, Tepelné čerpadlo: Jak funguje, pořizovací cena, možná úspora - Skrblík.cz

Tepelné čerpadlo: Jak funguje, cena, úspora

Velmi nízkých nákladů na vytápění lze dosáhnout kombinací dřeva či dřevených pelet a tepelných čerpadel. Ta v závislosti na svém typu odebírají teplo vodě, vzduchu či zemi, převedou ho na vyšší teplotu a následně distribuují do radiátorů nebo ho využijí k ohřevu vody.

Tepelná čerpadla sestávají ze dvou částí – vnitřní, jež se podobá klasickému kotli, a venkovní. Ta má za úkol odebírat okolní teplo ze zvoleného zdroje, a tak bývá poměrně rozměrná.

Tepelná čerpadla uspoří 50 až 70 % nákladů ve srovnání s elektrickým či plynovým kotlem.

Do budoucna lze předpokládat trvalý růst cen energií, celková úspora při používání vlastního tepelného čerpadla tak bude ještě výraznější.

Využívejte dvoutarifní sazbu elektřiny

S vlastnictvím tepelného čerpadla lze požádat  dodavatele elektřiny o dvoutarifní sazbu elektřiny, lidově známou jako denní a noční proud. Pro tepelná čerpadla jsou vyhrazené sazby D55d a D56d, které lze využívat 22 hodin denně.

Cena pořízení čerpadla se v závislosti na jeho typu (vodní, vzduchové či zemní) a tepelné ztrátě nemovitosti pohybuje v rozmezí od 220 000 do 350 000 Kč. Na první pohled se jedná o ohromnou částku, tepelné čerpadlo je ale třeba brát jako investici, která může přinést úspory ve výši až 20 000 Kč ročně oproti vytápění plynem.

Výhodou tepelných čerpadel je jejich vysoká šetrnost k životnímu prostředí.


Našli jste chybu?

Nahlásit chybu