Jak zjistit obrat firmy

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak zjistit obrat firmy

  Co je obrat firmy a jaká je jeho definice

  Slovem obrat odborně vyjadřujeme výši finanční částky, kterou přijme ekonomický subjekt za konkrétní časové období. Obvykle se jedná o roční obrat, případně obrat kvartální.

  Obrat je mylně označován jako tržba. Tržba se ovšem od obratu liší. V celkovém součtu je od obratu již odečtena hodnota vráceného zboží. Většinou ale hodnota bývá u obou stejná, nebo se liší minimálně.

  Pokud od celkové částky obratu odečteme náklady a daně, dostaneme čistý zisk. Tedy peníze, se kterými můžeme nakládat dále.

  Tyto tři termíny potřebujeme znát pro získání nezkreslené informace o hospodaření firmy. Porovnávají se také předešlá období a dá se určit pozitivní či negativní hospodářský vývoj.

 2. Jak na výpočet obratu firmy

  Sečteme veškeré příjmy společnosti (neboli souhrn výnosů) za období, za které chceme znát obrat firmy. Částka je počítána bez DPH.

  Dle obratu firmy se určuje, zda se firma stane plátcem DPH. Také se sjedná délka zdaňovacího období. Od určitého obratu je společnost povinna vést účetnictví.

  Pomocí obratu můžeme sledovat vývoj společnosti, sledovat její úspěšnost na trhu a zhotovovat finanční analýzy. Obrat firmy je tedy důležitý jak pro vedení, tak i akcionáře, investory apod.

 3. Jak zjistit obrat firmy

  Výsledky hospodaření a vývoje firmy je společnost povinna doložit v účetní závěrce. Veškeré informace jsou pak zveřejněny online.

  Oficiální server českého soudnictví – justice.cz – tyto informace poskytuje a dozvíte se nejen informace o obratu. Naleznete veškerý soupis dostupných informací.

  Na tomto portálu najdete v dokumentech firmy výkaz ztrát a zisků, jinak zvaný výsledovka. Ve výsledovce pak najdete kolonku, kde je napsaná výše obratu.

  Na základě výsledovky může firma pokračovat ve své strategii a plánech, nebo naopak plány a strategie změnit. Špatné výsledky mohou ovlivnit celou firmu, např. rozhodnutím o změně hospodářského plánu či změně vedení.


J
Jiří 23.05.2020 – 17:50

Počítá se do obratu firmy i dotace na plochu obdělávané půdy? v Případě v zemědělství to je součásti každoročního příjmu všech podniků.. Děkuji

Odpovědět

JM
Jura Michalik 10.06.2020 – 14:32

Dobry den, po vyhledání firmy nemuzu najit vysledovku. Když kliknu sbirku listin a pak na posledni sloupeček, tak mi to napise, že dokument byl zdigitalizován a neotevře se mi. Umite mi poradit? Děkuji

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak zjistit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás