LED žárovky

Máte v domácnosti 15 klasických žárovek s příkonem 60 W a s každou z nich svítíte průměrně 2 hodiny denně? V tom případě můžete přechodem na LED žárovky snížit výdaje na elektřinu o 2 460 Kč ročně. Poradíme vám, podle čeho a jak vybírat žárovky, jaké jsou jsou mezi nimi rozdíly a na co si dát pozor.

LED žárovky | © US CPSC

Proč jsou LED žárovky lepší než ostatní typy žárovek?

Klasická žárovka spotřebuje 95-98 % elektřiny na výrobu tepla, pouhých 2-5 % je použito na vytvoření světla. Naopak LED žárovka využije plných 75-85 % na vytvoření světla. Z tohoto důvodu spotřebuje méně elektřiny při zachování stejné svítivosti.

Výhody LED žárovek

 • Nižší spotřeba energie – LED žárovky se řadí do energetické třídy A, kdežto klasické žárovky spadají do tříd E – G
 • Dlouhá životnost žárovky
 • LED žárovka svítí ihned naplno (na rozdíl třeba od úsporné žárovky)
 • U LED žárovek je možné používat stmívání, kdy žárovka nesvítí naplno
 • Odolnější vůči nárazům
 • Nezahřívají se jako klasické žárovky
 • Nejsou citlivé na rozsvěcení/zhasínání
 • Neobsahují rtuť
 • LED žárovky nevyzařují ultrafialové ani infračervené záření

Nevýhody LED žárovek

 • Vyšší pořizovací náklady (v důsledku nižší spotřeby se ale vyplatí připlatit si)

Srovnání spotřeby a svítivosti všech typů žárovek

Tabulka porovnává spotřebu elektrické energie a roční náklady na svícení za předpokladu, že se žárovkou svítí 1 hodinu denně. Cena 1 kWh pro potřeby výpočtu činí 4,20 Kč/1 kWh.

Pokud doma svítíte žárovkou třeba 2 hodiny denně, jednoduše údaje v tabulce vynásobte dvěma. Údaje jsou pro jednu žárovku, jestli máte ve svítidle třeba 3 žárovky, nezapomeňte náklady vynásobit třemi.

Světelný tok
(svítivost)
Klasická žárovka Halogenová žárovka Úsporná žárovka LED žárovka
220 lm 25 W
38,35 Kč
25 W
38,35 Kč
5 W
7,67 Kč
2 W
3,07 Kč
430 lm 40 W
61,36 Kč
40 W
61,36 Kč
7 W
10,74 Kč
4 W
6,14 Kč
725 lm 60 W
92,04 Kč
60 W
92,04 Kč
11 W
16,87 Kč
6,5 W
9,97 Kč
950 lm 75 W
115,05 Kč
75 W
115,05 Kč
15 W
23,01 Kč
9 W
13,81 Kč
1 300 lm 100 W
153,41 Kč
100 W
153,41 Kč
20 W
30,68 Kč
13 W
19,94 Kč
2 150 lm 150 W
230,11 Kč
150 W
230,11 Kč
30 W
46,02 Kč
19 W
29,15 Kč

Z tabulky vyplývá, že klasická žárovka s příkonem 60 W vytvoří stejné množství světla jako LED žárovka s příkonem 6,5 W. Zatímco v případě svícení klasickou žárovkou po dobu 1 hodiny denně zaplatíte ročně za elektřinu 92,04 Kč, za svícení LED žárovkou zaplatíte jen 9,97 Kč.

Jak vybírat LED žárovku

Při výběru LED žárovky je nutné dbát na následující parametry.

1Patice a závity

LED žárovky mají několik typů závitů neboli patic. Jde o nejdůležitější parametr při výběru žárovky. Pokud koupíte žárovku s nesprávnou paticí, nebudete ji moct použít. V obchodě se můžete setkat s těmito paticemi:

 • E14
  Užší závit rozšířený především v nočních lampičkách, kuchyňských digestořích nebo v troubách. Ve srovnání s žárovkami E27 bývá menší, průměr závitu žárovek E14 je 14 milimetrů. Tomuto typu závitu se rovněž přezdívá malý Edisonův závit nebo miňonka.
 • E27
  Nejrozšířenější závit, stejný se používá také pro klasické nebo halogenové žárovky. Známý je také pod názvem Edisonův závit, v průměru má 27 milimetrů – odtud ona zkratka.
 • G4
  Patice G4 má dva úzké kolíky s roztečí 4 mm, u LED žárovek se s ní nesetkáte, používá se především v halogenkách pro osvětlení koupelnových skříněk, nočních lampiček nebo barů.
 • G9
  Patice G9 se používá ve stropních a nástěnných svítidlech. Tvoří ji dva placaté kolíčky, žárovka se pouze zasune, nešroubuje se.
 • G13 / T8
  Velká patice s průměrem 26 mm je určená pro vnitřní i vnější osvětlení kanceláří nebo velkých hal.
 • GU5.3 / MR16
  Patici označovanou jako MR16 nebo GU5.3 tvoří dva úzké kolíčky s roztečí 5,3 mm bez zakončení, žárovka se nešroubuje, pouze zasunuje. Používá se mj. u bodových světel, v kuchyních nebo koupelnách, ve kterých jsou svítidla napojena na napětí 12 V.
 • GU10
  Patice používaná zejména v bodových světlech, v kuchyních, koupelnách nebo podhledech. Používá se v halogenových a LED žárovkách napojených do sítě 230 V, patici poznáte podle dvou krátkých kolíčků s válečky na konci a roztečí 5 mm. Patice GU 10 se nešroubuje, pouze se zasune a pootočí.

Používané patice a závity žárovek

2Svítivost / světelný výkon / světelný tok

Názvů je několik, ve všech případech se jedná o to samé – intenzitu světla, kterou je žárovka schopná vyvinout. Svítivost se uvádí v lumenech (lm).

Pro srovnání svítivosti jednotlivých žárovek použijte tabulku v horní části stránky. Při posuzování svítivosti LED žárovky se neřiďte pouze příkonem (W), vyšší příkon nemusí automaticky znamenat vyšší svítivost. Naopak nejlepším parametrem pro srovnání je údaj svítivost děleno příkon.

Někteří výrobci LED žárovek si bohužel údaje o světelném výkonu přikrášlují.

3Barva světla / teplota světla

LED žárovky se vyrábí v několika variantách teploty světla. Ta se uvádí v Kelvinech (K) a platí, že čím vyšší hodnota, tím studenější světlo žárovka vydává. Obecně platí, že pro práci se volí žárovky studených barev (vyšší hodnoty), pro odpočinek žárovky teplých barev (nižší hodnoty). V jedné místnosti nikdy nemíchejte LED žárovky vícero hodnot.

Klasické žárovce se nejvíce blíží LED žárovka v provedení teplá bílá 2 700 K. Nedoporučujeme vybírat žárovky, kde je barva světla uvedena rozsahem (např. 2 700 – 2 800 K) – ve svítidlech s vícero žárovkami může každá z nich svítit jinou barvou, což působí rušivě.

V prodeji můžete nejčastěji narazit na tyto provedení žárovek – konkrétní hodnoty se mohou mírně lišit v závislosti na výrobci:

 • Teplá bílá (warm white, 2 700 K)
  Barevné podání je nejbližší klasické žárovce, světlo má hřejivý žlutý nádech. LED žárovky s teplou bílou se hodí do ložnic, jídelen nebo obývacích pokojů.
 • Denní / čistě bílá (daylight white, 3 500 K)
  Světlo z těchto žárovek nemá barevný nádech, neovlivňuje tedy vnímání barev. Hodí se do pracoven nebo jako osvětlení nad pracovní stoly.
 • Studená bílá (cool white, 5 500 K)
  Světlo těchto žárovek má namodralý odstín, hodí se pro osvětlování velkých ploch nebo venkovních prostor. Žárovky tohoto typu mívají nejvyšší svítivost.

Teplota světla u žárovek

4Provedení / tvar LED žárovek

LED žárovky se vyrábí v několika tvarových provedeních, rozdíl mezi nimi není jen z estetického pohledu. Liší se také úhlem osvětlení, tedy rozsahem plochy, kterou jsou schopny osvětlit:

 • Klasická žárovka
  Svým tvarem připomíná klasickou žárovku, je vhodná pro standardní osvětlení domácností.
 • LED kukuřice
  Žárovka se nejčastěji používá v nočních nebo stolních lampách, její výhodou je rozptyl světla v úhlu až 360 °. Kukuřice se ji říká proto, že žárovka vypadá jako válec pokrytý LED diodami.
 • Bodové LED žárovky
  Používají se jen v situacích, kdy je třeba nasvítit výhradně určité místo. Rozptyl světla z nich se obvykle pohybuje v rozmezí 90 – 120 °.
 • LED pásky
  Atypické provedení svítidla, kdy jsou LED diody součástí vcelku prodávaného pásu. LED pásky jsou vhodné pro osvětlení kuchyňských koutů, barů nebo pracovních ploch. Jejich výhodou je rovnoměrné osvětlení větší plochy.

5Typ LED diod a životnost

Životnost LED žárovek souvisí především s konstrukčním řešením diod. Ta jsou v současné době tři:

 • LED diody DIP (Dual In-line Package)
  Nejstarší typ diod, které jsou přiletované na desku a vzájemně propojeny. Jejich nevýhodou je nižší účinnost, malá svítivost a vysoká poruchovost. Dnes jsou již zastaralé a v žádném případě se je nevyplatí kupovat.
  Průměrná životnost diod: až 20 000 hodin
  Maximální svítivost diod: až 70 lm/W
 • LED diody SMD (Surface Mount Device / Diode)
  Modernější provedení, kdy jsou žárovky připevněny na plošný spoj. Jejich výhodou je menší velikost a delší životnost. SMD diody se liší tvarem a svítivostí.
  Průměrná životnost diod: až 100 000 hodin
  Maximální svítivost diod: až 120 lm/W
 • LED diody COB / MCCOB (Multiple Chips on Board)
  Technologie používaná u bodových svítidel nebo průmyslových osvětlení, kdy je na jedné desce integrováno více diod.
  Průměrná životnost diod: až 100 000 hodin
  Maximální svítivost diod: až 120 lm/W

Jak změřit skutečnou životnost LED žárovky

K měření životnosti LED žárovek ve vaší domácnosti můžete použít jednoduchý trik. Vždy, když budete instalovat novou žárovku, napište na její objímku lihovou fixou aktuální datum.

Až budete po čase žárovku měnit, snadno si spočítáte její skutečnou životnost.

Kde koupit levné LED žárovky

Při nákupu LED žárovek se vyplatí nejprve vyzkoušet a poté kupovat ve velkém v akci. Členové redakce Skrblíka mají zkušenosti s nákupem v těchto obchodech:

 • eBay.com
  LED žárovky nabízí na eBayi stovky prodejců. Při nákupu doporučujeme číst pozorně popis výrobku, sledovat hodnocení prodejce (nemělo by být nižší než 98 %) a u ceny počítat i s poštovným. Jestli toto internetové tržiště neznáte, máme pro vás návod jak nakupovat na eBayi.
 • DealExtreme
  Také v čínském internetovém obchodě Deal Extreme jsou nabízeny LED žárovky ve všech provedeních v ceně zhruba od 4 dolarů. Výhodou je doprava zdarma do České republiky i na Slovensko, doporučujeme si dát pozor na svítivost, mnoho nabízených žárovek nemá ani 100 lm. Skrblík pro vás má návod na nakupování na DX.com, také vám poradíme, jak získat na DealExtreme slevu.
 • Lidl
  V Lidlu mají čas od času na LED žárovky akci. Vyplatí se sledovat Skrblíkův zpravodajstránky Lidlu. Cena žárovek z Lidlu se pohybuje kolem 79 – 169 Kč za kus.
 • Ikea
  LED žárovky z Ikey jsou dražší než ty z eBaye a DealExtremu, ale zato na ně nemusíte čekat. Ve srovnání s Lidlem jsou žárovky dražší – standardní cena LED E27 1 000 lm je 239 Kč a LED E14 400 lm je 149 Kč.

Neduhy levných LED žárovek

Nejslabší součástí levných LED žárovek bývají napájecí části, které snižují napětí z 230 V. Důsledkem bývá postupný úbytek svítivosti, až žárovka téměř nesvítí. Dražší značkové LED žárovky obvykle tímto neduhem netrpí.

Test LED žárovek

Test značkových i neznačkových LED žárovek je k dispozici třeba na webu Který.cz.

Vyplatí se přechod na LED žárovky?

Našli jste chybu?

Nahlásit chybu