Cestovní pojištění do Polska

Polsko jakožto člen Evropské unie uznává české průkazy pojištěnců. S nimi budete u polských lékařů a v nemocnicích ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé.

Ošetření u lékaře v Polsku

Ošetření u lékařů, kteří mají smlouvu s NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia), je zdarma.

Ordinační doba u většiny polských lékařů bývá od 8:00 do 18:00, mimo tento čas zajišťují pomoc pohotovosti. Ve všech případech předkládejte Evropský průkaz zdravotního pojištění.

Ošetření u zubaře v Polsku

V Polsku pracují stejní dentisté jak se smlouvou s NFZ, tak bez ní. Některé dny a hodiny není možné žádat ošetření kryté touto smlouvou. Rozpis dní a hodin najdete v ordinacích těchto dentistů.

Česká pojišťovna vám proplatí pouze zákroky a použitý materiál, který je schválen polskými předpisy a je k nahlédnutí v ordinaci zubaře. Vše ostatní si musíte zaplatit sami.

Nemocniční péče v Polsku

Je-li to možné, vybírejte si pouze nemocnice se smlouvou s NFZ. Poznáte je podle modrého loga se srdcem, jež bývá na budově vyvěšeno.

S výjimkou naléhavých případů je pro přijetí do nemocnice vždy vyžadováno doporučení lékaře. Nicméně všechna vyšetření, operace, léky i pobyt v nemocnici samotný je zdarma.

Lékařské předpisy v Polsku

Lékaři se smlouvou s NFZ obvykle předepisují pouze ty léky, které pojišťovna proplácí. Pacient na ně doplácí jen paušální poplatek ve výši 19,08 Kč3.20 zł. U některých dražších léků pacient doplácí 30–50 % z ceny léku, ve výjimečných případech si musí lék zaplatit v plné výši.

Záchranná služba v Polsku

Záchranná služba je zdarma v případě nehody nebo po rozhodnutí lékaře. V opačných případech doplácíte 60–100 % nákladů.

V Polsku můžete v naléhavých případech volat na čísla 112 nebo 999.

Využijte cestovní pojištění u platebních karet

Kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění Skrblík doporučuje využít některé z cestovních pojištění vydávaných k platební kartěpojištění odpovědnosti za škodu.

Studenti nechť zauvažují o výhodném cestovním pojištění ISIC s platností až 16 měsíců a velmi výhodnými parametry.