Návštěva lékaře na Slovensku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce?

Eva Vojáčková
Publikováno 2. března 2024
 • S průkazem pojištěnce máte na Slovensku nárok na lékařskou péči za stejných podmínek jako místní
 • Ošetření v zařízeních spadajících do systému státní zdravotní péče je zdarma
 • Na každý lékařský předpis se doplácí paušální poplatek
 1. Evropský průkaz zdravotního pojištění

  Vaše kartička zdravotního pojištění, tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění, vám umožňuje přístup k lékařsky nezbytné, státem poskytované zdravotní péči během dočasného pobytu v kterékoli z 27 zemí EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku nebo ve Spojeném království za stejných podmínek a za stejnou cenu jako pro osoby pojištěné v dané zemi. Průkaz je na základě dohody akceptován rovněž v Severní Makedonii a v Srbsku.

  Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění však není alternativou cestovního pojištění. Nepokrývá žádnou soukromou zdravotní péči nebo náklady, jako je zpáteční doprava do vaší domovské země nebo ztracený či odcizený majetek. Pro tyto a další účely doporučujeme při cestě do zahraničí rozhodně uzavřít cestovní pojištění.

 2. Ošetření u lékaře na Slovensku

  Návštěva lékaře na Slovensku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce?Evropský průkaz zdravotního pojištění (EPZP/EHIC) se vztahuje pouze na lékaře a zdravotní zařízení zapojená ve státním systému zdravotní péče.

  Za ošetření bývá lékařem účtován poplatek, který se na Slovensku neproplácí. O proplacení můžete po návratu do Česka požádat svou zdravotní pojišťovnu.

 3. Ošetření u zubaře na Slovensku

  Pro bezplatné ošetření je nutné vyhledat zubního lékaře zapojeného do státního systému zdravotní péče. Akutní ošetření je zdarma, platí se pouze za nadstandardní materiál. Veškerá další zubní péče je zpoplatněna.

  Poplatky se přímo na Slovensku neproplácí, o úhradu je nutné požádat českou zdravotní pojišťovnu po návratu domů.

 4. Nemocniční péče na Slovensku

  Veškeré nutné operační zákroky a vyšetření jsou zdarma, doporučení lékaře se obvykle nevyžaduje. U ambulantních ošetření na pohotovosti se vybírá poplatek 48 Kč€2238 Kč€10.

  Doprovázející osoba v nemocnici platí poplatek 79 Kč€3.30 za den. Zdarma je doprovod v případě kojící matky s dítětem, doprovod dítěte do 3 let nebo doprovod osoby do 18 let, která se léčí s rakovinou.

  Doplatky se účtují u některých nákladnějších operací. Vždy je nutné je nejprve zaplatit a poté požadovat náhradu od české zdravotní pojišťovny.

 5. Lékařské předpisy na Slovensku

  Na každý recept se doplácí paušální poplatek ve výši 4,05 Kč€0.17. Neúčtuje se, platí-li celý lék sám pacient. Pokud léčivo není hrazené státem, budete muset část ceny nejprve uhradit a o proplacení posléze požádat zdravotní pojišťovnu.

 6. Záchranná služba na Slovensku

  Záchranná služba vyjíždí k akutním případům zdarma. U neakutních případů se za každý kilometr jízdy sanitky účtuje 2,38 Kč€0.10 za osobu. ANO

  Čísla nouzových linek na Slovensku jsou 112 a 155.

Průkaz se nevztahuje na horskou záchrannou službu

Evropský průkaz zdravotního pojištění se nevztahuje na zákroky prováděné Horskou záchrannou službou. Pokud plánujete výstupy do hor, túry apod., doporučujeme se adekvátně připojistit.

Zkombinujte průkazku pojištěnce s pojištěním u platebních karet

Skrblík doporučuje Evropský průkaz zdravotního pojištění kombinovat s cestovním pojištěním vydávaném k platební kartěpojištěním odpovědnosti za škodu, jenž se obvykle sjednává s platností po celé Evropě.

Studentům Skrblík doporučuje cestovní pojištění s průkazem ISIC.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.