Návštěva lékaře ve Francii: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce

Eva Vojáčková
Publikováno 1. prosince 2022
 • S průkazem pojištěnce máte ve Francii nárok na lékařskou péči za stejných podmínek jako místní.
 • Ošetření u vybraných lékařů ve Francii česká pojišťovna proplácí.
 • Za léky ve Francii se doplácí, ty schválené česká pojišťovna proplácí.
 1. Ošetření u lékaře ve Francii

  Návštěva lékaře ve Francii: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnceAbyste mohli ve Francii využít ošetření v rámci Evropského průkazu zdravotního pojištění, je třeba navštívit smluvní zdravotnické zařízení. Označuje se conventionné. Smluvní lékaři se dělí na dvě skupiny: Secteur 1Secteur 2.

  U lékařů s označením Secteur 1 se účtuje pouze standardní částka, platí se přímo lékaři, jenž proti platbě vystaví potvrzení feuille de soins. To se po nákladu do Česka předkládá zdravotní pojišťovně, jež vám posléze proplatí náklady.

  Lékaři z kategorie Secteur 2 si navíc účtují další poplatek, který pojišťovna neproplácí.

  Spoluúčast je 30 % z nákladů (z asi 595 Kč€25 u praktického lékaře) + 23,80 Kč€1 poplatek za návštěvu.

 2. Ošetření u zubaře ve Francii

  Pro ošetření v rámci průkazu zdravotního pojištění je třeba využít státního zubaře, označují se jako conventionné. Za ošetření se platí, přičemž vám je vystaveno potvrzení (francouzsky feuille de soins). S ním můžete vymáhat částečné proplacení ošetření u české zdravotní pojišťovny. Spoluúčast činí 30 % z ceny nákladů + paušální poplatek 23,80 Kč€1 .

 3. Nemocniční péče ve Francii

  Pro ošetření je třeba využít nemocnici, která má uzavřenu smlouvu se státem. Smlouva se označuje conventionné a mohou ji mít uzavřenou i některé soukromé nemocnice.

  Jednodušší lékařské zákroky jsou zdarma, složitější se platí. Po návratu do Česka můžete o proplacení požádat zdravotní pojišťovnu.

  Za pobyt v nemocnici se platí denní poplatek 571 Kč€24 za den + 20 % nákladů spojených s hospitalizací. U vážných případů platíte pouze 428 Kč€18 za den. Tyto poplatky se nevstahují na dlouhodobě nemocné a ženy od 6. měsíce těhotenství.

 4. Lékařské předpisy ve Francii

  Léky se ve Francií platí, ale česká pojišťovna ty schválené proplácí. V lékárně je třeba si vzít potvrzení (feuille de soins). U některých léků se platí spoluúčast ve výši 0–85 %, kterou pojišťovna neproplácí. Dále je zde poplatek 11,90 Kč€0.50 za každou položku na receptu.

 5. Záchranná služba ve Francii

  Bezplatná je záchranná služba pouze u pacientů v ohrožení života, přičemž o tomto faktu rozhoduje lékař. V opačném případě se platí 35 % ceny transportu + paušální poplatek 48 Kč€2 .

  Ve Francii můžete volat na nouzové číslo 112.

Průkaz pojištěnce doplňte cestovním pojištěním u platební karty

Skrblík doporučuje přibalit si do Francie kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění také platební kartu s cestovním pojištěním. U dražších kreditních karet bývá jejich bezplatnou součástí, u ostatních karet bývá obvykle za měsíční poplatek v řádech desetikorun.

Smysluplné je také a pojištění odpovědnosti za škodu – to bývá součástí některých pojištění domácností.

Studentům s platným průkazem ISIC Skrblík doporučuje cestovní pojištění ISIC.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.