Cestovní pojištění do Finska

Při cestě do Finska není bezpodmínečně nutné si sjednávat cestovní pojištění. Stačí si s sebou vzít českou průkazku pojištěnce a spolu s ní platební kartu, jejíž je cestovní pojištění součástí.

Ošetření u lékaře ve Finsku

Na ošetření ve smluvních zařízeních se přispívá maximálně částkou 1 098 Kč41.20 €. Výjimku mají pouze děti do 18 let, smluvním zařízením se ve Finsku říká Terveyskeskus nebo Hälsovardscentral.

Necháte-li se ošetřit v soukromém zařízení, zákrok musíte nejprve celý zaplatit. Částku pak můžete vymáhat na finské správě sociálního zabezpečení (KELA).

Ošetření u zubaře ve Finsku

Za návštěvu zubaře ve Finsku zaplatíte poplatek ve výši maximálně 2 132 Kč80 €. Ušetřeny poplatku jsou pouze děti do 18 let.

Nemocniční péče ve Finsku

V případě hospitalizace se ve Finsku vybírá poplatek ve výši 1 303 Kč48.90 € za den pobytu. U dětí do 18 let se poplatek vybírá pouze prvních 7 dní pobytu v nemocnici.

Platí se ještě 1 111 Kč41.70 € za vyšetření v nemocniční ambulanci a maximálně 3 600 Kč135.10 € za nemocniční zákrok.

Lékařské předpisy ve Finsku

Za léky na předpis se ve Finsku doplácí 0–65 % z jejich ceny. Po dosažení ročního limitu 16 123 Kč605.13 € je část uhrazených poplatků vrácena zpět.

Za léky na chronické potíže zaplatíte 72–100 % ceny při hodnotě přesahující 80 Kč3 €.

Volně dostupné léky si pacient vždy hradí sám v plné výši. Paušální poplatek 64 Kč2.39 € se platí vždy.

Záchranná služba ve Finsku

Za převoz finskou záchrannou službou se platí poplatek až do výše 666 Kč25 €.

Ve Finsku můžete v nouzových situacích volat na číslo 112.

Ke kartě pojištěnce si přibalte ještě kartu platební

Kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění Skrblík doporučuje do Finska přibalit platební kartu s cestovním pojištěním. To bývá součástí některých prestižnějších karet, u těch zbylých je u většiny bank možné sjednání za příplatek.

Studentům cestujícím do Finska například na program Erasmus Skrblík doporučuje sjednání cestovního pojištění ISIC. Platnost má až 16 měsíců a limity pojištění jsou dostačující.