Návštěva lékaře ve Finsku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce

Eva Vojáčková
Publikováno 1. prosince 2022
 • S průkazem pojištěnce máte ve Finsku nárok na ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé.
 • Za ošetření u lékařů se platí klientský poplatek ve stanovené maximální výši.
 • Za léky se ve Finsku musíte zaplatit plnou cenu.
 1. Evropský průkaz zdravotního pojištění

  Vaše kartička zdravotního pojištění, tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění, vám umožňuje přístup k lékařsky nezbytné, státem poskytované zdravotní péči během dočasného pobytu v kterékoli z 27 zemí EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku nebo ve Spojeném království za stejných podmínek a za stejnou cenu jako pro osoby pojištěné v dané zemi.

  Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění však není alternativou cestovního pojištění. Nepokrývá žádnou soukromou zdravotní péči nebo náklady, jako je zpáteční doprava do vaší domovské země nebo ztracený či odcizený majetek. Pro tyto a další účely doporučujeme při cestě do zahraničí rozhodně uzavřít cestovní pojištění.

 2. Ošetření u lékaře ve Finsku

  Návštěva lékaře ve Finsku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnceEvropský průkaz zdravotního pojištění vás opravňuje k lékařsky nezbytnému ošetření v jakémkoli veřejném zdravotnickém zařízení ve Finsku.

  Musíte předložit platný Evropský průkaz zdravotního pojištění a cestovní pas, abyste mohli podstoupit ošetření za stejnou cenu jako rezident. Obraťte se na městské zdravotní středisko, kde zdravotníci určí, jaký typ péče potřebujete. Zdravotní středisko vám bude účtovat klientský poplatek podle pevně stanoveného sazebníku. Děti do 18 let, mají ošetření zdarma.

  Necháte-li se ošetřit v soukromém zařízení, zákrok musíte nejprve celý zaplatit. Částku pak můžete vymáhat na finské správě sociálního zabezpečení (KELA) nebo u své domovské zdravotní pojišťovny.

 3. Ošetření u zubaře ve Finsku

  Ve Finsku při návštěvě zubaře zaplatíte poplatky za různá ošetření, které se mohou lišit v závislosti na postupu. Poplatky jsou ve výši od 190 Kč€8 do 5 237 Kč€220.
  Pokud je vám méně než 18 let, je zubní ošetření obecně bezplatné.

  V soukromém zařízení musíte za zákrok nejprve zaplatit. Celou částku pak můžete vymáhat na finské správě sociálního zabezpečení (KELA) nebo u své vlastní zdravotní pojišťovny.

 4. Nemocniční péče ve Finsku

  K přijetí do nemocnice budete potřebovat doporučení od lékaře. V případě nouze se můžete obrátit přímo na pohotovostní jednotku veřejné nemocnice.

  Za hospitalizaci v nemocnici se platí denní klientský poplatek. U dětí do 18 let se poplatek vybírá pouze prvních 7 dní pobytu v nemocnici v jednom kalendářním roce.

 5. Lékařské předpisy ve Finsku

  V lékárně musíte zaplatit plnou cenu léku. Lékárna by vám měla vydat účtenku za všechny poplatky za recept, kterou pak můžete použít k uplatnění nároku na úhradu u své vlastní zdravotní pojišťovny.

 6. Záchranná služba ve Finsku

  Za převoz finskou záchrannou službou (i leteckou) se platí klientský poplatek.

  Ve Finsku můžete v nouzových situacích volat na číslo 112.

  Pokud jste ve Finsku zaplatili za lékařskou péči, obraťte se po návratu domů na svou zdravotní pojišťovnu a požádejte o proplacení.

Ke kartě pojištěnce si přibalte ještě kartu platební

Kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění Skrblík doporučuje do Finska přibalit platební kartu s cestovním pojištěním. To bývá součástí některých prestižnějších karet, u těch zbylých je u většiny bank možné sjednání za příplatek.

Studentům cestujícím do Finska například na program Erasmus Skrblík doporučuje sjednání cestovního pojištění ISIC. Platnost má až 16 měsíců a limity pojištění jsou dostačující.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.