Jak naklíčit amarant

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak naklíčit amarant

  Jak naklíčit amarant

  Amarant je převážně zdrojem železa, a to velmi bohatým. Je to znát i z jeho chuti a vůně, která se dost podobá červené řepě. I semínka amarantu jdou naklíčit. Ale v nakličovacích miskách to nezkoušejte. Jsou totiž tak drobná, že protečou otvory určenými pro odtok vody.

  Amarant zbývá nakličovat na buničité vatě, ovšem zde sklidíme jen zelené výhonky. Pokud amarant dáme na tác a překryjeme mokrou utěrkou, většina nám zůstane zase na utěrce. Zbývá proto klíčení sice v nakličovacích miskách, ale tak, že amarant proplachujeme na jemnějším sítku. Po propláchnutí opět vrátíme do nakličovacích misek, kde bude mít ideální mikroklima k lepšímu klíčení.

  Amarant má poměrně vysoký obsah mastných kyselin (především v klíčku), spoustu vápníku (až 2 × více než kravské mléko, ale zase ten rostlinný vápník je hůře stravitelný), spoustu železa, draslíku, fosforu a vitaminů A a C. Téměř 20 % semínka amarantu tvoří bílkoviny, z toho i ty, které usnadňují vstřebávání vápníků do těla.

  Amarant má ještě i velkou schopnost regenerovat naše svaly. I proto jej konzumují zejména sportovci a je doporučován všem lidem s vyšší fyzickou zátěží. Díky amarantu má pak tělo dostatek energie i stavebního materiálu.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma amarant


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás