Jak naklíčit čočku

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak naklíčit čočku

  Jak naklíčit čočku

  Čočka je semínko, které je velmi náchylné na mechanické poškození. Proto než dáte čočku klíčit, ji přeberte. A vyberte jen nerozloupnuté, celistvé čočky, u kterých je jistota, že v sobě mají zárodek klíčku a že budou růst, nikoliv zahnívat.

  Čočku pak properte a dejte na alespoň 10 hodin do vody nabobtnat. Pak ji přemístěte do nakličovací misky, která je pro klíčení čočky tím nejvhodnějším prostředím. Využít ale můžete i tác, na který nabobtnanou čočku rozprostřeme, překryjeme navlhčeným plátýnkem. Plátýnko buudeme pravidelně namáčet, aby čočka nezaschla.

  Jak naklíčit čočkuNaklíčení čočky trvá asi dva dny, pokud vám bude stačit semínka jen probudit a nechat narůst malinké klíčky. Když budete chtít klíčky v podobě zárodků kořínků (asi 5 – 10 mm), zabere to 3 – 4 dny. Během nakličování sledujte, jestli všechna semínka jsou živá. Ta, co nejeví známky života, okamžitě odstraňte. Začala by totiž zahnívat a úrodu by vám pokazila.

  Čočka bude po naklíčení měkká, svěží, chutí bude připomínat čerstvý hrášek. A v čem vám pomůže? Je to luštěnina, takže je zásobou bílkovin, vlákniny, vitaminů, minerálů, ale i stopových prvků. Z minerálů je to fosfor, hořčík a vápník. Kromě toho obsahuje i síru, železo, měď, zinek, draslík, dále sodík, selen a nikl. Z dalších látek je nutno jmenovat ještě enzymy, organické kyseliny a lecitin.

  Dostatek těchto látek v těle pomáhá bojovat s problémy cévními, se štítnou žlázou, s kůží i vlasy, ale ženám i s menstruačními potížemi. Umí snižovat hladinu cholesterolu, pomáhá při vyprazdňování, chudokrevnosti či měknutí kostí.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma čočka


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás