Autonehoda » Jak získat náhradní vozidlo zdarma (NÁVOD 2024)

Redakce
Publikováno 12. prosince 2023
 • Při dopravní nehodě je nejdůležitějším krokem zajištění bezpečnosti prostoru
 • Pozor si dejte na lovce nehod, kteří na místo dorazí často ještě dříve než policie
 • Za určitých okolností máte nárok na bezplatné zapůjčení náhradního vozidla

Na likvidace pojistných událostí po nehodě se dnes na českém trhu specializuje několik firem, které vyřídí veškerou komunikaci s pojišťovnou i policií a zajistí opravu havarovaného vozidla. Tato služba je poskytována zdarma, společnosti jsou odměňovány z povinného ručení či havarijního pojištění.

 1. Autonehoda » Jak získat náhradní vozidlo zdarma (NÁVOD 2024)

  Stáhněte si příručku jak se chovat při dopravní nehodě

  Dopravní nehoda s sebou nese notnou dávku stresu, v důsledku kterého se může člověk chovat nelogicky nebo se třeba zbytečně upsat drahé asistenční službě.

  Skrblík si pro vás připravil jednoduchý návod, který stačí vytisknout a uložit do auta. V případě nehody vám poté bude krok po kroku napovídat, jak se máte chovat.

 2. Pozor na lovce nehod!

  V Česku operuje několik firem, které se tváří, že pomáhají motoristům po nehodě. Na místě se objeví často ještě dříve než policie a vystresovaným účastníkům nehody dávají podepsat často velmi nevýhodné smlouvy o zastupování, drahém zapůjčení náhradního vozidla či odtahu toho havarovaného. Například společnost ANDĚL 112, a. s., se vzhledem svých vozidel snaží napodobovat vzhled vozidel Policie ČR.

  Skrblík před těmito společnostmi varuje a velmi důrazně doporučuje nepodepisovat žádný formulář a nevyužívat jejich služeb. Pokud máte s těmito firmami nějaké zkušenosti, můžete se o ně podělit v komentářích.

  Potřebujete-li kontaktovat asistenční linku své pojišťovny, můžete zavolat na jednotné číslo 1224. Svou pojišťovnu ani nemusíte znát, operátorovi stačí nadiktovat registrační číslo vozidla.

 3. Využijte svého zákonného nároku na zapůjčení náhradního vozidla

  Jste-li v rámci autonehody v roli poškozeného, máte ze zákona nárok na zapůjčení náhradního vozidla. Jeho pronájem bude hrazen z povinného ručení viníka nehody. Možnost vypůjčení si náhradního auta má několik podmínek:

  • vozidlo z půjčovny bude proplaceno pouze v případě, kdy ho poškozený nezbytně potřebuje – například z důvodu podnikání nebo horší dopravní obslužnosti v jeho obci,
  • automobil je zapůjčen pouze na nezbytně nutnou dobu,
  • zapůjčený automobil je srovnatelné nebo nižší kategorie jako poškozený vůz a cena za pronájem automobilu je v dané lokalitě obvyklá.

  Úhradu částky za pronájem automobilu může pojišťovna ze zákona snížit o amortizaci a další náklady spojené s provozem vozidla. Mylné je se také domnívat, že pojišťovna uhradí spotřebovaný benzín, neboť všechny tyto náklady byste museli  uhradit i v případě, kdy byste jezdili svým vlastním vozem.

  U některých pojišťoven lze snížení o amortizaci obejít zapůjčením automobilu nižší kategorie, než je váš vůz, nebo volbou smluvní autopůjčovny pojišťovny.

Prověření auta přes carVertical se slevou 10 %

[title]Během pár minut si můžete prověřit kompletní historii auta díky webu carVertical. Pro ověření stačí znát VIN kód vozidla. Při ověření přes náš odkaz získáte exkluzivní slevu 10 %.

V rámci jednoho poplatku si prověříte zdali bylo auto hlášeno jako odcizené, vývoj počtu najetých kilometrů, hlášení o poškození, informace z STK nebo odhadované náklady na údržbu.

Podrobnější představu vám poskytne naše recenze carVertical.

Ověřit auto v carVertical


D
Dominik 10.01.2024 – 10:09

Díky za příručku jak se chovat při dopravní nehodě :-) Jen se zeptám - je z roku 2017 - jsou všechny informace stále aktuální a platné?

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.