Návštěva lékaře ve Švýcarsku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce?

Eva Vojáčková
Publikováno 1. dubna 2024
 • S průkazem pojištěnce máte ve Švýcarsku nárok na lékařskou péči za stejných podmínek jako místní
 • Za ošetření u lékařů se platí, částku je možné následně vymáhat u české pojišťovny
 • Při cestě do Švýcarska doporučujeme uzavřít cestovní pojištění
 1. Evropský průkaz zdravotního pojištění

  Vaše kartička zdravotního pojištění, tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění, vám umožňuje přístup k lékařsky nezbytné státem poskytované zdravotní péči během dočasného pobytu v kterékoli z 27 zemí EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku nebo ve Spojeném království za stejných podmínek a za stejnou cenu jako pro osoby pojištěné v dané zemi.

  Váš Evropský průkaz zdravotního pojištění však není alternativou cestovního pojištění. Nepokrývá žádnou soukromou zdravotní péči nebo náklady, jako je zpáteční doprava do vaší domovské země nebo ztracený či odcizený majetek. Pro tyto a další účely doporučujeme při cestě do zahraničí rozhodně uzavřít cestovní pojištění.

 2. Ošetření u lékaře ve Švýcarsku

  Návštěva lékaře ve Švýcarsku: Na co máte nárok s kartičkou pojištěnce?

  Lékařskou pomoc v případě potřeby vyhledejte v zařízeních spadajících pod státní systém zdravotního pojištění. Jako cizinec za ošetření zaplatíte, nicméně uhrazenou částku můžete vymáhat u vaší zdravotní pojišťovny nebo u státní pojišťovny KVG/LAMal.

  Ve Švýcarsku existuje také paušální sazba spoluúčasti za lékařské ošetření, která pokrývá až 30 dnů poskytování péče. Tato spoluúčast činí 2 252 Kč92 Fr. pro dospělé a 808 Kč33 Fr. pro osoby do 18 let.

 3. Ošetření u zubaře ve Švýcarsku

  Průkaz pojištěnce ošetření u zubního lékaře nepokrývá, hradí si ho sám pacient. Nechcete-li ho platit z vlastní kapsy, musíte si před návštěvou Švýcarska zařídit cestovní pojištění. Výjimkou je úraz nebo závažné onemocnění žvýkacího ústrojí.

 4. Nemocniční péče ve Švýcarsku

  Denní poplatek za pobyt v nemocnici je 367 Kč15 Fr., na osoby do 25 let se nevztahuje.

  V některých kantonech je péče (s výjimkou spoluúčasti) hrazena zdravotní pojišťovnou, v jiných musí pacient zaplatit nejprve celou péči sám v hotovosti a následně se obrátit s žádostí o náhradu nákladů na pobočku KVG. K žádosti je třeba přiložit originály účtů, kopii Evropského průkazu zdravotního pojištění a bankovní spojení.

  Pokud jste místní pobočku KVG/LAMal z nějakého důvodu nemohli kontaktovat, pečlivě si uschovejte originály všech dokladů. Po návratu do ČR se s nimi obraťte na svou zdravotní pojišťovnu, která posoudí, zda máte nárok na vrácení nákladů, případně v jaké výši.

 5. Lékařské předpisy ve Švýcarsku

  Léky na předpis jsou zpravidla vydávány bez doplatku. Volně prodejné léky si pacient hradí sám v plné výši.

 6. Záchranná služba ve Švýcarsku

  Švýcarská pojišťovna hradí 50 % nákladů na záchrannou službu – a to až do ročního limitu pro ambulantní ošetření, který činí 12 238 Kč500 Fr.. Co je nad limit, to hradí pacient. Částku je nutné nejprve zaplatit, teprve poté ji můžete vymáhat na české zdravotní pojišťovně.

  U letecké záchranné služby je limit 122 379 Kč5000 Fr..

  V případě nutnosti volejte ve Švýcarsku na linku 144.

Kartu pojištěnce doplňte o pojištění sjednávané k platební kartě

Cestujete-li do Švýcarska zejména na lyže, doporučujeme Evropský průkaz zdravotního pojištění kombinovat s cestovním pojištěním u platební kartypojištěním odpovědnosti za škodu.

Cestovní pojištění bývá bezplatnou součástí některých kreditních karet, u klasických debetních karet je možné ho sjednat za měsíční poplatek.

Studentům s kartou ISIC Skrblík doporučuje využít nabízené cestovní pojištění se zajímavými limity.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.