Návštěva lékaře ve Španělsku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce?

Petr Novák
Publikováno 12. května 2024
  • S průkazem pojištěnce máte ve Španělsku nárok na lékařskou péči za stejných podmínek jako místní
  • Ošetření u lékařů spadajících pod státní zdravotní systém je zdarma
  • Osoby v aktivním věku doplácí 50 % z ceny léku, důchodci po předložení průkazu jen 10 %
  1. Ošetření u lékaře ve Španělsku

    Návštěva lékaře ve Španělsku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce?Nezbytná ošetření jsou u lékařů a v zařízeních spadajících pod státní systém zdravotnické péče zdarma. Regulační poplatky se neplatí.

    V některých hotelech nebo u některých delegátů cestovních kanceláří se vám může stát, že vám doporučí soukromého lékaře. Na něj se Evropský průkaz zdravotního pojištění nevztahuje – za ošetření budete muset zaplatit.

    Dožadujte se proto ošetření v rámci veřejného systému (asistencia sanitaria pública, asistencia del Sistema Nacional de Saludad). V rámci veřejného systému po vás nesmí být vyžadována platba v hotovosti. Pokud je po vás u lékaře vyžadována platba předem, nejedná se o lékaře spadajícího pod státní systém.

  2. Ošetření u zubaře ve Španělsku

    Zubní lékaři obvykle nespadají pod systém státní zdravotní péče, průkaz pojištěnce se tak na ně nevztahuje. Ošetření si zaplatíte buď sami, nebo se musíte připojistit.

    Jedinou výjimkou jsou bezodkladná ošetření, jako je např. vytržení zubu, několik specifických zákroků u osob mladších 18 let nebo preventivní prohlídky těhotných žen.

  3. Nemocniční péče ve Španělsku

    Pro ošetření v nemocnici je kromě naléhavých případů nutné doporučení praktického lékaře nebo specialisty. Bezplatnou péči poskytují pouze veřejné nemocnice. Evropským průkazem zdravotního pojištění je třeba se prokázat hned u příjmu a požadovat ošetření v rámci veřejného systému.

    V soukromých nemocnicích není možné průkaz pojištěnce použít. Některé nemocnice nabízejí soukromou i státní léčbu, vždy musíte zdůraznit, že chcete být ošetřeni v rámci státní zdravotní péče.

  4. Lékařské předpisy ve Španělsku

    Léky na předpis si můžete vyzvednout v kterékoli lékárně (farmacia). Pokud vám budou předepsány léky pro léčbu následující po hospitalizaci, musíte se s lékařskou zprávou obrátit na praktického lékaře (Centro de Saludad), který vám příslušný recept vydá.

    Osoby v aktivním věku doplácí 50 % z ceny léku, lidé v důchodovém věku po předložení průkazu doplácí jen 10 %.

  5. Záchranná služba ve Španělsku

    Při využití státní nemocnice je záchranná služba zdarma. Nouzová linka ve Španělsku má číslo 112.

Kartička pojišťovny + cestovní pojištění ke kartě + pojištění odpovědnosti

Skrblík při cestách do Španělska doporučuje kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění využít cestovní pojištění sjednávané k platební kartěpojištění odpovědnosti za škodu, jež bývá součástí některých pojištění domácnosti.

Cestovní pojištění bývá součástí některých prémiových platebních karet (může se vztahovat na celou rodinu). U karet vydávaným k běžným bankovním účtům je zpravidla nutné si ho přiobjednat – nicméně bývá levnější než klasické komerční cestovní pojištění.

Studenti cestující do zahraničí si mohou sjednat také velmi výhodné cestovní pojištění k průkazu ISIC.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.