Návštěva lékaře v Anglii: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce

Eva Vojáčková
Publikováno 26. května 2024
 • S průkazem pojištěnce máte v Anglii nárok na lékařskou péči za stejných podmínek jako místní
 • Zdarma je ošetření u lékařů spadajících pod státní systém zdravotní péče
 • Za léky na předpis se účtuje paušální poplatek
 1. Evropský průkaz zdravotního pojištění

  Vaše kartička zdravotního pojištění, tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění, vám umožňuje přístup k lékařsky nezbytné, státem poskytované zdravotní péči během dočasného pobytu v kterékoli z 27 zemí EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku nebo ve Spojeném království za stejných podmínek a za stejnou cenu jako pro osoby pojištěné v dané zemi.

  Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění však není alternativou cestovního pojištění. Nepokrývá žádnou soukromou zdravotní péči nebo náklady, jako je zpáteční doprava do vaší domovské země nebo ztracený či odcizený majetek. Pro tyto a další účely doporučujeme při cestě do zahraničí rozhodně uzavřít cestovní pojištění.

 2. Ošetření u lékaře ve Velké Británii

  Návštěva lékaře v Anglii: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnceZdarma je ošetření u praktických lékařů spadajících pod státní systém zdravotní péče (NHS – National Health Service). Také můžete vyhledat Walk-in-Centres, kde se ošetřují lehká poranění.

  Za ošetření u soukromých lékařů a v soukromých zdravotnických zařízeních se platí v plné výši. Tuto částku není možné u zdravotní pojišťovny nárokovat.

 3. Ošetření u zubaře ve Velké Británii

  Za ošetření u zubařů se smlouvou s NHS se v Anglii platí poplatek podle závažnosti ošetření od 735 Kč£26.80 až do 8 755 Kč£319.10 u komplikovaných. Tyto poplatky nemusí platit těhotné ženy a ženy, které nedávno porodily, děti do 18 let a studenti do 19 let.

  Česká zdravotní pojišťovna poplatky neproplácí, pokud je nechcete platit ze svého, musíte se připojistit.

 4. Nemocniční péče ve Velké Británii

  Kontakt na smluvní nemocnice v Anglii najdete na všech hlavních poštách nebo zde. Akutní případy se na pohotovosti ošetřují bez doporučení, pro odkladné zákroky je třeba doporučení praktického lékaře, zubaře nebo očního. Evropský průkaz zdravotního pojištění se na tyto případy nevztahuje.

 5. Lékařské předpisy ve Velké Británii

  Léky na předpis se vydávají v libovolné lékárně.

  Za vydání léku na předpis se účtuje poplatek 272 Kč£9.90. Tříměsíční limit na doplatky je 879 Kč£32.05, roční limit pak 3 141 Kč£114.50. Při překročení těchto limitů se za léky nedoplácí.

 6. Záchranná služba ve Velké Británii

  Neodkladný zásah záchranné služby je v zemích Spojeného království zdarma.

  V naléhavých případech můžete volat na linky 112 a 999.

Kartičku pojišťovny zkombinujte s cestovním pojištěním u platební karty

Skrblík doporučuje kombinovat Evropský průkaz zdravotního pojištěnícestovním pojištěním vydávaném k platební kartěpojištěním odpovědnosti za škodu. To obvykle bývá součástí vybraných pojištění domácnosti.

Cestovní pojištění bývá bezplatnou součástí některých kreditních karet, přičemž se vztahuje také na rodinné příslušníky držitele karty. U některých platebních karet (zpravidla dražších/hodnotnějších) je pojištění zdarma, ke kartám vydávaným k bankovním účtům lze pojištění relativně levně dokoupit.

Studentům s platnou kartičkou ISIC Skrblík doporučuje výhodné ISIC cestovní pojištění.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.