Cestovní pojištění do Německa

Německo je členem Evropské unie, a tak můžete při cestě tam využít Evropský průkaz zdravotního pojištění. Modrý průkaz pojištěnce vám zajistí péči za stejných podmínek, jako mají sami Němci.

Ošetření u lékaře v Německu

Pohotovosti a úrazová oddělení nemocnic se nazývají Notaufnahme. Pro ošetření si vybírejte pouze smluvní lékaře označované Kassenarzt nebo Alle Kassen.

Regulační poplatky se v Německu s platností od 1. ledna 2013 nevybírají.

Ošetření u zubaře v Německu

U dentistů platí to samé jako u praktických lékařů a pohotovostí. Vybírejte si smluvní lékaře německých pojišťoven označované nápisem Alle Kassen nebo Kassenarzt.

Poplatky za ošetření se nevybírají.

Nemocniční péče v Německu

Pokud není vaše ošetření akutní, je třeba mít doporučení od lékaře. Na některá specializovaná vyšetření se Evropský průkaz zdravotního pojištění nevztahuje a poplatky si hradí pacient sám.

Za pobyt v nemocnici platí všichni pacienti starší 18 let paušální denní poplatek 266 Kč10 €. Po překročení 28 dnů hospitalizace v rámci jednoho roku se poplatek promíjí.

Lékařské předpisy v Německu

U léků na předpis se platí příspěvek ve výši maximálně 10 % z ceny léků (minimálně 133 Kč5 €, maximálně 266 Kč10 €), pojišťovna ho neproplácí. Příspěvek neplatí děti a mládež do 18 let.

Léky si můžete převzít v kterékoliv lékárně, v noci nebo mimo pracovní dobu lékáren využijte pohotovostní lékárny označované nápisem Apotheken-Notdienst.

Volně prodejné léky si pacient hradí plně ze svého.

Záchranná služba v Německu

Při akutní potřebě jsou na základě rozhodnutí lékaře pacienti převáženi zpravidla do státních nemocnic. Na výdaje na převoz pacient přispívá obvyklými 10 % (minimálně 133 Kč5 €, maximálně 266 Kč10 €), nikdy se však neplatí plná částka.

Stejná pravidla platí pro záchranu vrtulníkem.

V akutních případech volejte v Německu linku 112.

Využijte cestovní pojištění u platebních karet

Skrblík doporučuje kartu pojištěnce zkombinovat s některým z cestovních pojištění vydávaných k platební kartě a s pojištěním odpovědnosti za škodu.

Pojištění u karty kryje náklady na ošetření nebo převoz a pojištění odpovědnosti se obvykle sjednává s platností pro celou Evropu.

Studentům Skrblík doporučuje sjednat si výhodné cestovní pojištění k studentské kartě ISIC.