Autonehoda: Jak se chovat, zapůjčení náhradního vozu zdarma

Na likvidace pojistných událostí po nehodě se dnes na českém trhu specializuje několik firem, které vyřídí veškerou komunikaci s pojišťovnou i policií a zajistí opravu havarovaného vozidla. Tato služba je poskytována zdarma, společnosti jsou odměňovány z povinného ručení či havarijního pojištění.

Stáhněte si příručku jak se chovat při dopravní nehodě

Dopravní nehoda s sebou nese notnou dávku stresu, v důsledku kterého se může člověk chovat nelogicky nebo se třeba zbytečně upsat drahé asistenční službě. Skrblík si pro vás připravil jednoduchý návod, který stačí vytisknout a uložit do auta. V případě nehody vám poté bude krok po kroku napovídat, jak se máte chovat.

Pozor na lovce nehod!

V Česku operuje několik firem, které se tváří, že pomáhají motoristům po nehodě. Na místě se objeví často ještě dříve než policie a vystresovaným účastníkům nehody dávají podepsat často velmi nevýhodné smlouvy o zastupování, drahém zapůjčení náhradního vozidla či odtahu toho havarovaného. Například společnost ANDĚL 112, a. s., se vzhledem svých vozidel snaží napodobovat vzhled vozidel Policie ČR.

Skrblík před těmito společnostmi varuje a velmi důrazně doporučuje nepodepisovat žádný formulář a nevyužívat jejich služeb.

Pokud máte s těmito firmami nějaké zkušenosti, můžete se o ně podělit ve fóru.

Potřebujete-li kontaktovat asistenční linku své pojišťovny, můžete zavolat na jednotné číslo 1224. Svou pojišťovnu ani nemusíte znát, operátorovi stačí nadiktovat registrační číslo vozidla.

Využijte svého zákonného nároku na zapůjčení náhradního vozidla

Jste-li v rámci autonehody v roli poškozeného, máte ze zákona nárok na zapůjčení náhradního vozidla. Jeho pronájem bude hrazen z povinného ručení viníka nehody. Možnost vypůjčení si náhradního auta má několik podmínek:

  • vozidlo z půjčovny bude proplaceno pouze v případě, kdy ho poškozený nezbytně potřebuje – například z důvodu podnikání nebo horší dopravní obslužnosti v jeho obci,
  • automobil je zapůjčen pouze na nezbytně nutnou dobu,
  • zapůjčený automobil je srovnatelné nebo nižší kategorie jako poškozený vůz a cena za pronájem automobilu je v dané lokalitě obvyklá.

Úhradu částky za pronájem automobilu může pojišťovna ze zákona snížit o amortizaci a další náklady spojené s provozem vozidla. Mylné je se také domnívat, že pojišťovna uhradí spotřebovaný benzín, neboť všechny tyto náklady byste museli  uhradit i v případě, kdy byste jezdili svým vlastním vozem.

U některých pojišťoven lze snížení o amortizaci obejít zapůjčením automobilu nižší kategorie, než je váš vůz, nebo volbou smluvní autopůjčovny pojišťovny.