Jak naklíčit roketu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak naklíčit roketu

  Jak naklíčit roketu

  Roketa je u nás zatím ne moc používaným semínkem ke klíčení. Ale je vynikající. Jde o blízkou příbuznou rukoly, kterou u nás ale v podobě semínka seženete jen velmi těžko. Roketu si můžete nechat naklíčit jak v nakličovacích miskách, tak ve vodě (pouze v chladnějších dnech) anebo na tácku s buničitou vatou či papírovou kuchyňskou utěrkou.

  Jak tedy naklíčit roketu? Na hlubší tácek si dejte vrstvu buničité vaty nebo papírové utěrky. Když chcete naklíčit jen trochu rokety k vyzkoušení (má specifickou chuť rukoly), stačí mistička a na dno dát kosmetický tampon. Pak podložku důkladně namočte, může nad ní zůstat i milimetrová vrstva vody. Semínka totiž z počátku natáhnou hodně tekutiny.

  Jak naklíčit roketuNa podložku rovnoměrně rozsypte semínka rokety tak, aby se nepřekrývala, a aby ani nebyla těsně u sebe. Dost nabobtnají a pak by se z podložky vytlačovala. Alespoň dvakrát denně vlhčete střičkou, můžete i opatrně nalévat vodu přímo na podložku, jen to nesmíte nikdy přehnat. Až roketa klíčí, už ve vodě stát nesmí.

  Tímto způsobem si roketu nechte narůst do minimálně třícentimetrových rostlinek. Bude to trvat asi týden. Pak sklízíte ostříháním. Ostříhanou roketu jednoduše nasypejte na chléb, na hotové jídlo, přimíchejte do pomazánky. A počítejte s její specifickou chutí.

  V chladnějších dnech, se dá roketa nakličovat i ve vodě, tedy v misce s vodou. V tomto případě budete klíčit roketu jen do stavu prvních klíčků, nikoliv do zelených rostlinek. Postupuje se tak, že semínka propláchnete a dáte do misky s vodou, vodu třikrát denně vyměníte. V teplejších dnech by ale takto nakličovaná roketa zkvasila.

  Úspěšně můžete nechat roketu naklíčit i v nakličovacích miskách, ale vždy jen tenkou vrstvičku semínek, aby tu nezačala zahnívat. Nakličovací misky proplachujte alespoň dvakrát denně. Po sklizení vydrží roketa v uzavíratelné misce v lednici i týden.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak naklíčit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás