Průvodce LED žárovkami 2023 → Jak vybrat, cena, úspora, patice…
- Máte v domácnosti 15 klasických žárovek s příkonem 60 W a s každou z nich svítíte průměrně 2 hodiny denně?
- V tom případě můžete přechodem na LED žárovky snížit výdaje na elektřinu o 3 398 Kč ročně
- Poradíme vám, podle čeho a jak vybírat žárovky, jaké jsou jsou mezi nimi rozdíly a na co si dát pozor
Proč jsou LED žárovky lepší než ostatní typy žárovek?
Klasická žárovka spotřebuje 95-98 % elektřiny na výrobu tepla, pouhých 2-5 % je použito na vytvoření světla. Naopak LED žárovka využije plných 75-85 % na vytvoření světla. Z tohoto důvodu spotřebuje méně elektřiny při zachování stejné svítivosti. LED žárovky se také řadí do energetické třídy A.
Výhody LED žárovek
- Nižší spotřeba energie – LED žárovky se řadí do energetické třídy A, kdežto klasické žárovky spadají do tříd E – G
- Dlouhá životnost žárovky
- LED žárovka svítí ihned naplno (na rozdíl třeba od úsporné žárovky)
- Lze používat stmívání (neumí to každá žárovka, musí to být napsáno na krabičce)
- Odolnější vůči nárazům
- Nezahřívají se jako klasické žárovky
- Nejsou citlivé na rozsvěcení/zhasínání
- Neobsahují rtuť
- LED žárovky nevyzařují ultrafialové ani infračervené záření
- Na rozdíl od úsporných žárovek se u LED se stárnutím nesnižuje jas
Nevýhody LED žárovek
- Vyšší pořizovací náklady (v důsledku nižší spotřeby se ale vyplatí připlatit si)
- Životnost LED žárovky je výrazně ovlivněna kvalitou pasivního chlazení
Srovnání spotřeby a svítivosti všech typů žárovek
Tabulka porovnává spotřebu elektrické energie a roční náklady na svícení za předpokladu, že se žárovkou svítí 1 hodinu denně. Cena 1 kWh pro potřeby výpočtu činí 5,80 Kč/1 kWh.
Pokud doma svítíte žárovkou třeba 2 hodiny denně, jednoduše údaje v tabulce vynásobte dvěma. Údaje jsou pro jednu žárovku, jestli máte ve svítidle třeba 3 žárovky, nezapomeňte náklady vynásobit třemi.
Světelný tok (svítivost) | Klasická žárovka | Úsporná žárovka | LED žárovka |
---|---|---|---|
220 lm | 25 W 52,96 Kč |
5 W 10,59 Kč |
2 W 4,24 Kč |
430 lm | 40 W 84,74 Kč |
7 W 14,83 Kč |
4 W 8,48 Kč |
725 lm | 60 W 127,10 Kč |
11 W 23,30 Kč |
6,5 W 13,77 Kč |
950 lm | 75 W 158,88 Kč |
15 W 31,78 Kč |
9 W 19,07 Kč |
1 300 lm | 100 W 211,85 Kč |
20 W 42,37 Kč |
13 W 27,54 Kč |
2 150 lm | 150 W 317,77 Kč |
30 W 63,55 Kč |
19 W 40,25 Kč |
Z tabulky vyplývá, že klasická žárovka s příkonem 60 W vytvoří stejné množství světla jako LED žárovka s příkonem 6,5 W. Zatímco v případě svícení klasickou žárovkou po dobu 1 hodiny denně zaplatíte ročně za elektřinu 127,10 Kč, za svícení LED žárovkou zaplatíte jen 13,77 Kč.
Co dělat se zásobou klasických žárovek
“Mně a možná i dalším lidem zbývají z předchozích let funkční běžné žárovky a úsporné žárovky závitů E14 a E27. Nemáme je kam dát a nechceme je rovnou vyhodit, protože do používaných obytných místností již dáváme jen LEDky. Staré žárovky udělají dobře svoji práci ještě tam, kde se svítí jen krátce. Tedy v komoře, garáži, sklepu atd. Každý skrblík by měl mít doma i redukci závitů z E27 na E14, příp. opačně (k dostání v hobby marketech za 49 Kč).”
Tip nám poslal čtenář Honza
Jak vybírat LED žárovku
Při výběru LED žárovky je nutné dbát na následující parametry.
-
-
Patice a závity LED žárovek
LED žárovky mají několik typů závitů neboli patic. Jde o nejdůležitější parametr při výběru žárovky. Pokud koupíte žárovku s nesprávnou paticí, nebudete ji moct použít. V obchodě se můžete setkat s těmito paticemi:
Patice E14
Užší závit rozšířený především v nočních lampičkách, kuchyňských digestořích nebo v troubách. Ve srovnání s žárovkami E27 bývá menší, průměr závitu žárovek E14 je 14 milimetrů. Tomuto typu závitu se rovněž přezdívá malý Edisonův závit nebo miňonka.
Patice E27
Nejrozšířenější závit, stejný se používá také pro klasické nebo halogenové žárovky. Známý je také pod názvem Edisonův závit, v průměru má 27 milimetrů – odtud ona zkratka.
Patice G4
Patice G4 má dva úzké kolíky s roztečí 4 mm, u LED žárovek se s ní nesetkáte, používá se především v halogenkách pro osvětlení koupelnových skříněk, nočních lampiček nebo barů.
Patice G9
Patice G9 se používá ve stropních a nástěnných svítidlech. Tvoří ji dva placaté kolíčky, žárovka se pouze zasune, nešroubuje se.
Patice G13 / T8
Velká patice s průměrem 26 mm je určená pro vnitřní i vnější osvětlení kanceláří nebo velkých hal.
Patice GU5.3 / MR16
Patici označovanou jako MR16 nebo GU5.3 tvoří dva úzké kolíčky s roztečí 5,3 mm bez zakončení, žárovka se nešroubuje, pouze zasunuje. Používá se mj. u bodových světel, v kuchyních nebo koupelnách, ve kterých jsou svítidla napojena na napětí 12 V.
Patice GU10
Patice používaná zejména v bodových světlech, v kuchyních, koupelnách nebo podhledech. Používá se v halogenových a LED žárovkách napojených do sítě 230 V, patici poznáte podle dvou krátkých kolíčků s válečky na konci a roztečí 5 mm. Patice GU 10 se nešroubuje, pouze se zasune a pootočí.
-
-
-
Svítivost / světelný výkon / světelný tok LED žárovek
Názvů je několik, ve všech případech se jedná o to samé – intenzitu světla, kterou je žárovka schopná vyvinout. Svítivost se uvádí v lumenech (lm).
Pro srovnání svítivosti jednotlivých žárovek použijte tabulku v horní části stránky. Při posuzování svítivosti LED žárovky se neřiďte pouze příkonem (W), vyšší příkon nemusí automaticky znamenat vyšší svítivost. Naopak nejlepším parametrem pro srovnání je údaj svítivost děleno příkon.
Někteří výrobci LED žárovek si bohužel údaje o světelném výkonu přikrášlují.
-
Barva světla / teplota světla LED žárovek
LED žárovky se vyrábí v několika variantách teploty světla. Ta se uvádí v Kelvinech (K) a platí, že čím vyšší hodnota, tím studenější světlo žárovka vydává. Obecně platí, že pro práci se volí žárovky studených barev (vyšší hodnoty), pro odpočinek žárovky teplých barev (nižší hodnoty). V jedné místnosti nikdy nemíchejte LED žárovky vícero hodnot.
Klasické žárovce se nejvíce blíží LED žárovka v provedení teplá bílá 2 700 K. Nedoporučujeme vybírat žárovky, kde je barva světla uvedena rozsahem (např. 2 700 – 2 800 K) – ve svítidlech s vícero žárovkami může každá z nich svítit jinou barvou, což působí rušivě.
V prodeji můžete nejčastěji narazit na tyto provedení žárovek – konkrétní hodnoty se mohou mírně lišit v závislosti na výrobci:
Teplá bílá (warm white, 2 700 K)
Barevné podání je nejbližší klasické žárovce, světlo má hřejivý žlutý nádech. LED žárovky s teplou bílou se hodí do ložnic, jídelen nebo obývacích pokojů.
Denní / čistě bílá (daylight white, 3 500 K)
Světlo z těchto žárovek nemá barevný nádech, neovlivňuje tedy vnímání barev. Hodí se do pracoven nebo jako osvětlení nad pracovní stoly.
Studená bílá (cool white, 5 500 K)
Světlo těchto žárovek má namodralý odstín, hodí se pro osvětlování velkých ploch nebo venkovních prostor. Žárovky tohoto typu mívají nejvyšší svítivost.
-
-
Provedení / tvar LED žárovek
LED žárovky se vyrábí v několika tvarových provedeních, rozdíl mezi nimi není jen z estetického pohledu. Liší se také úhlem osvětlení, tedy rozsahem plochy, kterou jsou schopny osvětlit:
Klasická žárovka
Svým tvarem připomíná klasickou žárovku, je vhodná pro standardní osvětlení domácností.
LED kukuřice
Žárovka se nejčastěji používá v nočních nebo stolních lampách, její výhodou je rozptyl světla v úhlu až 360 °. Kukuřice se ji říká proto, že žárovka vypadá jako válec pokrytý LED diodami.
Bodové LED žárovky
Používají se jen v situacích, kdy je třeba nasvítit výhradně určité místo. Rozptyl světla z nich se obvykle pohybuje v rozmezí 90 – 120 °.
LED pásky
Atypické provedení svítidla, kdy jsou LED diody součástí vcelku prodávaného pásu. LED pásky jsou vhodné pro osvětlení kuchyňských koutů, barů nebo pracovních ploch. Jejich výhodou je rovnoměrné osvětlení větší plochy.
-
Typ LED diod a životnost
Životnost LED žárovek souvisí především s konstrukčním řešením diod. Ta jsou v současné době tři:
LED diody DIP (Dual In-line Package)
Nejstarší typ diod, které jsou přiletované na desku a vzájemně propojeny. Jejich nevýhodou je nižší účinnost, malá svítivost a vysoká poruchovost. Dnes jsou již zastaralé a v žádném případě se je nevyplatí kupovat.
Průměrná životnost diod: až 20 000 hodin
Maximální svítivost diod: až 70 lm/WLED diody SMD (Surface Mount Device / Diode)
Modernější provedení, kdy jsou žárovky připevněny na plošný spoj. Jejich výhodou je menší velikost a delší životnost. SMD diody se liší tvarem a svítivostí.
Průměrná životnost diod: až 100 000 hodin
Maximální svítivost diod: až 120 lm/WLED diody COB / MCCOB (Multiple Chips on Board)
Technologie používaná u bodových svítidel nebo průmyslových osvětlení, kdy je na jedné desce integrováno více diod.
Průměrná životnost diod: až 100 000 hodin
Maximální svítivost diod: až 120 lm/W -
Index podání barev u LED žárovek
Máte problém pod LED žárovkou rozlišit, jestli je ponožka černá, nebo tmavomodrá? Vaše žárovka má nejspíše velmi nízký index podání barev, často označovaný také CRI – color rendering index.
Číslo CRI udává hodnocení věrnosti barevného podaní, přičemž platí, že vyšší je lepší. Světlo z žárovek s CRI pod 80 může být nepříjemné pro oči. Žárovky s CRI nad 90 se zase používají v prostředích, kde je důležitá věrnost podání barev (ve zdravotnictví, designových studiích atd.).
Klasická žárovka CRI má zhruba CRI >98Ra, zářivka CRI >80Ra a LED žárovky mívají nejčastěji CRI 80-85.
LED žárovky s CRI kolem >90Ra jsou dražší a často se jedná o LED pásky. Naopak na LED žárovky s nízkým CRI kolem 60-70 často narazíte na čínských serverech, kde prodejci uvádí nepravdivé hodnoty.
Na index podání barev nás upozornil Misojogi, děkujeme.
Jak změřit skutečnou životnost LED žárovky
K měření životnosti LED žárovek ve vaší domácnosti můžete použít jednoduchý trik. Vždy, když budete instalovat novou žárovku, napište na její objímku lihovou fixou aktuální datum.
Až budete po čase žárovku měnit, snadno si spočítáte její skutečnou životnost.
Kde koupit levné LED žárovky
Při nákupu LED žárovek se vyplatí nejprve vyzkoušet a poté kupovat ve velkém v akci. Členové redakce Skrblíka mají zkušenosti s nákupem v těchto obchodech:
AliExpress
Nejlevnější LED žárovky nabízí Aliexpress již za 25 Kč včetně poštovného. Kvalita se u jednotlivých prodejců výrazně liší, pečlivě čtěte recenze. Před nákupem na Aliexpressu se registrujte do cashbacku Tipli, získáte slevu na celou objednávku a 100 Kč jako bonus.
eBay.com
LED žárovky nabízí na eBayi stovky prodejců. Při nákupu doporučujeme číst pozorně popis výrobku, sledovat hodnocení prodejce (nemělo by být nižší než 98 %) a u ceny počítat i s poštovným. Jestli toto internetové tržiště neznáte, máme pro vás návod jak nakupovat na eBayi.
DealExtreme
Také v čínském internetovém obchodě Deal Extreme jsou nabízeny LED žárovky ve všech provedeních v ceně zhruba od 4 dolarů. Výhodou je doprava zdarma do České republiky i na Slovensko, doporučujeme si dát pozor na svítivost, mnoho nabízených žárovek nemá ani 100 lm. Skrblík pro vás má návod na nakupování na DX.com, také vám poradíme, jak získat na DealExtreme slevu.
Lidl
V Lidlu mají čas od času na LED žárovky akci. Vyplatí se sledovat Skrblíkův zpravodaj a stránky Lidlu. Cena žárovek z Lidlu se pohybuje od 30 Kč za kus.
Ikea
LED žárovky z Ikey jsou dražší než ty z eBaye a DealExtremu, ale zato na ně nemusíte čekat. Ve srovnání s Lidlem jsou žárovky dražší – standardní cena LED E27 1 055 lm je 329 Kč a LED E14 470 lm je 119 Kč za 2 kusy.
Neduhy levných LED žárovek
Nejslabší součástí levných LED žárovek bývají napájecí části, které snižují napětí z 230 V. Důsledkem bývá postupný úbytek svítivosti, až žárovka téměř nesvítí. Dražší značkové LED žárovky obvykle tímto neduhem netrpí.
Test LED žárovek
Test značkových i neznačkových LED žárovek je k dispozici třeba na webu Který.cz.
Článek není špatný pro základní přehled, ale autor trochu zaspal,dnes jsou na trhu již běžně LEDky s měrným výkonem 160lm/W, které používám ve své domácnosti již přes pět roků - tedy žádná horká novinka. Už jsem i našel LEDky a pásky s výkonem 180lm/W, tedy téměř dvounásobek toho, čeho jsou stále ještě plné obchody. Většina LEDek na trhu se plácá okolo 80 až 100 lm/W, ty 80-ky jsou již většinou cenově zvýhodněné-výprodejní. Standa
OdpovědětChtělo by to lepší aktualizaci... Co takhle filamentové LEDky?
Odpovědět