Jak ušetřit v Chorvatsku 2023 → Mýtné, kempy, bankomaty, ceny potravin

Hana Volencová
Publikováno 1. prosince 2022
 • Ušetřit lze cestou mimo hlavní sezónu, kdy se ceny zájezdů mnohdy pohybují kolem poloviny oproti prázdninovým měsícům
 • Nejvýhodnější doprava je autem, zejména při cestě ve čtyřech
 • Ceny potravin v Chorvatsku jsou podobné jako u nás, je zbytečné si vozit zásoby
 1. Cestujte do Chorvatska mimo hlavní sezonu

  Jak ušetřit v ChorvatskuHlavní turistická sezóna v Chorvatsku začíná 1. července a končí 31. srpna. Ceny jsou v hlavní sezoně nejvyšší a pláže nejvíce zaplněné.

  Pokud naplánujete dovolenou mimo hlavní sezonu, tedy v červnu nebo v září, výrazně ušetříte za ubytování a za jídlo.

  Například ve čtyřhvězdičkovém kempu Bijela Uvala zaplatíte za 4denní pobyt v červnu 4 172 Kč a v září 2022 3 186 Kč za osobu (cena je platná k 2. květnu 2022), během sezóny za ten samý pobyt zaplatíte přes šest tisíc korun. Sezónní a mimosezonní ceny platí také na vstupy do národních parků nebo na jízdenky na trajekty.

  Počasí je v červnu v Chorvatsku velmi příjemné, denní teploty vzduchu v druhé polovině června dosahují až 30 stupňů. V září jsou denní teploty vzduchu kolem 25 stupňů. Moře je pěkně prohřáté a nabízí průměrné teploty okolo 24 stupňů. Turistů je v tomto období v Chorvatsku o poznání méně.

 2. Do Chorvatska s cestovkou

  Naplánovat a realizovat dovolenou v Chorvatsku bez cestovní kanceláře není nijak složité, stačí jen vyřešit dopravu a ubytování. Pokud ale dáváte přednost hotelovému komfortu, zajištěnému stravování a animačním programům, pak je dovolená přes cestovní kancelář ideálním řešením.

  Cestovka dokáže nabídnout výhodnější cenu dopravy a ubytování, než když si podobnou dovolenou zajistíte sami.

  Levněji lze dovolenou pořídit, pokud budete sledovat:

  Last Minute dovolená v Chorvatsku

  Jestliže netrváte na přesném termínu a nevyžadujete konkrétní destinaci, můžete přes nabídku last minute koupit pobyt v hotelu s dopravou a stravou až o polovinu levněji. Jedním z největších českých online prodejců je Invia.cz, další nabídky lze sledovat například na TravelPortal.cz.

  Slevové portály

  Na slevových portálech je možné koupit zájezd až s 50% slevou, jedná se například o Slevomat.cz nebo Skrz.cz. Nabídky jsou obvykle časově omezené, ale vyskytují se poměrně často. Zájezdy vybírejte jen na prověřených portálech.

  Německé cestovní kanceláře

  Další možností je sledovat nabídku německých cestovních kanceláří. Většinou se jedná o leteckou dopravu a pobyt v luxusním hotelu za bezkonkurenční ceny. Nevýhodou jsou odlety z Německa, nicméně některé německé cestovky již nabízí odlety i z Prahy. V ČR německé zájezdy zprostředkovávají online prodejci Airstop.cz nebo Nacesty.cz.

  Pokud cestovní kancelář nabízí pouze ubytování bez stravy a bez dopravy, pak je na místě zvážit, zda si dovolenou nezorganizovat samostatně.

 3. Doprava do Chorvatska autem

  Jak ušetřit v ChorvatskuDo Chorvatska se dá pohodlně dopravit všemi možnými prostředky. Při výběru vhodné dopravy je třeba zohlednit více hledisek, například pokud někdo cestuje single nebo v páru, příliš se nevyplatí cestovat autem. Naproti tomu pro čtyřčlennou rodinu je doprava autem nejekonomičtějším řešením.

  Nejnevhodnější den v týdnu pro cestu

  Cestu v žádném případě neplánujte na sobotu, jde o nejrizikovější dny, ve kterých hrozí dopravní zácpy.

  Doporučená trasa cesty do Chorvatska

  Nejobvyklejší trasa do Chorvatska vede z Prahy po D1 do Brna, dál přes Mikulov, Vídeň a Graz. Druhou možností je při cestě z Prahy trasa přímo na jih přes České Budějovice, Linec (Linz) a Graz, vyhnete se tak problematické D1. V obou případech budete k průjezdu potřebovat rakouskouslovinskou dálniční známku.

  Mýtné v Chorvatsku 2023

  V Chorvatsku se na dálnicích platí mýtné. Výše dálničního poplatku se odvíjí od kategorie vozu a od délky dálničního úseku, kterým se projíždí. Při vjezdu na dálnici dostanete kartu a při sjezdu z dálnice pak na základě karty mýtné zaplatíte.

  Přesnou výši zjistíte na hac.hr nebo v kalkulačce poplatků.

  Krabička na chorvatské mýtné

  Na dálničních poplatcích lze ušetřit s elektronickým mýtným. Stačí si zakoupit zařízení ENC, které se umístí do auta a předplatit si kredit.

  Mýtné se odečítá automaticky. Výhodou je, že zařízení je přenosné a dá se využít pro více vozů ve stejné kategorii. ENC po dovolené snadno prodáte, případně si ho můžete nechat na další dovolenou. Běžná cena zařízení je 122 kn401 Kč.

  K dispozici jsou zvýhodněné balíčky:

  • Balíček za 380.61 kn1 252 Kč, obsahuje ENC a kredit na mýtné 333 kn1 095 Kč
  • Balíček za 544.34 kn1 790 Kč, obsahuje ENC a kredit na mýtné 555 kn1 825 Kč
  • Balíček za 882.60 kn2 903 Kč, obsahuje ENC a kredit na mýtné 1 000 kn3,29 Kč

  Aplikace do Chorvatska

  Stáhněte si aplikaci HAK do mobilního telefonu. Díky této aplikaci budete mít přehled o situaci na chorvatských silnicích a dálnicích. Najdete v ní aktuální cenu benzínu, seznam všech čerpacích stanic, databázi všech užitečných institucí a zařízení jako jsou letiště, kempy, hotely, banky, pošty, nemocnice, lékárny, národní parky, policie, obchody atd.

  Aplikace je zdarma a je dostupná pro iOSAndroid.

 4. Ceny benzínu v Chorvatsku

  V Chorvatsku je poměrně hustá síť benzínových stanic. Největším provozovatelem čerpacích stanic je společnost INA.

  Ceny pohonných hmot v Chorvatsku se u jednotlivých čerpacích stanic mohou lišit, pro přesnější představu uvádíme alespoň orientační ceny pohonných hmot:

  • Eurosuper BS 95: 41 Kč12.36 kn/l
  • Eurosuper BS 95 Class Plus: 44 Kč13.33 kn/l
  • Eurosuper BS 100: 46 Kč13.89 kn/l
  • Eurodiesel BS: 43 Kč13.04 kn/l
  • Eurodiesel BS Class Plus: 48 Kč14.69 kn/l
  • Autogas: 24,21 Kč7.36 kn/l

  Aktuální ceny pohonných hmot u čerpacích stanic INA, Tifon, Petrol, Crodux Derivati, Lukoil a AdriaOil lze najít na Cijene goriva.hr.

 5. Doprava do Chorvatska autobusem, letadlem a vlakem

  Do Chorvatska autobusem

  • Společnost Flixbus provozuje přímou linku Praha–Záhřeb. Zpáteční jízdenku lze pořídit už od 1 358 Kč. Flixbus je možné využít i do dalších destinací, často se ale jedná o spoje s přestupem v Mnichově nebo Záhřebu.
  • Kromě pravidelných linek jsou dostupné sezonní linky, u kterých je možné zakoupit zpáteční lístek již od 2 490 Kč. Například společnost Autobusy 21 má hlavní trasu z Ostravy přes Olomouc a Brno do turistických středisek a letovisek od Zadaru až po Ploče.

  Do Chorvatska letecky

  Jak ušetřit v Chorvatsku

  • Na letenky také platí akční ceny a last minute, stačí sledovat aktuální nabídku letenek na speciálních serverech. Levné letenky do Zadaru momentálně nabízí třeba Ryanair. Obecně lze zpáteční letenky z Prahy nebo Vídně pořídit již kolem 2 500 Kč. Přímý let trvá zhruba hodinu a půl. Nevýhodou je, že za akční cenu můžete letět pouze ve stanovené termíny.

  Do Chorvatska vlakem

  • Letos je možné využít k cestě do Chorvatska přímé vlakové linky společnosti Regiojet. Bez přestupu se dostanete do Záhřebu, Ogulinu, Rijeky a Splitu, návaznými autobusy potom do dalších 52 destinací. Zpáteční jízdenku lze pořídit již od 1 180 Kč.
 6. Trajekty v Chorvatsku

  Každá dospělá osoba musí mít při vstupu na trajekt platnou jízdenku. Děti od 3 do 12 let mají slevu 50 % a děti do 3 let cestují zadarmo. To se však netýká rychlých lodních linek, kde dítě od 3 do 12 let musí platit plnou cenu.

  Hlavním provozovatelem lodní dopravy na chorvatském Jadranu je společnost Jadrolinija, přehled spojů a ceník hledejte na webu Jadrolinija.hr.

 7. Levné ubytování v Chorvatsku

  Ubytování v kempech

  • Německý autoklub ADAC každoročně hodnotí úroveň evropských kempů. Posuzuje především velikost a vybavení kempu, počet a kvalitu sociálního zařízení, dostupné restaurace a obchody, volnočasové aktivity a zda se je možné v kempu koupat. Nejlepší kempy získávají pětihvězdičkové hodnocení a titul ADAC Superplatz. Obecně jsou chorvatské kempy považovány za jedny z nejkvalitnějších v Evropě.
  • Nejvyšší ocenění ADAC Superplatz 2021 získalo v Chorvatsku 21 kempů, např. Valalta Naturist, Val Saline, Aminess Maravea v Istrii, Zaton Holiday Resort v Dalmácii, Camping Resort, Baška Beach, Omišajl na ostrově Krk, Šimuni na ostrově Pag, Lanterna Premium nebo Camping Strasko.
  • Chorvatské kempy hodnotí také Chorvatské sdružení kempů, nejlepší kempy najdete v jejich průvodci.
  • Chorvatské sdružení kempů spravuje stránky camping.hr, na kterých můžete rezervovat ubytování přímo u provozovatelů. V nabídce je několik stovek kempů.

  Ubytování v apartmánech, hotelech a penzionech

  • Jedním z největších chorvatských portálů nabízející všechny typy ubytování je adriatic.hr, kde si můžete zarezervovat třeba i pobyt na majáku. Tyto stránky jsou navíc dostupné v češtině. Stejné služby nabízí rovněž web uniline.hr.
  • Ubytování v hotelu je možné vyhledat přes rezervační systém Booking.com. Před rezervací si přečtěte naše tipy jak ušetřit za hotel.
  • Levné ubytování v Chorvatsku můžete sehnat také přes Airbnb, kde ho nabízí většinou přímo soukromí majitelé. Z vlastních zkušeností doporučujeme vybírat s dostatečným předstihem, nejlepší nabídky za nejnižší ceny jsou velmi brzy rozebrané.
 8. Cestovní pojištění do Chorvatska

  Pro pobyt v Chorvatsku nemusí být cestovní pojištění nutností, přesto je vhodné ho před cestou uzavřít. Průkazka zdravotní pojišťovny vám zajistí ošetření u státního lékaře za stejných podmínek, jako mají sami Chorvaté.

  V praxi to znamená jednorázový poplatek 33 Kč10 kn u všeobecného lékaře i u zubaře, stejná částka se vybírá za vypsání jednoho lékařského předpisu. Za pobyt v nemocnici se platí 329 Kč100 kn denně, a to až do výše 6 578 Kč2000 kn odpovídajících 20 dnům v nemocnici. Využití záchranné služby je zdarma.

  Modrá kartička zahrnuje pouze zdravotní pojištění, nikoliv však pojištění odpovědnosti, zavazadel nebo úrazu.

 9. Ceny potravin v Chorvatsku

  Ceny potravin v Chorvatsku jsou podobné jako ceny u nás. Jestli budete vařit, vyplatí se nakupovat ve větších obchodech.

  Obchodní řetězce stejně jako v ČR nabízejí různé slevové akce. Jejich aktuální nabídku najdete níže v přehledu chorvatských obchodních řetězců.

  Otvírací doba supermarketů je podobná jako u nás, obvykle denně od 7 do 21 hodin, v neděli bývá otevřeno jen dopoledne. Malé obchody mohou mít kratší otevírací dobu, a to zejména o víkendu.

  Ceny vybraných potravin v Chorvatsku 2023

  Běžná cena Akční cena
  Kuřecí prsa, 1 kg 174 Kč53 kn 148 Kč45 kn
  Mleté maso, 1 kg 155 Kč47 kn 118 Kč36 kn
  Šunka, 100 g 24,63 Kč7.49 kn 18,06 Kč5.49 kn
  Tuňák filet, 400 g 197 Kč59.99 kn 178 Kč53.99 kn
  Máslo, 250 g 69 Kč20.99 kn 55 Kč16.79 kn
  Mléko, 1 l 26 Kč7.99 kn 21,94 Kč6.67 kn
  Vejce, 12 ks 53 Kč16.20 kn 46 Kč13.99 kn
  Domácí chléb, 500 g 33 Kč9.90 kn 22,99 Kč6.99 kn
  Těstoviny, 500 g 43 Kč12.99 kn 22,99 Kč6.99 kn
  Jablka, 1 kg 19,70 Kč5.99 kn 30 Kč8.99 kn

  Supermarkety v Chorvatsku

 10. Volání a internet v Chorvatsku

  Od června 2017 je oficiálně zrušen roaming u všech operátorů. Prakticky vše, co využíváte v České republice, máte bez omezení a poplatků k dispozici v Chorvatsku. Za volání a SMS nad rámec balíčků zaplatíte stejnou cenu jako v ČR.

  Jestliže nestačí vlastní datový tarif, je možné zakoupit SIM kartu s neomezeným internetem na 7 dní. SIM karty jsou funkční v mobilních zařízení, které podporují 4G. Karta je k dostání v trafikách, na čerpacích stanicích, v supermarketech a na poštách:

  • Vipme Tourist 4G SIM karta
   Pořizovací cena 80 kn263 Kč/10.5 €260 Kč
   Týden neomezeného surfování internetem
   100 minut/SMS v Chorvatsku, bez poplatku za navázání spojení
  • T-mobile 4G internet
   Cena: 85 kn280 Kč/11 €272 Kč
   Internet na 7 dní na 4G síti až do rychlosti 350 Mb/s
  • Wi-fi zdarma
   K připojení lze také využít bezplatné Wi-Fi. Přehledný seznam dostupných Wi-Fi zdarma je k dispozici na stránkách Croatia.hr, kde jsou všechny informace uvedeny v češtině.
 11. Turistické karty v Chorvatsku

  Jak ušetřit v ChorvatskuBezplatné vstupy do vybraných muzeí a historických památek, městskou dopravu zdarma, slevy na ubytování a v restauracích nabízí chorvatské turistické karty.

  Turistická karta Záhřeb

  K dispozici jsou dvě varianty turistické karty: 24hodinová karta za 98 kn322 Kč a 72hodinová za 135 kn444 Kč. S turistickou kartou Záhřeb získáte mimo jiné vstup zdarma do čtyř muzeí a do zoologické zahrady, bezplatnou přepravu městskou dopravou včetně lanové dráhy.

  Koupíte ji v turistických informacích, na recepcích v hotelech a v hostelech.

  Turistická karta Dubrovnik

  Turistickou kartu Dubrovnik lze pořídit jednodenní za 250 kn822 Kč, třídenní za 300 kn987 Kč nebo sedmidenní za 350 kn1 151 Kč.

  Kartu lze koupit online nebo v kancelářích Turistického sdružení města Dubrovníku, v kulturních zařízeních města, v hotelech a cestovních agenturách – celkem na 21 místech. Pokud si kartu koupíte přes internet, získáte další slevy.

  Turistická karta SplitCard

  Pokud se ve Splitu v sezóně ubytujete alespoň na 5 nocí, dostanete zdarma SplitCard v jednom z těchto turistických informačních center: TIC Peristyle, TIC Riva and TIC Stobreč. Karta platí 72 hodin a umožňuje vstup zdarma do Městského, Etnografického a Přírodně-historického muzea a do zdejší zoologické zahrady.

  Za půlku se s ní dostanete do Námořního a Archeologického muzea, do Galerie Meštrović a Galerie výtvarných umění.

  Dále získáte 20% slevu do divadel nebo na pronájem auta a 10% slevy do vybraných obchodů a restaurací.

  Split City Card

  10% slevu na různé výlety, do restaurací, cukrárny nebo na pronájem auta získáte se Split City Card. Karta je zdarma, podmínkou je bezplatná registrace na stránkách SplitCityCard.com.

  Po registraci obdržíte e-mail s potvrzením a kartu, jejíž doba platnosti je omezena na 3 dny, si vyzvednete osobně v jednom ze tří výdejních míst Split City Card ve Splitu.

  CroatiaPASS

  CroatiaPASS nabízí různé balíčky vstupenek do nejznámějších turistických atrakcí za výhodnější ceny. S CroatiaPASS je možné na vstupném ušetřit od  70 kn230 Kč do 378 kn1 243 Kč. Na výběr je z několika destinací například Pula–Istria–Krk–okolí, Záhřeb–Split–Dubrovník nebo Záhřeb a okolí.

  Balíčky vstupenek lze zakoupit online na stránkách CroatiaPass.com, nebo přímo v dané lokalitě.

 12. Výběry z bankomatů v Chorvatsku 2023

  Všude, kde je to možné, plaťte kartou. Pro bezhotovostní styk platí zpravidla výhodnější kurz než pro hotovostní platby.

  Nicméně hotovostním platbám se v Chorvatsku úplně nevyhnete a poplatek za výběr v bankomatu může být nepříjemným překvapením. Uvádíme proto přehled poplatků za výběr z bankomatu v Chorvatsku u nejčastěji využívaných bank.

  Podrobnější přehled a srovnání kurzů u jednotlivých bank najdete v článku Srovnání kurzů bank 2022.

  Banka Účet Poplatek Poznámka
  Air Bank Běžný účet 35 Kč nebo měsíční poplatek 100 Kč pro výběry ze všech bankomatů na světě
  Česká spořitelna Plus účet/Standard účet 125 Kč z bankomatu skupiny Erste zdarma nebo za 5 Kč (u Standard účtu)
  ČSOB Běžný účet 100 Kč při výběru EUR jen 40 Kč
  Equa Bank Běžný účet 0 Kč
  Era (Poštovní spořitelna) Běžný účet 100 Kč při výběru EUR jen 40 Kč
  Fio Banka Běžný účet 0 Kč 2–5 výběrů v měsíci zdarma, další 25 Kč
  Komerční banka Běžný účet 39 Kč u účtu Plus 2 výběry měsíčně zdarma u jiné banky v ČR i EU
  mBank Běžný účet 0 Kč při výběru nad 1 500 Kč, jinak 29 Kč
  Moneta Money účet Tom 0 Kč
  Raiffeisen Bank Běžný účet 0 Kč

Pozor na nevýhodné platby kartou v Chorvatsku

Při používání platební karty v Chorvatsku věnujte pozornost dvěma situacím:

Jak ušetřit v Chorvatsku

Platba kartou na chorvatské poště

Redaktor Skrblíka platil na jedné z chorvatských pošt známky v hodnotě 96 Kč platební kartou, načež mu banka naúčtovala poplatek 200 Kč.

Tento poplatek se hradí na všech poštách při platbě kartou, neboť je transakce účtována jako služba cash advance. Poplatek za službu se u jednotlivých bank liší, nejčastěji se pohybuje v rozmezí 100-200 Kč.

Před platbou kartou v Chorvatsku se zeptejte obsluhy, jak je terminál nastaven.

“Budete platit v korunách, nebo v kunách?”

Některé bankomaty a platební terminály dávají zákazníkovi na výběr, jestli chce platit v chorvatských kunách, nebo v českých korunách. Na displeji se obvykle zobrazí obě částky. Vždy zvolte zúčtování v kunách. Zobrazí-li se částka v korunách či v eurech, požádejte obchodníka o změnu na kuny.

Jedná se o zpoplatněnou službu Dynamic Currency Conversion (DCC), nabídnutý kurz v českých korunách je vždy méně výhodný.


AB
Alena Boušková 11.05.2022 – 08:20

Ahoj Hani, kolegyně mi poslala odkaz na tento portál a vykoukla jsi na mě Ty :-). Ten článek je skvělý. Jediné, co tu postrádám, je popsaná cesta autem přes Bratislavu a Maďarsko. Je to krásná cesta, méně frekventovaná a je tam méně poplatků. Co na tom, že je cca o 100 km delší. Přeji Ti, ať se Ti daří na všech frontách a krásné léto. Alča z UL

Odpovědět

Hana Volencová
Hana Volencová redaktor Skrblíka 16.05.2022 – 11:04

@Alena Boušková: Alenko, také posílám pozdrav! Děkujeme za užitečný komentář a pochvalu :-) Byla to týmová práce. Ať se letošní dovolená vydaří!

Odpovědět

JD
Jan Dovrtěl 03.08.2022 – 09:53

Zdravím, trošku mě chybí v článku informace o místním poplatku provozovatele bankomatu (Surcharge Fee) který se pohybuje v rozmezí od 0 do 40 HRK udělal jsem na to otevřenou přehledovou tabulku https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Gs1o2UdGWsyZNR28mwsTi-u9JUJlFhWJx-vQoWm7R84/edit#gid=0 kterou můžete použít..

Odpovědět

P
Pavel 30.08.2022 – 15:59

Ahoj, díky za článek. Pokud jde o výběry z bankomatů, mohlo by se hodit ještě doplnění, které chorvatské bankomaty/banky si neúčtují poplatek za výběr. Je hezký mít nulový poplatek od české banky za výběry v zahraničí, ale ve výsledku je často naúčtován poplatek na chorvatské straně.

Odpovědět

Hana Volencová
Hana Volencová redaktor Skrblíka 31.08.2022 – 15:25

@Jan Dovrtěl: Děkujeme za doplnění :-)

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.