Jak naklíčit…

Lenka Rutteová
Publikováno 19. dubna 2024
  1. Jak naklíčit…

    Proč jíst klíčky?

    Když semena klíčí, dochází k nesmírnému nárůstu živin. Už po několika hodinách klíčení se v semínku zvyšuje obsah vitamínů a minerálů či enzymů o 50 % až 200 %. Zcela naklíčená semínka pak mají obsah vitamínů až o 500 % vyšší než původní semínko i než výsledná zelenina. Při klíčení se bílkoviny štěpí na aminokyseliny, sacharidy na jednoduché cukry, tuky na volné mastné kyseliny. Díky tomu mají klíčky nejen vysokou výživovou hodnotu, ale jsou také dobře stravitelné. Ohromný přínos mají v oblasti prevence a jsou skvělým přirozeným zdrojem vlákniny.

    Jak naklíčit…Významnou roli mají v naší stravě enzymy, které jsou podstatné pro naše dobré zdraví a potřebujeme je přijímat živé, tedy aktivní. No a právě v klíčkách jsou jich přímo kvanta! Je však nutné si pamatovat, že enzymy se ničí při teplotách okolo 40 °C. Proto tepelně upravujte jen to nejnutnější.

    Klíčky také oplývají vysokým obsahem antioxidantů, které pomáhají odstraňovat škody způsobené volnými radikály. Ty jsou, jak známo, nejen podporovateli mnoha chorob, ale i urychlovači stárnutí.

  2. Co nakličovat a co ne

    Hlavní pravidlo je vždycky nakličovat jen nepoškozená a hlavně chemicky neošetřená semínka. Proto nejsou vhodná ta, která zakoupíte třeba v zahradnictví. Nejlepší je zvolit semena v biokvalitě, u nichž máte jistotu, že neobsahují umělé chemické látky používané při konvenčním pěstování. Také se vám nepodaří naklíčit tepelně upravená či loupaná semena. Výjimkou je slunečnice, která i oloupaná klíčí velmi pěkně.

    Nakličovat můžete nejen semínka (vojtěška, hořčice, ředkvička, řeřicha, pískavice), ale i obiloviny (žito, pšenice, ječmen, oves). Z luštěnin jsou ke klíčení vhodné fazole mungo, celá červená čočka (pokud je už oloupaná, jak se běžně prodává v potravinách, tak nevyklíčí), cizrna či fazole adzuki.

    Obecně se nedoporučuje nakličovat velké druhy fazolí (bílá a červená fazole). Pokud už se do toho pustíte, je nutné je vždy tepelně upravit, jen naklíčené jsou špatně stravitelé.

    Len nebo chia semínka po namočení velmi rychle vytvářejí gel, nakličování je obtížné a víceméně zbytečné. Úplně stačí probudit tato semínka vodou a pro konzumaci využít vzniklý gel.

    Také ořechy se doporučuje před konzumací jen na několik hodin namočit. Na klíčení byste je museli mít neloupané a byl by to zdlouhavý proces.

    Začátečníkům doporučujeme pro první zkušenost mungo, které naklíčíte velmi snadno, rychle a chutná jako čestvý hrášek. Z malých semínek vás mile překvapí ředkvička.

  3. Pomůcky na klíčení semínek

    Klíčení semínek doma zvládnete úplně snadno. Jako děti jste určitě prošli pokusem s naklíčením řeřichy ve vatě, to je jeden z velmi jednoduchých způsobů, není však vhodný pro všechny druhy semen. Za pár korun si můžete pořídit pomůcky, které vám vaši snahu usnadní a postarají se o maximální bezpečnost – například minimalizují riziko, že klíčky chytnou plíseň nebo do nich napadají nečistoty a prach.

    Nakličovací sklenice

    Velmi snadné je klíčení semínek ve sklenici. Speciální sklenice na klíčení jsou opatřené stojánkem a místo víčka mají sítko, které umožňuje odkapávání přebytečné vody a dostatečnou cirkulaci vzduchu.

    Seženete je např. v obchodech Vital Country nebo Tescoma, případně si můžete primitivní nakličovací sklenici vyrobit i sami ze zavařovací sklenice.

    Nakličovací miska

    Sofistikovanější možností je trojpatrová nakličovací miska. Ta umožňuje současně pěstovat více druhů klíčků, v každém patře jedno, nebo lze jednotlivá patra přidávat postupně a pěstovat si průběžně stále čerstvé klíčky. Jednotlivé nakličovací misky mají na dně drážky, které zajistí, že je v nich vlhkost tak akorát, semínka neleží ve vodě, ale ani nevyschnou.

    Třípatrovou nakličovací misku prodávají třeba e-shopy Vital Country či Country Life, jednodušší a levnější variantu (jednopatrovou misku) prodává i Tescoma.

    Další nakličovací nádoby a způsoby

    Široký sortiment všemožných nakličovacích nádob nabízí i Alza nebo Mall.

    Správný postup, jak nakličovat na vatě, v nakličovacích miskách, na tácu, v substrátu nebo v misce s vodou, najdete tady. Také máme podrobné návody k jednotlivým plodinám, odkazy na ně najdete na konci tohoto článku.

  4. Kde sehnat semínka na klíčení

    Jak jsme si vysvětlili, semínka určená k výsevu nejsou na nakličování vhodná. Jistotu, že se budete stravovat zdravě, vám přinese pořízení surovin v biokvalitě, mnohdy je na nich uvedeno, že jsou určené i k nakličování.

    Osobně máme dobrou zkušenost s obchody Country Life nebo Vital Country, které mají v nabídce široké portfolio luštěnin, obilovin a semen ve variantách vhodných na klíčení. Levně seženete malá balení semínek na vyzkoušení i v e-shopu Zdravý koš.

  5. Jak jíst klíčky

    Bohatou nutriční hodnotu klíčků nejlépe využijete, když je budete konzumovat syrové. Můžete je zobat jen tak, zamíchat do salátu, využít v pomazánkách, nasypat je na chléb s tvarohem či na chlebíčky a jednohubky. Můžete jimi ozdobit hotová jídla, třeba polévku, bramborovou kaši či rizoto, doporučujeme je však přidávat až na talíři. Naklíčená slunečnice je skvělá do jogurtu nebo do snídaňové kaše.

    Pro někoho mohou přesto být lépe stravitelné tepelně upravené klíčky. Z pomleté naklíčené cizrny můžete upéct placičky či karbanátky, možná znáte i tradiční pokrm pučálka, což je naklíčený a na másle či oleji zprudka opražený hrách, který se dochucuje solí, případně dalším kořením. Klíčky obilovin lze přidávat do těsta na pečení domácího chleba.

  6. Jak skladovat klíčky

    Klíčky je samozřejmě nejlepší sníst hned, ale vzhledem k tomu, že začátečníky obvykle zaskočí, kolik se jim toho urodí z několika semínek, občas se tomu nevyhnete. Dobrá zpráva je, že při správném uskladnění vám hotové klíčky mohou vydržet až týden.

    Klíčky je potřeba skladovat v chladu a temnu, ideální je tedy lednice. Než je umístíte do vhodné nádoby, pořádně je propláchněte a nechte rostlinky trochu “napít”, aby vám brzy nevyschly. Neuskladňujte je však mokré, to by se rychle zkazily. Nejlepší je nechat je okapat a vysušit na papírové utěrce.

    Neskladujte klíčky v sáčku, ale spíš v krabičkách či dózách, kde nebudou rostlinky příliš pomačkané. Abyste je udrželi čerstvé, než je stihnete zkonzumovat, každý den je propláchněte, vysušte a opět uložte. Až se konečně budete chystat klíčky sníst, opět je pořádně prolijte vodou, než se do nich pustíte.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak naklíčit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás