Cestovní pojištění do Finska

Při cestě do Finska není bezpodmínečně nutné si sjednávat cestovní pojištění. Stačí si s sebou vzít českou průkazku pojištěnce a spolu s ní platební kartu, jejíž je cestovní pojištění součástí.

Ošetření u lékaře ve Finsku

Na ošetření ve smluvních zařízeních se přispívá částkou 20,90 eura, maximálně však třikrát ročně. Výjimku mají pouze děti do 18 let, smluvním zařízením se ve Finsku říká Terveyskeskus nebo Hälsovardscentral.

Necháte-li se ošetřit v soukromém zařízení, zákrok musíte nejprve celý zaplatit. Částku pak můžete vymáhat na finské správě sociálního zabezpečení (KELA).

Ošetření u zubaře ve Finsku

Za návštěvu zubaře ve Finsku zaplatíte poplatek 10,20 €, ostatní zákroky jsou účtovány zvlášť. Ušetřeny poplatku jsou pouze děti do 18 let.

Nemocniční péče ve Finsku

V případě hospitalizace se ve Finsku vybírá poplatek ve výši 38,10 euro za den pobytu. U dětí do 18 let se poplatek vybírá pouze prvních 7 dní pobytu v nemocnici.

Platí se ještě 32,10 eura za vyšetření v nemocniční ambulanci a maximálně 105,90 eura za nemocniční zákrok.

Lékařské předpisy ve Finsku

Za léky nad předpis se ve Finsku doplácí 0 – 65 % z jejich ceny. Po dosažení ročního limitu 612 euro je část uhrazených poplatků vrácena zpět.

Volně dostupné léky si pacient vždy hradí sám v plné výši. Paušální poplatek 1,50 eura se platí vždy.

Záchranná služba ve Finsku

Za každý výjezd se finské záchranné službě platí 25 eur. Po překročení limitu 272 euro jsou další cesty zdarma.

Ve Finsku můžete v nouzových situacích volat na číslo 112.

Ke kartě pojištěnce si přibalte ještě kartu platební

Kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění Skrblík doporučuje do Finska přibalit platební kartu s cestovním pojištěním. To bývá součástí některých prestižnějších karet, u těch zbylých je u většiny bank možné sjednání za příplatek.

Studentům cestujícím do Finska například na program Erasmus Skrblík doporučuje sjednání cestovního pojištění ISIC. Platnost má až 16 měsíců a limity pojištění jsou dostačující.

Našli jste chybu?

Nahlásit chybu