniku nepříjemného zápachu. Během pobytu na dovolené se tak šetří energie, aniž by bylo nutné ledničku úplně vypnout.

  Co chtít u ledniček v ceně nad 15 000 Kč

  Šestý smysl ledničky

  Jde o senzorovou technologii, která sama nastavuje ideální teplotní podmínky pro uchování potravin, tím prodlužuje jejich čerstvost a trvanlivost.

  Komunikační LCD displej ledničky

  Poskytuje informace o aktuální teplotě, nastavení lednice a mrazáku, lze aktivovat funkci rychlého mrazení a u některých modelů nulovou zónu.

  Cool select zone

  Speciální box zabudovaný s vlastním elektronicky řízeným ovládáním teploty uvnitř. Disponuje různými režimy chlazení, mrazení, rychlého zchlazení, rychlého zamrazení ale i rozmrazení potravin přesně podle potřeby.

  AdaptTech

  Technologie AdaptTech šetří energii díky sledování zvyků uživatelů lednice, také chrání potraviny před teplotním šokem a prodlužuje jejich trvanlivost.

Srovnání modelů podle ceny a energetické třídy

Skutečná spotřeba závisí na mnoha faktorech – na okolní teplotě a jejím kolísání, na celkovém objemu chladničky, zaplnění ledničky, četnosti otevírání a na vnitřní teplotě chladničky a mrazničky. Pro porovnání jednotlivých modelů je ale odhadovaná roční spotřeba velmi cenným údajem.

Elektřina je počítána s cenou 4,80 Kč/kWh. Modely použité pro srovnání nákladů v různých energetických třídách byly vybrány podle aktuální dostupnosti na trhu s celkovým objemem kolem 300 l.

Značka LG Gorenje Bosch Samsung
Model GBB59SWRVS RK6192AW KGE36AL32 RB33J3205WW
Cena do 10 000 Kč do 10 000 Kč do 15 000 Kč do 20 000 Kč
Energetická třída A+ A++ A++ A+++
Roční spotřeba 290 kWh 232 kWh 223 kWh 182 kWh
Denní spotřeba 0,79 kWh 0,64 kWh 0,61 kWh 0,50 kWh
Náklad na den 3,80 Kč 3,10 Kč 2,90 Kč 2,40 Kč
Náklad na rok 1 392 Kč 1 114 Kč 1 070 Kč 874 Kč
Náklad na 5 let 6 960 Kč 5 568 Kč 5 352 Kč 4 368 Kč
Náklad na 7 let 9 744 Kč 7 795 Kč 7 492 Kč 6 115 Kč

Pro srovnání například desetiletá chladnička s mrazákem s objemem 310 litrů spotřebuje denně 1,6 kWh, denní náklad je 7,70 Kč, roční 2 830 Kč, náklady za 5 let činí 14 150 Kč a za 7 let 19 810 Kč.

Spotřeba elektřiny u staré ledničky

Tipy při koupi chladničky

 1. Kombinovaná lednička

  Výhody kombinované ledničky

  • Oddělená chladnička a mrazák
  • Vhodné do běžných domácností
  • Výběr ledničky s mrazákem nahoře nebo dole
  • Nejmodernější funkce a technologie
  • Široký výběr modelů ve všech cenových kategoriích
  • V nabídce energeticky nejúspornější modely

  Nevýhody kombinované ledničky

  • Menší objem mrazáku
 2. Americká lednička

  Výhody americké ledničky

  • Přehledně oddělená chladicí a mrazicí část
  • Nadstandardní objem chladícího i mrazícího prostoru
  • Umístění potravin ve výši očí
  • Praktický přístup do chladničky i mrazničky
  • Nejmodernější funkce a stylový design
  • Výrobník ledu a ledové tříště
  • Nápojový automat s filtrem vody nebo domácí bar

  Nevýhody americké ledničky

  • Vyšší spotřeba energie
  • Vyšší cena
  • Velikost a náročnější instalace
 3. Jak dobře koupit kombinovanou ledničku s mrazákem

  Vybírejte podle parametrů

  Lednice nemusíte vybírat jen podle ceny. V e-shopech je možné vybírat například podle výbavy, rozměrů, užitného objemu, hlučnosti. Zkrátka si stačí nadefinovat všechny požadavky a ty zadat do vyhledávání.

  Spočítejte si provozní náklady

  Na energetickém štítku spotřebiče je uvedena odhadovaná roční spotřeba. Tuto hodnotu stačí vynásobit aktuální sazbou za jednu kWh. Získáte odhad ceny na roční provoz lednice.

  Čtěte recenze lednic

  Výhody a nevýhody zjistíte na stránkách větších prodejců, kam spotřebitelé píšou své zkušenosti s daným spotřebičem.

  Hledejte spotřebitelské testy

  Každým rokem probíhá několik spotřebitelských testů, na základě kterých bývají vyhlašovány nejlepší lednice v různých kategoriích. Určitě se vyplatí tyto testy sledovat.

  Jaká značka lednice je nejlepší

  Značka ledničky v současné době není až tak podstatná. Mnozí výrobci se slučují a využívají společné technologie. Například firma Gorenje vlastní značku Mora. AEG zase vlastní Electrolux, Zanussi a Whirlpool.

  Odvoz staré lednice je zdarma

  Prodejce je podle zákona povinen při dodání nové lednice odvézt a zajistit ekologickou likvidaci lednice staré. Nebo lze využít míst zpětného odběru na sběrných dvorech, kde je možné odložit starý spotřebič zdarma.

 4. Jak dobře koupit kombinovanou ledničku s mrazákem

  Co před koupí ověřit v kamenné prodejně

  1. Má vybraný model vyhovující úložné prostory a uspořádání
  2. Je k dispozici další výbava – držáky na lahve, pouzdra na vejce, přihrádky apod.
  3. Model umožňuje oboustranné otevírání
  4. V případě nerezového vzhledu na povrchu nezůstávají otisky prstů. Doporučuje se zvolit inoxové provedení, na něm otisky nezůstávají.
  5. Skutečné rozměry odpovídají uvedeným rozměrům. U vestavěných spotřebičů nebo užších vstupních dveří může i pár milimetrů způsobit nemalé problémy.
 5. Jak zajistit úsporný provoz ledničky s mrazákem

  1. Ledničky by neměly stát v blízkosti spotřebičů vydávajících teplo, jako je například trouba, sušička prádla nebo myčka. Stejně tak by na lednici nemělo svítit sluníčko. Za každý stupeň navíc nad 20 °C okolní teploty vzroste její spotřeba energie.
  2. Základní podmínkou správného fungování je dobré proudění vzduchu kolem přístroje, proto se doporučují mezery mezi lednicí vzadu i po stranách. Vhodné odstupy najdete v návodu k použití.
  3. Pro snížení spotřeby nastavte chladničku na + 5 °C a mrazničku na – 18 °C.
  4. Ledničku neotvírejte zbytečně často a nenechávejte dveře otevřené příliš dlouho.
  5. Každých šest měsíců je vhodné lednici odsunout od stěny a očistit chladící žebra od prachu a nečistot.
  6. Ledničku pravidelně odmrazujte, pokud to nedělá sama. Námraza vyšší než 5 mm navýší náklady za elektřinu až o 30 %.
  7. Do lednice nikdy nedávejte horké jídlo, ale nechejte ho nejprve vychladnout.
  8. Lednice by měla být naplněna minimálně ze 70 %.

Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.