Návštěva lékaře v Rakousku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce

Eva Vojáčková
Publikováno 9. března 2024
 • S průkazem pojištěnce máte v Rakousku nárok na lékařskou péči za stejných podmínek jako místní
 • Zdravotnická zařízení se smlouvou s regionální pojišťovnou poskytují péči zdarma
 • Za léky na předpis se v Rakousku platí paušální poplatek
 1. Evropský průkaz zdravotního pojištění

  Vaše kartička zdravotního pojištění, tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění, vám umožňuje přístup k lékařsky nezbytné, státem poskytované zdravotní péči během dočasného pobytu v kterékoli z 27 zemí EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku nebo ve Spojeném království za stejných podmínek a za stejnou cenu jako pro osoby pojištěné v dané zemi.

  Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění však není alternativou cestovního pojištění. Nepokrývá žádnou soukromou zdravotní péči nebo náklady, jako je zpáteční doprava do vaší domovské země nebo ztracený či odcizený majetek. Pro tyto a další účely doporučujeme při cestě do zahraničí rozhodně uzavřít cestovní pojištění.

 2. Ošetření u lékaře v Rakousku

  Návštěva lékaře v Rakousku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěncePro ošetření je třeba kontaktovat lékaře, kteří mají smlouvu s rakouskou státní zdravotní pojišťovnou (Österreichische Gesundheitskasse). Hledejte nápisy Kassenarzt nebo Alle Kassen.

  Při cestách do horských turistických středisek doporučujeme vždy uzavřít cestovní pojištění, protože v nich bývá málo smluvních zdravotnických zařízení a navíc není kryt případný převoz leteckou záchrannou službou.

  Pokud dojde k nutnému vyšetření u lékaře bez smlouvy se zdravotní pojišťovnou, je možné zpětně požádat o proplacení nákladů do výše, která by byla českou zdravotní pojišťovnou hrazena při poskytnutí těchto zdravotních služeb na území ČR. Pokud jste v Rakousku platili za ošetření v hotovosti, uschovejte si účty, předkládají se k žádosti o refundaci.

 3. Ošetření u zubaře v Rakousku

  U zubařů platí stejný systém jako u lékařů s tím rozdílem, že zdravotní pojišťovna proplácí pouze omezený okruh zákroků.

 4. Nemocniční péče v Rakousku

  Pro přijetí do nemocnice je třeba doporučení od lékaře, výjimkou jsou urgentní případy.

  Nemocnice se smlouvou s pojišťovnou poskytují ošetření zdarma, nejčastěji se jedná o regionální nebo fakultní nemocnice.

  Prvních 28 dní pobytu se platí regulační poplatek ve výši 242 Kč€10.18559 Kč€23.50 za den, jeho výše záleží na dané spolkové zemi.

 5. Lékařské předpisy v Rakousku

  Léky na předpis se vydávají v kterékoliv lékárně, účtuje se poplatek 155 Kč€6.50 za recept a poté doplatíte standardní cenu léku.

 6. Záchranná služba v Rakousku

  Urgentní zásah rychlé zdravotní služby je zdarma. V případě nouze v Rakousku volejte linky 144 nebo 112.

Využijte pojištění u platební karty

Skrblík doporučuje využívat průkaz pojištěnce spolu s cestovním pojištěním vydávaném k platební kartě (bývá buď zdarma, nebo za relativně nízký poplatek) a pojištěním odpovědnosti za škodu. To často bývá součástí pojištění domácnosti a platí po celé Evropě.

Studentům s kartou ISIC Skrblík doporučuje využít výhodné cestovní pojištění určené jen pro ně.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.