, 12 triků, jak ušetřit v Chorvatsku - Skrblík.cz

Jak ušetřit v Chorvatsku

Chorvatské pobřeží je pro české turisty jedno z nejoblíbenějších míst. Důvodů je řada: Chorvatsko je snadno dostupné, nabízí velký výběr letovisek, stovky ostrovů a ostrůvků, národní parky a historické památky, z nichž jsou některé na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Přinášíme několik prověřených tipů, díky kterým v Chorvatsku na dovolené ušetříte. Víme, kde sehnat levné ubytování, jak ušetřit na dopravě, výletech a internetu.

1Cestujte do Chorvatska mimo hlavní sezonu

Jak ušetřit v ChorvatskuHlavní turistická sezóna v Chorvatsku začíná 1. července a končí 31. srpna. Ceny jsou v hlavní sezoně nejvyšší a pláže nejvíce zaplněné.

Pokud naplánujete dovolenou mimo hlavní sezonu, tedy v červnu nebo v září, výrazně ušetříte za ubytování a za jídlo. Sezónní a mimosezonní ceny platí také na vstupy do národních parků a na jízdenky na trajekty.

Počasí je v červnu v Chorvatsku velmi příjemné, denní teploty vzduchu v druhé polovině června dosahují až 30 stupňů. V září jsou denní teploty vzduchu kolem 25 stupňů. Moře je v pěkně prohřáté a nabízí průměrné teploty okolo 24 stupňů. Turistů je v tomto období v Chorvatsku o poznání méně.

2Do Chorvatska s cestovkou

Naplánovat a realizovat dovolenou v Chorvatsku bez cestovní kanceláře není nijak složité, stačí jen vyřešit dopravu a ubytování. Pokud ale dáváte přednost hotelovému komfortu, zajištěnému stravování a animačním programům, pak je dovolená přes cestovní kancelář ideálním řešením.

Cestovka dokáže nabídnout výhodnější cenu dopravy a ubytování, než když si podobnou dovolenou zajistíte sami.

Levněji lze dovolenou pořídit, pokud budete sledovat:

 • Last Minute dovolená v Chorvatsku
  Jestliže netrváte na přesném termínu a nevyžadujete konkrétní destinaci, můžete přes nabídku last minute koupit pobyt v hotelu s dopravou a stravou až o polovinu levněji. Jedním z největších českých online prodejců je Invia.cz, další nabídky lze sledovat například na TravelPortal.cz.
 • Slevové portály
  Na slevových portálech je možné koupit zájezd až s 50% slevou, jedná se například o Slevomat.cz, Skrz.cz, nebo Hyperslevy.cz. Nabídky jsou většinou časově omezené, ale vyskytují se poměrně často. Zájezdy vybírejte jen na prověřených portálech.
 • Německé cestovní kanceláře
  Další možností je sledovat nabídku německých cestovních kanceláří. Většinou se jedná o leteckou dopravu a pobyt v luxusním hotelu za bezkonkurenční ceny. Nevýhodou jsou odlety z Německa, nicméně některé německé cestovky již nabízí odlety i z Prahy. V ČR německé zájezdy zprostředkovávají online prodejci Airstop.cz nebo Nacesty.cz.

Pokud cestovní kancelář nabízí pouze ubytování bez stravy a bez dopravy, pak je na místě zvážit, zda si dovolenou nezorganizovat samostatně.

3Doprava do Chorvatska autem

Jak ušetřit v ChorvatskuDo Chorvatska se dá pohodlně dopravit všemi možnými prostředky. Při výběru vhodné dopravy je třeba zohlednit více hledisek, například pokud někdo cestuje single nebo v páru, příliš se nevyplatí cestovat autem. Naproti tomu pro čtyřčlennou rodinu je doprava autem nejekonomičtějším řešením.

 • Nejnevhodnější den v týdnu pro cestu
  Cestu v žádném případě neplánujte na sobotu, jde o nejrizikovější dny, ve kterých hrozí dopravní zácpy.
 • Doporučená trasa cesty do Chorvatska
  Nejobvyklejší trasa do Chorvatska vede z Prahy po D1 na Mikulov, Vídeň a Graz. K průjezdu budete potřebovat rakouskouslovinskou dálniční známku. Za slovinskou dálniční známku můžete ušetřit až 30 eur, pokud placené úseky objedete.
 • Mýtné v Chorvatsku 2018
  V Chorvatsku se na dálnicích platí mýtné. Výše dálničního poplatku se odvíjí od kategorie vozu a od délky dálničního úseku, kterým se projíždí. Při vjezdu na dálnici dostanete kartu a při sjezdu z dálnice pak na základě karty mýtné zaplatíte. Přesnou výši zjistíte na hac.hr nebo v kalkulačce poplatků.
 • Krabička na chorvatské mýtné
  Na dálničních poplatcích lze ušetřit s elektronickým mýtným. Stačí si zakoupit zařízení ENC, které se umístí do auta a předplatit si kredit. Mýtné se odečítá automaticky. Výhodou je, že zařízení je přenosné a dá se využít pro více vozů ve stejné kategorii. ENC po dovolené snadno prodáte, případně si ho můžete nechat na další dovolenou. Běžná cena zařízení je 122 kun, přibližně tedy 440 Kč. K dispozici jsou zvýhodněné balíčky:
  Balíček za 380,61 kun obsahuje ENC a kredit na mýtné 333 kun
  Balíček za 544,34 kun obsahuje ENC a kredit na mýtné 555 kun
  Balíček za 882,60 kun obsahuje ENC a kredit na mýtné 1 000 kun
 • Aplikace do Chorvatska
  Stáhněte si aplikaci HAK do mobilního telefonu. Díky této aplikaci budete mít přehled o situaci na chorvatských silnicích a dálnicích. Najdete v ní aktuální cenu benzínu, seznam všech čerpacích stanic, databázi všech užitečných institucí a zařízení jako jsou letiště, kempy, hotely, banky, pošty, nemocnice, lékárny, národní parky, policie, obchody atd. Aplikace je zdarma a je dostupná pro iOSAndroid.

4Ceny benzínu v Chorvatsku

V Chorvatsku je poměrně hustá síť benzínových stanic. Největším provozovatelem čerpacích stanic je společnost INA.

Ceny pohonných hmot v Chorvatsku se u jednotlivých čerpacích stanic mohou lišit, pro přesnější představu uvádíme alespoň orientační ceny pohonných hmot:

 • Eurosuper BS 95: 9,09 kn / 32,20 Kč
 • Eurosuper BS 95 Class Plus: 9,19 kn / 32,55 Kč
 • Eurosuper BS 100 Class Plus: 9,63 kn / 34,10 Kč
 • Eurodiesel BS: 8,34 kn / 29,53 Kč
 • Eurodiesel BS Class Plus: 8,44 kn / 29,89 Kč
 • Autogas: 4,08 kn / 14,45 Kč

Aktuální ceny pohonných hmot u čerpacích stanic INA, Tifon, Petrol, Konzum Benz, Lukoil a AdriaOil lze najít na Cijene goriva.hr.

5Doprava do Chorvatska autobusem a letadlem

Do Chorvatska autobusem

 • Společnost Eurolines provozuje přímou linku Praha – Zagreb. Zpáteční promojízdenku lze pořídit už od 1 470 Kč.
 • RegioJet zajišťuje linku Praha–Brno–Bratislava–Vídeň–Chorvatsko. Na výběr jsou zastávky Zadar, Sukošan, Biograd, Pakoštane, Vodice, Šibenik, Primošten, Trogir, Kaštela a Split. Z České republiky odjíždí spoj v pátek, z Chorvatska pak každou sobotu ve večerních hodinách. Cena za zpáteční jízdenku se pohybuje od 2 290 Kč.
 • Kromě pravidelných linek jsou dostupné sezonní linky, u kterých je možné zakoupit zpáteční lístek již od 1 990 Kč. Například společnost Autobusy 21 má hlavní trasu z Ostravy přes Olomouc a Brno do turistických středisek a letovisek od Zadaru až po Ploče.

Do Chorvatska letecky

Jak ušetřit v Chorvatsku

 • Na letenky také platí akční ceny a last minute, stačí sledovat aktuální nabídku letenek na speciálních serverech. Zpáteční letenky z Prahy nebo Vídně lze koupit již od 3 500 Kč.
  Přímý let trvá zhruba hodinu a půl. Nevýhodou je, že za akční cenu můžete letět pouze ve stanovené termíny.

Do Chorvatska vlakem

 • Novinkou je přímý vlakový spoj Českých drah EC 277 Slovan z Prahy do Splitu. Vlak staví v Kolíně, Pardubicích, Brně a Břeclavi. Cesta trvá celkem 22 hodin. Cena zpáteční jízdenky z Prahy do Splitu je 4 946 Kč, cestovat lze lůžkovým vozem za příplatek 1 134 Kč pro oba směry. Nezapomeňte si včas přečíst naše tipy, jak ušetřit za vlakové jízdenky do zahraničí.

6Trajekty v Chorvatsku

Každá dospělá osoba musí mít při vstupu na trajekt platnou jízdenku. Děti od 3 do 12 let mají slevu 50 % a děti do 3 let cestují zadarmo. To se však netýká rychlých lodních linek, kde dítě od 3 do 12 let musí platit plnou cenu.

Hlavním provozovatelem lodní dopravy na chorvatském Jadranu je společnost Jadrolinija, přehled spojů a ceník hledejte na webu Jadrolinija.hr.

7Levné ubytování v Chorvatsku

Ubytování v kempech

 • Chorvatské kempy německý autoklubu ADAC vyhodnotil jako druhé nejlepší v Evropě.
 • Nejvyšší ocenění ADAC Superplatz 2017 získaly kempy Park Umag (Umag), Lanterna (Poreč – Tar/Lanterna), Valalta (Rovinj), Val Saline (Rovinj), Krk (Krk), Zaton (Zaton) a Solaris (Solaris u Šibeniku). Ostatní kempy dostaly poměrně vysoké hodnocení.
 • Chorvatské kempy hodnotí také Chorvatské sdružení kempů, nejlepší kempy najdete v jejich průvodci.
 • Chorvatské sdružení kempů spravuje stránky camping.hr, na kterých můžete rezervovat ubytování přímo u provozovatelů. V nabídce je více než 200 kempů.

Ubytování v apartmánech, hotelech a penzionech

 • Jedním z největších chorvatských portálů nabízející všechny typy ubytování je adriatic.hr, kde si můžete zarezervovat třeba i pobyt na majáku. Stejné služby nabízí rovněž web uniline.hr. Stránky jsou dostupné v češtině.
 • Ubytování v hotelu je možné vyhledat přes rezervační systém Booking.com. Před rezervací si přečtěte naše tipy jak ušetřit za hotel.
 • Levné ubytování v Chorvatsku můžete sehnat také přes Airbnb, kde ho nabízí většinou přímo soukromí majitelé. Z vlastních zkušeností doporučujeme vybírat s dostatečným předstihem, nejlepší nabídky za nejnižší ceny jsou velmi brzy rozebrané. Na první rezervaci pro vás máme přichystaný slevový kupón ve výši 725 Kč.

8Cestovní pojištění do Chorvatska

Pro pobyt v Chorvatsku nemusí být cestovní pojištění nutností. Průkazka zdravotní pojišťovny vám zajistí ošetření u státního lékaře za stejných podmínek, jako mají sami Chorvaté.

V praxi to znamená jednorázový poplatek 10 kun u všeobecného lékaře i u zubaře, stejná částka se vybírá za vypsání jednoho lékařského předpisu. Za pobyt v nemocnici se platí 100 kun denně, a to až do výše 2 000 kun odpovídajících 20 dnům v nemocnici. Využití záchranné služby je zdarma.

Modrá kartička zahrnuje pouze zdravotní pojištění, nikoliv však pojištění odpovědnosti, zavazadel nebo úrazu.

9Ceny potravin v Chorvatsku

Ceny potravin v Chorvatsku jsou srovnatelné s cenami u nás. Jestli budete vařit, vyplatí se nakupovat ve větších obchodech.

Obchodní řetězce stejně jako v ČR nabízejí různé slevové akce. Aktuální nabídku najdete níže v přehledu chorvatských obchodních řetězců. Většina obchodů je otevřena od 8 do 20 hodin, v sobotu a v neděli bývají obchody otevřeny pouze do 14:00.

Obchodní řetězce v Chorvatsku:

10Volání a internet v Chorvatsku

Od 15. června 2017 je oficiálně zrušen roaming u všech operátorů. Prakticky vše, co využíváte v České republice, máte bez omezení a poplatků k dispozici v Chorvatsku. Za volání a SMS nad rámec balíčků zaplatíte stejnou cenu jako v ČR.

Jestliže nestačí vlastní datový tarif, je možné zakoupit SIM kartu s neomezeným internetem na 7 dní. SIM karty jsou funkční v mobilních zařízení, které podporují 4G. Karta je k dostání v trafikách, na čerpacích stanicích, v supermarketech a na poštách:

 • Vipme Tourist 4G SIM karta
  Cena 75 kun/10 eur
  Týden neomezeného surfování internetem
  100 minut/SMS v Chorvatsku, bez poplatku za navázání spojení
 • T-mobile 4G internet
  Cena 85 kun /11 eur
  Internet na 7 dní na 4G síti až do rychlosti 75 Mb/s
 • Wi-fi zdarma
  K připojení lze také využít bezplatné Wi-Fi, mapa je k dispozici na webu Croatia.hr.

11Turistické karty v Chorvatsku

Jak ušetřit v ChorvatskuBezplatné vstupy do vybraných muzeí a historických památek, městskou dopravu zdarma, slevy na ubytování a v restauracích nabízí chorvatské turistické karty.

 • Turistická karta Rijeky a Opatije
  Turistickou kartu Rijeky a Opatije lze koupit v Turistických informačních centrech, v hotelech, v cestovních agenturách a u dalších partnerů.
  Na výběr jsou tři varianty: karta na 24 hodin za 50 kun, karta na 48 hodin za 80 kun a karta na 72 hodin za 100 kun. Aktivuje se vždy prvním použitím.
 • 10% sleva s turistickou kartou Crikvenica – Novi Vinodolski – Vinodol
  Turistická karta Crikvenica – Novi Vinodolski – Vinodol je zdarma, stačí vyplnit kartu při ubytování. Karta platí 5 dnů pro všechny osoby uvedené na kartě.
  Na základě této karty je poskytována 10% sleva v restauracích, barech, obchodech se suvenýry nebo kulturních zařízeních. Podmínkou je platba v hotovosti.
 • Turistická karta Záhřeb
  K dispozici jsou dvě varianty turistické karty: 24hodinová karta za 98 kun a 72hodinová za 135 kun. S turistickou kartou Záhřeb získáte mimo jiné vstup zdarma do čtyř muzeí a do ZOO, bezplatnou přepravu městskou dopravou včetně lanové dráhy.
  Koupíte ji v turistických informacích, na recepcích v hotelech a v hostelech. Každou neděli se můžete svézt zdarma v předválečné tramvaji z roku 1924, tramvaj vyjíždí od Technického muzea v 9:30. Okružní jízda trvá 30 minut.
 • Turistická karta Dubrovnik
  Turistickou kartu Dubrovnik lze pořídit jednodenní za 190 kun, třídenní za 250 kun nebo sedmidenní za 350 kun. Při koupi získáte 10% slevu.
  Například vstupné na dubrovnické hradby pro rok 2017 činí 150 kun. S kartou je vstup zdarma. Kartu lze koupit v kancelářích Turistického sdružení města Dubrovníku, v kulturních zařízeních města, v hotelech a cestovních agenturách – celkem na 47 místech.

12Výběry z bankomatů v Chorvatsku

Všude, kde je to možné, plaťte kartou. Pro bezhotovostní styk platí zpravidla výhodnější kurz než pro hotovostní platby.

Nicméně hotovostním platbám se v Chorvatsku úplně nevyhnete a poplatek za výběr v bankomatu může být nepříjemným překvapením. Uvádíme proto přehled poplatků za výběr z bankomatu v Chorvatsku u nejčastěji využívaných bank:

Banka Účet Poplatek Poznámka
Air Bank Malý tarif 25 Kč u Velkého tarifu 0 Kč
Česká spořitelna Bankomaty Erste  5 Kč z ostatních 125 Kč
ČSOB Běžný účet 100 Kč
Equa Bank Běžný účet 9 Kč
ERA Běžný účet 100 Kč
Fio Banka Běžný účet 80 Kč + 0,5 % z částky
KB Běžný účet 99 Kč
mBank Běžný účet 0 Kč při výběru nad 1 500 Kč
mBank Běžný účet 29 Kč při výběru do 1 500 Kč
Moneta Money Běžný účet 0 Kč
Raiffeisen Bank eKonto Smart 100 Kč + 0,5 % z částky

Pozor na nevýhodné platby kartou v Chorvatsku

Při používání platební karty v Chorvatsku věnujte pozornost dvěma situacím:

Jak ušetřit v Chorvatsku

 • Platba kartou na chorvatské poště
  Redaktor Skrblíka platil na jedné z chorvatských pošt známky v hodnotě 96 Kč platební kartou, načež mu banka naúčtovala poplatek 200 Kč.
  Tento poplatek se hradí na všech poštách při platbě kartou, neboť je transakce účtována jako služba cash advance. Poplatek za službu se u jednotlivých bank liší, nejčastěji se pohybuje v rozmezí 100-200 Kč.
  Před platbou kartou v Chorvatsku se zeptejte obsluhy, jak je terminál nastaven.
 • “Budete platit v korunách, nebo v kunách?”
  Některé bankomaty a platební terminály dávají zákazníkovi na výběr, jestli chce platit v chorvatských kunách, nebo v českých korunách. Na displeji se obvykle zobrazí obě částky. Vždy zvolte zúčtování v kunách. Zobrazí-li se částka v korunách či v eurech, požádejte obchodníka o změnu na kuny.
  Jedná se o zpoplatněnou službu Dynamic Currency Conversion (DCC), nabídnutý kurz v českých korunách je vždy méně výhodný.

Našli jste chybu?

Nahlásit chybu