Jak ušetřit v Chorvatsku 2024 → Mýtné, kempy, bankomaty, ceny potravin

Lenka Chládková
Publikováno 3. listopadu 2023
 • Dovolená v Chorvatsku se letos prodraží, příčinou je zavedení eura a vysoká inflace
 • Cena za ubytování vzrostla až o 30 %,  zdražily potraviny, restaurace i další služby
 • Řidiči naopak ušetří, pohonné hmoty jsou v Chorvatsku levnější než v ČR
 1. Jak ušetřit v Chorvatsku 2024 → Mýtné, kempy, bankomaty, ceny potravin

  Zdražování v Chorvatsku 2023: Parkování 40 eur, steak 38 eur

  Dovolená na Jadranu se letos poměrně dost prodraží. Na začátku roku 2023 Chorvatsko zavedlo euro, což v kombinaci s vysokou inflací způsobilo, že zdražilo téměř vše.

  Nejvíce zdražily potraviny a restaurace

  „Parkování za €40952 Kč, máslo za €4.50107 Kč, pizza €18428 Kč a steak €38905 Kč – to, co zní jako luxusní dovolená v drahém Švýcarsku, se ve skutečnosti odehrává v dříve levné dovolenkové destinaci. V Chorvatsku ceny od zavedení eura raketově vzrostly,“ píší rakouské noviny Krone Zeitung.

  Razantní navýšení cen ale potvrzují i další média. Například chorvatský DNEVNIK.hr koncem června 2023 zveřejnil účtenku z jedné kavárny na Korčule za dva croissanty a dva čaje. Útrata vyšla celkem na €15.68373 Kč, přičemž jeden croissant stál €6143 Kč a jeden čaj €3.8090 Kč.

  O kolik zdražilo ubytování v Chorvatsku

  Podle DNEVNIK.hr loni vyšla jedna noc v sezóně v apartmánu na €601 428 Kč, letos vyjde na €801 904 Kč. Při desetidenním pobytu vzrostou jen náklady na ubytování o €2004 761 Kč. Ceny za pobyt v chorvatských kempech vzrostly v průměru o 15 %.

Kde vyměnit kuny za eura 2023

Co s chorvatskými kunami?

Bankovky a mince chorvatské kuny je možné v Chorvatsku do 31. prosince 2023 bezplatně vyměnit na poštách, v komerčních bankách a na pobočkách Finanční agentury (FINA). Kurz se odvíjí od schváleného přepočítacího koeficientu, který činí 7,5345 kuny za euro.

Při jedné transakci lze bez poplatku vyměnit nejvýše 100 bankovek a 100 mincí chorvatské kuny. V případě vyššího počtu bankovek nebo mincí si komerční banky mohou naúčtovat poplatek.

Od ledna 2024 půjde kuny vyměnit pouze v chorvatské centrální bance (Hrvatska narodna banka). Mince vymění do konce roku 2024, bankovky půjdou měnit bez omezení i dál.

Jak ušetřit na dovolené v Chorvatsku 2024

 1. Cestujte do Chorvatska mimo hlavní sezonu

  Jak ušetřit v ChorvatskuHlavní turistická sezóna v Chorvatsku začíná 1. července a končí 31. srpna. Ceny jsou v hlavní sezoně nejvyšší a pláže nejvíce zaplněné.

  Pokud naplánujete dovolenou mimo hlavní sezonu, tedy v červnu nebo v září, výrazně ušetříte za ubytování a za jídlo. Sezónní a mimosezonní ceny platí také na vstupy do národních parků nebo na jízdenky na trajekty.

  Počasí je v červnu v Chorvatsku velmi příjemné, denní teploty vzduchu v druhé polovině června dosahují až 30 stupňů. V září jsou denní teploty vzduchu kolem 25 stupňů. Moře je pěkně prohřáté a nabízí průměrné teploty okolo 24 stupňů. Turistů je v tomto období v Chorvatsku o poznání méně.

  Srovnání cen u týdenních pobytů v sezóně a mimo sezónu 2023

  (týdenní pobyt pro jednu osobu na Istrijském poloostrově)

  Ubytování Červenec Srpen Konec září
  Kemp Bijela Uvala**** 17 830 Kč 12 830 Kč 3 995 Kč
  Apartments Paradiso Pula 20 611 Kč 21 756 Kč 17 176 Kč
  Hotel Park Plaza Arena Pula*** 43 359 Kč 45 735 Kč 24 638 Kč
 2. Do Chorvatska s cestovkou

  Naplánovat a realizovat dovolenou v Chorvatsku bez cestovní kanceláře není nijak složité, stačí jen vyřešit dopravu a ubytování. Pokud ale dáváte přednost hotelovému komfortu, zajištěnému stravování a animačním programům, pak je dovolená přes cestovní kancelář ideálním řešením.

  Cestovka dokáže nabídnout výhodnější cenu dopravy a ubytování, než když si podobnou dovolenou zajistíte sami.

  Levněji lze dovolenou pořídit, pokud budete sledovat:

  Last Minute dovolená v Chorvatsku

  Jestliže netrváte na přesném termínu a nevyžadujete konkrétní destinaci, můžete přes nabídku last minute koupit pobyt v hotelu s dopravou a stravou až o polovinu levněji. Jedním z největších českých online prodejců je Invia.cz, další nabídky lze sledovat například na TravelPortal.cz.

  Slevové portály

  Na slevových portálech je možné koupit zájezd až s 50% slevou, jedná se například o Slevomat.cz nebo Skrz.cz. Nabídky jsou obvykle časově omezené, ale vyskytují se poměrně často. Zájezdy vybírejte jen na prověřených portálech.

  Německé cestovní kanceláře

  Další možností je sledovat nabídku německých cestovních kanceláří. Většinou se jedná o leteckou dopravu a pobyt v luxusním hotelu za bezkonkurenční ceny. Nevýhodou jsou odlety z Německa, nicméně některé německé cestovky již nabízí odlety i z Prahy. V ČR německé zájezdy zprostředkovávají online prodejci Airstop.cz nebo Nacesty.cz.

  Pokud cestovní kancelář nabízí pouze ubytování bez stravy a bez dopravy, pak je na místě zvážit, zda si dovolenou nezorganizovat samostatně.

 3. Doprava do Chorvatska autem

  Jak ušetřit v ChorvatskuDo Chorvatska se dá pohodlně dopravit všemi možnými prostředky. Při výběru vhodné dopravy je třeba zohlednit více hledisek, například pokud někdo cestuje single nebo v páru, příliš se nevyplatí cestovat autem. Naproti tomu pro čtyřčlennou rodinu je doprava autem nejekonomičtějším řešením.

  Na začátku roku 2023 Chorvatsko vstoupilo do schengenského prostoru, došlo tak ke zrušení kontrol na hranicích se Slovinskem a Maďarskem.

  Nejnevhodnější den v týdnu pro cestu

  Cestu v žádném případě neplánujte na sobotu, jde o nejrizikovější dny, ve kterých hrozí dopravní zácpy.

  Doporučená trasa cesty do Chorvatska

  Nejobvyklejší trasa do Chorvatska vede z Prahy po D1 do Brna, dál přes Mikulov, Vídeň a Graz. Druhou možností je při cestě z Prahy trasa přímo na jih přes České Budějovice, Linec (Linz) a Graz, vyhnete se tak problematické D1. V obou případech budete k průjezdu potřebovat rakouskouslovinskou dálniční známku.

  Mýtné v Chorvatsku 2024

  V Chorvatsku se na dálnicích platí mýtné. Výše dálničního poplatku se odvíjí od kategorie vozu a od délky dálničního úseku, kterým se projíždí. Při vjezdu na dálnici dostanete kartu a při sjezdu z dálnice pak na základě karty mýtné zaplatíte.

  Přesnou výši zjistíte na hac.hr nebo v kalkulačce poplatků.

  Krabička na chorvatské mýtné

  Na dálničních poplatcích lze ušetřit s elektronickým mýtným. Stačí si zakoupit zařízení ENC, které se umístí do auta, a předplatit si kredit.

  Mýtné se odečítá automaticky. Výhodou je, že zařízení je přenosné a dá se využít pro více vozů ve stejné kategorii. ENC po dovolené snadno prodáte, případně si ho můžete nechat na další dovolenou. Běžná cena zařízení je 357 Kč€15 plus 476 Kč€20 minimální vklad. Případně lze využít zvýhodněných balíčků.

  Zvýhodněné balíčky ENC

  Pro vozy kategorie I se v roce 2024 nabízí:

  • Balíček S za €601 428 Kč, obsahuje ENC a kredit na mýtné €57.501 369 Kč
  • Balíček M za €902 142 Kč, obsahuje ENC a kredit na mýtné €95.842 281 Kč
  • Balíček L za €1202 856 Kč, obsahuje ENC a kredit na mýtné €134.173 194 Kč

  Aplikace do Chorvatska

  Stáhněte si aplikaci HAK do mobilního telefonu. Díky této aplikaci budete mít přehled o situaci na chorvatských silnicích a dálnicích. Najdete v ní aktuální cenu benzínu, seznam všech čerpacích stanic, databázi všech užitečných institucí a zařízení jako jsou letiště, kempy, hotely, banky, pošty, nemocnice, lékárny, národní parky, policie, obchody atd.

  Aplikace je zdarma a je dostupná pro iOSAndroid.

 4. Ceny benzínu v Chorvatsku

  Ceny pohonných hmot v Chorvatsku se u jednotlivých čerpacích stanic mohou lišit, nejde však o žádné výrazné rozdíly, maximální výši cen pro Eurosuper 95 a Eurodiesel určuje chorvatská vláda vždy na následujících 14 dnů. Řidiči v Chorvatsku tankují levněji než v České republice.

  Maximální výše je pro první červencový týden stanovena u benzínu Eurosuper 95 na €1.4033 Kč/l, nafta vyjde maximálně na €1.3031 Kč/l.

  Pokud by nedocházelo k regulaci cen, byly by pohonné hmoty přibližně o €0.204,76 Kč/l dražší.

  Prémiová nafta vychází zhruba na €1.7542 Kč/l, Eurosuper 100 na €1.8043 Kč/l a LPG na €0.8420,00 Kč/l. Aktuální ceny pohonných hmot u čerpacích stanic INA, Tifon, Petrol, Crodux Derivati, Lukoil a AdriaOil lze najít na Cijene goriva.hr.

 5. Doprava do Chorvatska autobusem, letadlem a vlakem

  Do Chorvatska autobusem

  • Společnost Flixbus provozuje přímou linku Praha–Záhřeb. Zpáteční jízdenku lze v sezóně pořídit od 1 998 Kč, koncem září je cena od 1 498 Kč. Flixbus je možné využít i do dalších destinací, často se ale jedná o spoje s přestupem v Mnichově nebo Záhřebu.
  • Kromě pravidelných linek jsou dostupné sezonní linky, u kterých je možné zakoupit zpáteční lístek již od 2 490 Kč. Například společnost Autobusy 21 má hlavní trasu z Ostravy přes Olomouc a Brno do turistických středisek a letovisek od Zadaru až po Ploče.

  Do Chorvatska letecky

  Jak ušetřit v Chorvatsku

  • Na letenky také platí akční ceny a last minute, stačí sledovat aktuální nabídku letenek na speciálních serverech. Levné letenky do Zadaru momentálně nabízí třeba Ryanair. Zpáteční letenky lze z Prahy nebo Vídně pořídit již kolem 2 500 Kč. Přímý let trvá zhruba hodinu a půl. Nevýhodou je, že za akční cenu můžete letět pouze ve stanovené termíny.
  • Zajímavé akční ceny letenek nabízí internetový portál Pelikan.cz, kde je možné pořídit zpáteční letenku z Bratislavy do Záhřebu za cenu od 839 Kč.

  Do Chorvatska vlakem

  • Letos je možné využít k cestě do Chorvatska přímé vlakové linky společnosti Regiojet. Bez přestupu se dostanete do Záhřebu, Ogulinu, Rijeky a Splitu, návaznými autobusy potom do dalších 52 destinací. Zpáteční jízdenku lze pořídit již od 1 380 Kč.
 6. Trajekty v Chorvatsku

  Každá dospělá osoba musí mít při vstupu na trajekt platnou jízdenku. Děti od 3 do 12 let mají slevu 50 % a děti do 3 let cestují zadarmo. To se však netýká rychlých lodních linek, kde dítě od 3 do 12 let musí platit plnou cenu.

  Hlavním provozovatelem lodní dopravy na chorvatském Jadranu je společnost Jadrolinija, přehled spojů a ceník hledejte na webu Jadrolinija.hr. Ve srovnání s minulým rokem došlo k navýšení cen zhruba o 11 %.

 7. Levné ubytování v Chorvatsku

  Cena za ubytování významně ovlivňuje celkové náklady na dovolenou. Při hledání levného ubytování v Chorvatsku se vyplatí brát ohled především na:

  • datum dovolené, ceny mimo sezónu mohou být až o 50 % levnější než v hlavní sezóně.
  • lokalitu, ceny se liší podle oblastí. Mezi nejdražší lokality patří například ostrov Vis, Dubrovník, Hvar, Opatija, Rovinj nebo Split, levněji je na Makarské riviéře nebo na ostrově Vir.
  • druh ubytování, obecně jsou nejdražší hotely, ideálním kompromisem jsou apartmány nebo jiná ubytování v soukromí, nejlevněji vychází kempy.
  • vzdálenost od pláže a turistických center, čím větší vzdálenost od centra nebo pláže, tím levnější ubytování.

  Ubytování v kempech

  • Německý autoklub ADAC každoročně hodnotí úroveň evropských kempů. Posuzuje především velikost a vybavení kempu, počet a kvalitu sociálního zařízení, dostupné restaurace a obchody, volnočasové aktivity a zda se je možné v kempu koupat. Nejlepší kempy získávají pětihvězdičkové hodnocení a titul ADAC Superplatz. Chorvatské kempy jsou považovány za jedny z nejkvalitnějších v Evropě.
  • Nejvyšší ocenění ADAC Superplatz 2022 získalo v Chorvatsku 22 kempů, např. Valalta Naturist, Val Saline, Aminess Maravea v Istrii, Zaton Holiday Resort v Dalmácii, Camping Resort, Baška Beach, Omišajl na ostrově Krk, Šimuni na ostrově Pag, Camping Strasko.
  • Chorvatské kempy hodnotí také Chorvatské sdružení kempů, nejlepší kempy najdete v jejich průvodci.
  • Chorvatské sdružení kempů spravuje stránky camping.hr, na kterých můžete rezervovat ubytování přímo u provozovatelů. V nabídce je několik stovek kempů.

  Ubytování v apartmánech, hotelech a penzionech

  • Jedním z největších chorvatských portálů nabízející všechny typy ubytování je adriatic.hr, kde si můžete zarezervovat třeba i pobyt na majáku. Tyto stránky jsou navíc dostupné v češtině. Stejné služby nabízí rovněž web uniline.hr.
  • Ubytování v hotelu je možné vyhledat přes rezervační systém Booking.com. Před rezervací si přečtěte naše tipy jak ušetřit za hotel.
  • Levné ubytování v Chorvatsku můžete sehnat také přes Airbnb, kde ho nabízí většinou přímo soukromí majitelé. Z vlastních zkušeností doporučujeme vybírat s dostatečným předstihem, nejlepší nabídky za nejnižší ceny jsou velmi brzy rozebrané.
 8. Cestovní pojištění do Chorvatska

  Cestovní pojištění není do Chorvatska vyloženě nutné, přesto je vhodné ho před cestou uzavřít. I přes to, že zdravotní zařízení uzná průkazku zdravotní pojišťovny, je třeba počítat s poplatky, které se hradí za zdravotní péči.

  V praxi to znamená jednorázový poplatek 952 Kč€40 za ošetření u všeobecného lékaře,  1 190 Kč€50 u zubaře, 1 666 Kč€70 u specializovaného lékaře. Za pobyt v nemocnici se platí 357 Kč€15 denně, a to až do výše 6 189 Kč€260.

  Modrá kartička zahrnuje pouze zdravotní pojištění, nikoliv však pojištění odpovědnosti, zavazadel nebo úrazu.

 9. Ceny potravin v Chorvatsku

  Potraviny v Chorvatsku zdražily, ušetřit je možné díky časově omezeným akčním nabídkám, které nabízejí obchodní řetězce. Prakticky platí stejné principy jako u nás, levnější jsou produkty privátních značek, za značkové výrobky se připlácí.

  Ceny jsou v některých případech srovnatelné s českými, nicméně si je třeba uvědomit, že vycházíme z cen obchodních řetězců. Zcela jiné poměry se dají očekávat v obchodech s potravinami v rezortech (kde není konkurence) nebo v turisticky exponovaných lokalitách.

  Orientační ceny vybraných potravin v Chorvatsku 2024

  • Kuřecí prsa, 1 kg za 357 Kč€14.98
  • Mleté maso míchané, 1 kg za 209 Kč€8.78
  • Šunka, 100 g za 49 Kč€2.05
  • Máslo, 250 g za 57 Kč€2.39
  • Mléko, 1 l za 24,28 Kč€1.02
  • Vejce, 10 ks za 70 Kč€2.92
  • Domácí chléb, 900 g za 57 Kč€2.39
  • Těstoviny, 500 g za 50 Kč€2.09
  • Jablka, 1 kg za 31 Kč€1.29

  Supermarkety v Chorvatsku

  Otevírací doba supermarketů je podobná jako v ČR, obvykle denně od 7 do 21 hodin, jen v neděli je podle nového chorvatského zákona zavřeno. Obchody a obchodní řetězce mohou mít s platností od 1. července 2023 otevřeno pouze 16 nedělí v roce.

 10. Volání a internet v Chorvatsku

  Od června 2017 je oficiálně zrušen roaming u všech operátorů. Prakticky všechny služby, dostupné v České republice, jsou bez omezení a poplatků k dispozici v Chorvatsku. Za volání a SMS nad rámec balíčků zaplatíte stejnou cenu jako v ČR.

  Jestliže nestačí vlastní datový tarif, je možné zakoupit SIM kartu s neomezeným internetem na 10 dní. SIM karty jsou funkční v mobilních zařízení, které podporují 5G. Karta je k dostání v trafikách, na čerpacích stanicích, v supermarketech a na poštách:

  • Vipme Tourist 5G SIM karta
   Pořizovací cena €10238 Kč
   10 dní neomezeného surfování internetem
   100 minut/SMS v Chorvatsku, bez poplatku za navázání spojení
  • T-mobile 5G internet
   Cena: €11.49274 Kč
   Internet na 10 dní na 5G síti až do rychlosti 2 000 Mb/s
  • Telemach: NET2GO pro turisty
   Cena: €9.95237 Kč
   NET2GO nabízí neomezený internet na 10 dní, za stejnou cenu je k dispozici SIM2GO pro turisty (10 + 40 GB) s 200 minutami do včech chorvatských sítí + 32 Kč€1.33 na účet s platností na 30 dnů. Po vyčerpání volných minut je účtováno 3,81 Kč€0.16/min, součástí předplacených služeb není spojovací poplatek ve výši 0,95 Kč€0.04/hovor a SMS zprávy.
  • Wi-fi zdarma
   K připojení lze také využít bezplatné Wi-Fi. Přehledný seznam dostupných Wi-Fi zdarma je k dispozici na stránkách Croatia.hr, kde jsou všechny informace uvedeny v češtině.
 11. Turistické karty v Chorvatsku

  Jak ušetřit v ChorvatskuBezplatné vstupy do vybraných muzeí a historických památek, městskou dopravu zdarma, slevy na ubytování a v restauracích nabízí chorvatské turistické karty.

  Turistická karta Záhřeb

  K dispozici jsou dvě varianty turistické karty: 24hodinová karta za €13.01310 Kč a 72hodinová za €17.92427 Kč. S turistickou kartou Záhřeb získáte mimo jiné vstup zdarma do čtyř muzeí a do zoologické zahrady, bezplatnou přepravu městskou dopravou včetně lanové dráhy.

  Koupíte ji v turistických informacích, na recepcích v hotelech a v hostelech.

  Turistická karta Dubrovnik

  Turistickou kartu Dubrovnik lze pořídit jednodenní za €35833 Kč, třídenní za €451 071 Kč nebo sedmidenní za €551 309 Kč.

  Kartu lze koupit online nebo v kancelářích Turistického sdružení města Dubrovníku, v kulturních zařízeních města, v hotelech a cestovních agenturách – celkem na 47 místech.

  Turistická karta SplitCard

  Pokud se ve Splitu v sezóně ubytujete alespoň na 5 nocí, dostanete zdarma SplitCard v jednom z těchto turistických informačních center: TIC Peristyle, TIC Riva and TIC Stobreč. Karta platí 72 hodin a umožňuje vstup zdarma do Městského, Etnografického a Přírodně-historického muzea a do zdejší zoologické zahrady.

  Za půlku se s ní dostanete do Námořního a Archeologického muzea, dále s kartou získáte slevy do divadel, galerií nebo do obchodů a restaurací.

  Split City Card

  10% slevu na různé výlety, do restaurací, cukrárny nebo na pronájem auta získáte se Split City Card. Karta je zdarma, podmínkou je bezplatná registrace na stránkách SplitCityCard.com.

  Po registraci obdržíte e-mail s potvrzením a kartu, jejíž doba platnosti je omezena na 3 dny, si vyzvednete osobně v jednom ze tří výdejních míst Split City Card ve Splitu.

  CroatiaPASS

  CroatiaPASS nabízí různé balíčky vstupenek do nejznámějších turistických atrakcí za výhodnější ceny. S CroatiaPASS je možné ušetřit na vstupném, na výběr je z několika destinací například Pula–Istria–Krk–okolí, Záhřeb–Split–Dubrovník nebo Záhřeb a okolí.

  Balíčky vstupenek lze zakoupit online na stránkách CroatiaPass.com, nebo přímo v dané lokalitě.

 12. Vyhněte se pokutám: Pozor na kufry na kolečkách, bikiny nebo alkohol

  Kromě zdražování se v Chorvatsku zpřísňují pravidla pro turisty. V Dubrovníku je zakázáno tahat po dlážděných ulicích historického centra kufry na kolečkách. Od listopadu 2023 se plánuje úplný zákaz pohybu se zavazadly v centru. Turisté si budou muset zaplatit dovoz zavazadel do místa pobytu.

  Cizinci jsou zároveň vyzýváni k tomu, aby měli v chorvatských přímořských městech své domácí mazlíčky na vodítku, nechodili po ulicích v plavkách, aby nelezli po historických památkách a nekonzumovali alkohol na veřejnosti. Za porušení pravidel hrozí pokuty až do €1503 571 Kč, v některých případech až €3007 141 Kč.

 13. Výběry z bankomatů v Chorvatsku 2024

  Všude, kde je to možné, plaťte kartou. Pro bezhotovostní styk platí zpravidla výhodnější kurz než pro hotovostní platby.

  Nicméně hotovostním platbám se v Chorvatsku úplně nevyhnete a poplatek za výběr v bankomatu může být nepříjemným překvapením. Uvádíme proto přehled poplatků za výběr z bankomatu v Chorvatsku u nejčastěji využívaných bank. U zahraničních bankomatů se stále častěji setkáváme s tzv. supercharge fee, nebo také acces fee.  Tento poplatek si účtuje provozovatel bankomatu a jeho výše se obvykle pohybuje kolem €5119 Kč.

   

  Banka Účet Poplatek Poznámka
  Air Bank Běžný účet 35 Kč nebo měsíční poplatek 100 Kč pro výběry ze všech bankomatů na světě
  Česká spořitelna Plus účet/Standard účet 40 Kč z bankomatu skupiny Erste zdarma nebo za 5 Kč (u Standard účtu)
  ČSOB Běžný účet 40 Kč
  Fio Banka Běžný účet 0 Kč neomezené výběry s kartou Visa
  Komerční banka Tarif Start 39 Kč 2 výběry měsíčně zdarma u jiné banky v ČR i EU
  mBank Běžný účet 0 Kč při výběru nad 1 500 Kč, jinak 29 Kč
  Moneta Money účet Tom Plus 0 Kč
  Raiffeisen Bank Chytrý účet 0 Kč

Pozor na nevýhodné platby kartou v Chorvatsku

Při používání platební karty v Chorvatsku věnujte pozornost těmto situacím:

Jak ušetřit v Chorvatsku

Platba kartou na chorvatské poště

Redaktor Skrblíka platil na jedné z chorvatských pošt známky v hodnotě 96 Kč platební kartou, načež mu banka naúčtovala poplatek 200 Kč.

Tento poplatek se hradí na všech poštách při platbě kartou, neboť je transakce účtována jako služba cash advance. Poplatek za službu se u jednotlivých bank liší, nejčastěji se pohybuje v rozmezí 100-200 Kč.

Před platbou kartou v Chorvatsku se zeptejte obsluhy, jak je terminál nastaven.

“Budete platit v korunách, nebo v eurech?”

Některé bankomaty a platební terminály dávají zákazníkovi na výběr, jestli chce platit v eurech, nebo v českých korunách. Na displeji se obvykle zobrazí obě částky. Vždy zvolte zúčtování v eurech. Zobrazí-li se částka v korunách či v eurech, požádejte obchodníka o změnu na eura.

Jedná se o zpoplatněnou službu Dynamic Currency Conversion (DCC), nabídnutý kurz v českých korunách je vždy méně výhodný.

Buď poplatek, nebo konverze měn DCC

U některých zahraničních bankomatů se stává, že v případě odmítnutí služby DCC je za výběr naúčtován jednorázový poplatek označovaný jako supercharge fee nebo acces fee. Tento poplatek vyžaduje provozovatel daného bankomatu a jeho výše nepodléhá žádné regulaci. Výše poplatku se obvykle pohybuje kolem €5119 Kč. V takových případech se vyplatí zvážit samotný výběr, případně si spočítat, která varianta je výhodnější. Fixní poplatek se vyplatí zejména u vyšších částek.

Obecně se doporučuje nevybírat z bankomatů v turistických lokalitách, v centru a u hodně navštěvovaných památek, kde bývají umístěny bankomaty s nejvyššími poplatky a nejhoršími kurzy. Bankomaty bez poplatků je možné najít v obchodních centrech, kam chodí nakupovat místní, nebo přímo u poboček bank.


AB
Alena Boušková 11.05.2022 – 08:20

Ahoj Hani, kolegyně mi poslala odkaz na tento portál a vykoukla jsi na mě Ty :-). Ten článek je skvělý. Jediné, co tu postrádám, je popsaná cesta autem přes Bratislavu a Maďarsko. Je to krásná cesta, méně frekventovaná a je tam méně poplatků. Co na tom, že je cca o 100 km delší. Přeji Ti, ať se Ti daří na všech frontách a krásné léto. Alča z UL

Odpovědět

Hana Volencová
Hana Volencová redaktor Skrblíka 16.05.2022 – 11:04

@Alena Boušková: Alenko, také posílám pozdrav! Děkujeme za užitečný komentář a pochvalu :-) Byla to týmová práce. Ať se letošní dovolená vydaří!

Odpovědět

JD
Jan Dovrtěl 03.08.2022 – 09:53

Zdravím, trošku mě chybí v článku informace o místním poplatku provozovatele bankomatu (Surcharge Fee) který se pohybuje v rozmezí od 0 do 40 HRK udělal jsem na to otevřenou přehledovou tabulku https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Gs1o2UdGWsyZNR28mwsTi-u9JUJlFhWJx-vQoWm7R84/edit#gid=0 kterou můžete použít..

Odpovědět

P
Pavel 30.08.2022 – 15:59

Ahoj, díky za článek. Pokud jde o výběry z bankomatů, mohlo by se hodit ještě doplnění, které chorvatské bankomaty/banky si neúčtují poplatek za výběr. Je hezký mít nulový poplatek od české banky za výběry v zahraničí, ale ve výsledku je často naúčtován poplatek na chorvatské straně.

Odpovědět

Hana Volencová
Hana Volencová redaktor Skrblíka 31.08.2022 – 15:25

@Jan Dovrtěl: Děkujeme za doplnění :-)

Odpovědět

S
Soňa 05.07.2023 – 11:22

Kuřecí prsa, 1 kg za 370 Kč je holý nesmysl!

Odpovědět

h
hRob 05.07.2023 – 11:30

Zdravím, hlavně by se mělo hned na úvod říct, že ceny se letos liší hlavně dle destinace a to i o 100% !!! Jeden známý se teď např. vrátil z Istrie a např. nejdrahší pizza v restauraci byla za 10e a piva za 2-3e, ale další, co jeli jen o kousek dále na Rab platili běžně za pizzu 16e a pivo 5-6e !!! - to jen na příklad.

Odpovědět

Lenka Chládková
Lenka Chládková redaktor Skrblíka 05.07.2023 – 18:17

Dobrý den, Soňo, ceny si můžete zkontrolovat v nabídce obchodního řetězce Tommy – kilo kuřecích prsních řízků 14,98 eur https://www.tommy.hr/proizvodi/odresci-pileceg-filea-400-g-cekin-vindija-1

Odpovědět

s
spynfo 02.08.2023 – 07:21

Dobrý deň, chybí mi mobilní verzie vašich stranek, písmená se prekryvaji a text je pár necitelny.

Odpovědět

Z
Zdenek 23.08.2023 – 17:37

@Jan Dovrtěl: Dobrý den, děkuji za tabulku! Letos jsem na Krku zkoušel vybrat 200EUR kartou Wise (2x do měsíce je to zdarma) a opravdu, skoro každý bankomat chtěl navíc cca 5EUR poplatek ( Raiffeisen, Erste, Zagrebacka,...). Skutečně bez poplatku jsou bankomaty HPB Chorvatské pošty.

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.