Jak se počítá advent

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak se počítá advent

  Co je advent

  Přímo slovo advent pochází z latinského slova adventus, což znamená příchod. Jedná se o dobu čtyř neděl před samotnými vánočními svátky. Během celého adventního času se věřící připravují a těší na příchod Spasitele, který se slaví 25. prosince. Tedy na Boží hod.

  Prvním dnem adventu zároveň začíná nový liturgický rok.

  Mezi důležité symboly adventu patří adventní věnec. Jak je to s ním?

  Adventní věnec

  Během adventu by neměl v žádné domácnosti chybět adventní věnec se čtyřmi svíčkami. Nejenže představuje určitou symboliku, ale na svátečním stole nám prokáže i službu coby krásná vánoční dekorace.

  Na adventním věnci najdeme 4 svíčky. V dnešní moderní době se volí svíčky různých tvarů, velikostí i barev. Na tradičním adventním věnci by ale měly být 3 svíčky fialové a 1 růžová.

  • 1. svíčka je nazývána svící proroků, neboť je památkou na proroky, kteří narození Ježíše Krista předpověděli.
  • 2. svíčka je svící betlémskou, představuje lásku a Ježíškovy jesličky.
  • 3. svíčka (s růžovou barvou) je svící pastýřskou, což představuje fakt, že období přípravy na Vánoce je téměř u konce.
  • 4. svíčka je nazývána svící andělskou a znázorňuje mír a pokoj.

  Víte, jak vyrobit adventní věnec? A kdy se adventní věnec zapaluje?

  Během adventu se setkáme i s dalšími tradicemi a symboly, kam určitě lze zařadit adventní kalendář. Určitě se nemusí každý rok kupovat, zkuste se inspirovat, jak takový adventní kalendář vyrobit doma.

  Svoje kouzlo během adventu mají i vánoční trhy. Navštívit je můžeme v každém větším městě. Pěknou vánoční atmosféru si můžeme dopřát třeba v Olomouci, Praze, Ostravě nebo Brně. Vyrazit se ale dá i za hranice. Dobrou volbou bývá Vídeň, Wroclaw, Krakov, Budapešť, Norimberk či Drážďany.

  Rozhodně nesmíme během adventu zapomenout ani na pečení cukroví. Takové tradiční medové perníčky je ale potřeba upéct brzy. Obyčejně je potom ještě zdobíme, například bílkovou polevou. Dobré je i linecké cukroví, které zvládne upéct každý. Při jeho následném slepování se dá využít domácí marmeláda. A víte, jak se při pečení cukroví dají využít škvarky?

 2. Jak se počítá advent

  Jak je zmíněno v prvním boxíku, adventní čas trvá čtyři neděle před samotnými vánočními svátky. Abychom ale byli konkrétní, tak jsou to čtyři neděle před Božím hodem (Slavností Narození Páně, 25. prosince), neboť samotný advent končí Štědrým dnem a Božím hodem začíná doba vánoční (která končí 1. neděli po 6. lednu, kdy se slaví Křest Páně). Připadá-li tedy Štědrý den na neděli, počítá se to jako čtvrtá neděle adventní.

  Abychom se adventu dopočítali i bez složitých vzorců a počítání, můžeme obecně říci, že začátek adventu je v tu neděli, která je nejbližší 30. listopadu. Postupně se adventní neděle označují jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá.

 3. Kdy je začátek adventu

  Každý rok jinak, ale vždy je to v období od 27. listopadu do 3. prosince. Záleží, na které datum vychází neděle.

  Vánoce totiž sice mají pevné datum v kalendáři, ale každý rok se mění dny v týdnu, na které svátky připadají (třeba takové Velikonoce jsou svátky pohyblivé, oproti Vánocům tak vůbec nemají pevně stanovené datum). A právě z tohoto důvodu je pohyblivý i samotný začátek adventu, který ale vždy připadá na neděli.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak spočítat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás