Jak naklíčit…

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak naklíčit…

  Proč jsou naklíčená semínka tak blahodárná?

  Když semena klíčí, dochází k nesmírnému nárůstu živin. Už po několika hodinách klíčení se v semínku zvyšuje obsah vitamínů, ale i vlákniny či enzymů o 50% až 200%. Již zcela naklíčená semínka mají obsah vitamínů o 500 procent vyšší než původní semínko, ale i než výsledná zelenina. U kyseliny listové je to 600 procent, riboflavinu (vitamin B12) 1300 -2000 procent, u bílkovin a nukleových kyselin o 30 procent. A množství enzymů vzroste 10 až 20 násobně. Díky tomu klíčky mají léčivé a regenerační účinky. Ohromné jsou také v oblasti prevence.

  Jak naklíčit…Nesmírně významnou roli mají v naší stravě enzymy. Pro dobré zdraví potřebujeme enzymů v těle dostatek. A potřebujeme je přijímat živé, tedy aktivní. No a právě v klíčkách jsou jich přímo kvanta! Je však nutné si pamatovat, že enzymy se ničí při teplotách okolo 40 stupňů. Proto tepelně upravujte jen to nejnutnější, třeba fazoli, která je za syrova jedovatá.

  Klíčky také oplývají vysokým obsahem antioxidantů, které pomáhají odstraňovat škody způsobené volnými radikály. Ty, jak známo, jsou nejen podporovateli mnoha chorob, ale i urychlovači stárnutí.

 2. Pamatujte na dvě základní pravidla!

  Hlavní pravidlo je vždycky nakličovat jen nepoškozená, ale také chemicky neošetřená semínka. Jak to poznáte? Nepoškozené semínko je celé, nepoškrábané a nerozloupnuté. Poškození hrozí hlavně u velkých semínek luštěnin, nejvíce snad u čočky.

  A jak s tím chemickým ošetřením? Všechna semínka, která jsou určena k nakličování, jsou bez chemického ošetření. Ale jsou drahá. Kupovat můžete i semínka určená pro zahradničení (o chemickém ošetření proti chorobám totiž musí výrobce informovat na obalu). Čeští producenti semen nabízejí i dodávky semínek ve větších baleních, je to však většinou na dotaz. Tedy nestyďte se a oslovte je emailem nebo telefonicky.

  Podrobnější návod, kdy a hlavně jak nakličovat na vatě, v nakličovacích miskách, na tácu, v substrátu nebo v misce s vodou, najdete tady.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak naklíčit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás