Cestovní pojištění do Španělska

Španělsko je členskou zemí Evropské unie, a tak si při cestě tam vystačíte s průkazkou pojištěnce. Ta vám garantuje stejný přístup, podmínky a povinnosti, jako mají obyvatelé Španělska.

Ošetření u lékaře ve Španělsku

Ošetření u lékařů a v zařízeních spadajících pod státní systém zdravotnické péče je zdarma. Regulační poplatky se neplatí.

V některých hotelech nebo u některých delegátů cestovních kanceláří se vám může stát, že vám doporučí soukromého lékaře. Na něj se Evropský průkaz zdravotního pojištění nevztahuje – za ošetření budete muset zaplatit.

Pokud je po vás u lékaře vyžadována platba předem, nejedná se o lékaře spadajícího pod státní systém.

Ošetření u zubaře ve Španělsku

Zubní lékaři obvykle nespadají pod systém státní zdravotní péče, průkaz pojištěnce se tak na ně nevztahuje. Ošetření si zaplatíte buď sami, nebo se musíte připojistit. Jedinou výjimkou jsou bezodkladná ošetření, jako je např. vytržení zubu a několik specifických zákroků u osob mladších 18 let.

Nemocniční péče ve Španělsku

Ošetření ve státních nemocnicích je po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění zdarma. U naléhavých případů není doporučení lékaře potřeba, v opačných situacích ano.

V soukromých nemocnicích není možné průkaz pojištěnce použít.

Některé nemocnice nabízejí soukromou i státní léčbu, vždy musíte zdůraznit, že chcete být ošetřeni v rámci státní zdravotní péče.

Lékařské předpisy ve Španělsku

Léky na předpis si můžete vyzvednout v kterékoliv lékárně (farmacia).

Osoby v aktivním věku doplácí 50 % z ceny léku, důchodci po předložení průkazu doplácí jen 10 %.

Záchranná služba ve Španělsku

Při využití státní nemocnice je záchranná služba zdarma. Nouzová linka ve Španělsku má číslo 112.

Kartička pojišťovny + cestovní pojištění ke kartě + pojištění odpovědnosti

Skrblík při cestách do Španělska doporučuje kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění využít cestovní pojištění sjednávané k platební kartěpojištění odpovědnosti za škodu, jenž bývá součástí některých pojištění domácnosti.

Cestovní pojištění bývá součástí některých prémiových platebních karet (může se vztahovat na celou rodinu). U karet vydávaným k běžným bankovním účtům je zpravidla nutné si ho přiobjednat – nicméně bývá levnější než klasické komerční cestovní pojištění.

Studenti cestující do zahraničí si mohou sjednat také velmi výhodné cestovní pojištění k průkazu ISIC.