Jak naklíčit fazole adzuki

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak naklíčit fazole adzuki

  Jak naklíčit fazole adzuki

  Fazole adzuki, někdy označované i jako červená sója, jsou dalším druhem fazolí, které můžeme jíst syrové – stejně jako mungo. Jde tedy v podstatě o hrách. A také svou chutí hrách připomínají. Tvarem vypadají jako fazole, proto zvítězilo toto označení. Nakličování je snadné, stačí je přebrat a namočit na alespoň 12 hodin do vody, aby natáhly vlhkost.

  Potom můžeme adzuki přemístit na nakličovací misky, kde je budeme dvakrát denně prolévat studenou vodou. Naklíčí nám však i na tácu nebo v misce, když na ně budeme pokládat namočenou utěrku. V nižší vrstvě naklíčí i třeba v zavařovací sklenici. Tady je ale musíte také pravidelně proplachovat, v takto uzavřeném prostředí totiž velmi rády zplesnivějí.

  Jak naklíčit fazole adzukiAdzuki zvládne naklíčit za 4 – 5 dní, někdy i méně – v závislosti na teplotě a velikosti klíčků, kterou požadujete. Obsahují mnoho bílkovin (až 25 %), lyzin, téměř všechny esenciální kyseliny, vitamíny B1, B2 a niacin. Z minerálů to jsou pak hořčík, fosfor, draslík, železo, vápník.

  Všechny organické látky se během klíčení přeměňují do stravitelnější formy. Ale i tak se citlivější osobám vyplatí adzuki před konzumací oloupat. Je to snadné, slupka jde dolů skoro sama, některá semínka najdete po naklíčení již bez slupek.

  Pokud chcete klíčky větší a šťavnatější, nakličujte adzuki pod závažím a ve tmě. Ale pravidelně proplachujte pod tekoucí chladnou vodou. Když necháte klíčky narůst dostatečně velké, ani nebude potřeba adzuki loupat, slupky už z nich budou pryč. Pak je jen necháte vyplavat, když úrodu zalijete vodou. Slupky posbíráte, vodu slijete a úrodu uložíte v lednici do uzavíratelné nádoby, může být i mikrotenový sáček.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma fazole


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás