Jak naklíčit proso

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak naklíčit proso

  Jak naklíčit proso

  Proso neboli jáhly (když ho vyloupeme) jsou tradiční potravinou pěstovanou a používanou na našem území. Jáhlové kaše byly základem stravy běžných obyvatel, ale i šlechty. Bylo u nás oblíbenější a využívanější než ovesné vločky. Proso je z u nás pěstovaných obilovin i pseudo obilovin tím nejbohatším zdrojem minerálních látek.

  Naklíčení prosa mu pak dává ještě větší sílu a užitek pro organismus. A přitom je nakličování prosa velmi snadné. Stačí jej přes noc namočit do misky s vodou, pak vodu pravidelně dvakrát vyměňovat a do tří dnů je hotovo.

  Jak naklíčit prosoNabobtnané proso také můžeme nechat naklíčit v nakličovacích miskách (a ani ho před klíčením nemusíme nejdříve namáčet, nakličovací misky to zvládnou dokonale). Takže proso jen nasypeme do nakličovací misky a dvakrát denně prolejeme čistou vodou.

  Případně může proso klíčit i na tácu, kam rozprostřeme nabobtnaná semínka a překryjeme je několika vrstvami mokré utěrky. Tu alespoň jednou denně namáčíme. Naklíčené je proso je chuťově výraznější než vařené jáhly. Ale je měkké a dobře poživatelné i v syrovém stavu.

  Proso je nejbohatším zdrojem minerálů, to už jsme zmínili. Ukrývá se v něm spousta fluoru, síry, fosforu, železa, hořčíku, draslíku, zinku. Je tu však i kyselina křemičitá. Pak je v něm i hodně leucinu, isoleucinu, fenylalaninu, valinu, spousta nenasycených mastných kyselin. Proso se doporučuje při chudokrevnosti, rekonvalescenci, vyčerpanosti a na pročištění organismu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak naklíčit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás