Tepelné čerpadlo → Jak funguje, pořizovací cena, možná úspora

Petr Novák
Publikováno 1. dubna 2024
  • Velmi nízkých nákladů na vytápění lze dosáhnout kombinací dřeva či dřevěných pelet a tepelných čerpadel
  • Ta v závislosti na svém typu odebírají teplo vodě, vzduchu či zemi, převedou ho na vyšší teplotu a následně distribuují do radiátorů nebo ho využijí k ohřevu vody
  • Čerpadla uspoří 50 až 70 % nákladů ve srovnání s elektrickým či plynovým kotlem

Tepelná čerpadla sestávají ze dvou částí – vnitřní, jež se podobá klasickému kotli, a venkovní. Ta má za úkol odebírat okolní teplo ze zvoleného zdroje, a tak bývá poměrně rozměrná.

Tepelná čerpadla uspoří 50 až 70 % nákladů ve srovnání s elektrickým či plynovým kotlem. Návratnost investice do tepelného čerpadla dosahuje od 7 do 10 let. Životnost tepelného čerpadla se odhaduje na přibližně 20–25 let.

K nesporným výhodám tepelných čerpadel patří nízké provozní náklady, snadné ovládání i údržba, navíc vysoká šetrnost k životnímu prostředí.

Využívejte dvoutarifní sazbu elektřiny

S vlastnictvím tepelného čerpadla lze požádat  dodavatele elektřiny o dvoutarifní sazbu elektřiny, lidově známou jako denní a noční proud. Pro tepelná čerpadla je vyhrazená sazba D56d a D57D.

D56d lze využívat 22 hodin denně, D57d 20 hodin denně, kdy u nich platí tzv. nízký tarif (noční proud). Sazbu D56d bylo možné přiznat do 1. dubna 2017, nyní lze využívat pouze distribuční sazbu D57d.

Cena tepelného čerpadla

Cena tepelného čerpadla se v závislosti na jeho typu (vodní, vzduchové či zemní) a tepelné ztrátě nemovitosti obvykle pohybuje v rozmezí od 220 000 do 450 000 Kč.

Při návratnosti celkové investice hraje velkou roli tepelná ztráta domu. Vysoká tepelná ztráta znamená vysoké náklady na vytápění, naopak čím je tepelná ztráta nižší, tím jsou levnější také provozní náklady. Z tohoto důvodu se kromě investice do tepelného čerpadla vyplatí zvážit také investici do zateplení domu. Aktuálně je možné v rámci dotace Oprav dům po babičce v kombinaci se zateplením čerpat zálohové dotace na tepelná čerpadla až do výše 140 tis. Kč.

V případě, že byste rádi vyměnili neekologický kotel na pevná paliva nižší než 3. třídy, kamna, plynový kotel starší 20 let nebo elektrické vytápění za tepelné čerpadlo, můžete využít dotační program Nová zelená úsporám, ve kterém lze získat podporu až 140 tis. Kč. Čerpat lze až 50 % pořizovacích nákladů. Návratnost investice se tak sníží zhruba na polovinu.

Nízkopříjmovým domácnostem jsou určeny Kotlíkové dotace, které pokryjí až 95 % vstupních nákladů. Žádosti jsou přijímány pouze do 31. srpna 2024.

Poraďte se o realizaci s odborníky

Zvažujete investici do fotovoltaické elektrárny nebo tepelného čerpadla? Poraďte se nezávazně se společností Woltair.

Woltair nabízí garanci získání dotace ve výši až 225 000 Kč, záruku 10 let a vyřízení do 30 dní. Využít můžete bezplatnou osobní konzultaci a sníženou zálohu jen 50 %.

Nezávazná konzultace u Woltair


HZ
Honza Z. 26.01.2022 – 09:50

Dobrý den, pouze bych upozornil, že čerpadlo je dobrá věc, ale je třeba mít nizkoteplotní otopný systém. Ideálně podlahovku. Při vytápění vody do radiátorů nad 45° už to bude ekonomicky méně výhodné. Přepočet tepelných ztrát a kontrolu otopného systému bych určitě nepodceňoval, aby se zamýšlená úspora skutečně projevila. Pěkný den Honza

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.