Jak se počítá normostrana

Lapetka
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak se počítá normostrana

    Co je to normostrana?

    Normostrana je vlastně strana textu, který je standardizován tak, aby se dal porovnávat. Když použijeme příklad z úvodu, nikdy si neobjednáme překlad 56 slov, ani 12 řádků. Vždy se to počítá na strany. A aby byly ty strany srovnatelné, zavedla se tzv. normostrana. Pokud chcete přeložit 3 A4 a nechce se vám moc platit, neobejdete to tím, že použijete úzký font písma, menší velikost i okraje strany tak, aby se vám text vešel na jednu stranu. Překladatel vám řekne, že vaše 1 strana jsou 3 normostrany – počítají se totiž znaky na dané straně, ne prostý počet stran jako takový.

  2. Jak se počítá normostrana?

    Velikost normostrany, respektive počet znaků v ní, je stanoven vyhláškou č. 77/1993 Sb., k provedení zákona o znalcích a tlumočnících. Tam je normostrana definována jako „…text psaný strojem obsahující 30 řádků po 60 úhozech včetně mezer“, přičemž „Nedokončená stránka se posuzuje jako celá, uzavírá-li text nebo jeho ucelenou část.“.  V praxi však bývá pravidlem, že si s překladatelem dohodnete zaokrouhlení třeba na půl strany.

    Definice daná vyhláškou není již v dnešní době příliš použitelná, na psacích strojích se již nepíše a v počítači má málokdo nastaven font připomínající písmo psacího stroje. V dnešní době se tak místo počítání řádků a úhozů, počítají všechny znaky (včetně mezer a řádků) a normostranu tak tvoří 1 800 znaků. Místo výrazu normostrana se pak používá zkratka NS.

    Když se vrátíme k fontu psacího stroje, pokud by si chtěl někdo nostalgicky zavzpomínat, pak na stránce CeskeFonty.cz je k dispozici velké množství fontů zdarma ke stažení. No a ty, které připomínají písmo psacího stroje, naleznete jako kategorii Monospace (strojové). Namátkou třeba Vera Type – zajímavé je, že některé fonty dokonce kopírují „vady“ psacího stroje, jako je roztřesené nebo tučnější písmenko. Jak zjistit font písma, a to i z článku na internetu jsme pro vás již také sepsali.

  3. Jak spočíst počet normostran?

    Výpočet normostran je velmi jednoduchý – vezmete počet znaků, které v textu máte, a vydělíte tento počet číslem 1 800. Pokud tedy překladateli odevzdáte text o 4 000 znacích, při ceně překladu 300 Kč za normostranu bude výpočet ceny následující: 4 000 / 1 800 = 2,22, zaokrouhleno dle domluvy na 2,5 strany (zaokrouhluje se nahoru). No cena pak bude 300 x 2,5 = 750 Kč. Pokud zadáváte překlady často a chcete si kontrolovat ceny, Excel udělá tuto práci za vás – podrobnosti najdete v článku jak v Excelu zaokrouhlit. Excel umí dokonce zaokrouhlovat i nahoru!

  4. [title] class=

    Jak zjistit počet normostran ve Wordu?

    Velmi jednoduše, nebudete totiž zjišťovat počet normostran, ale počet znaků, který vydělíte dle návodu v boxíku výše.

    Počet znaků ve Wordu pak zjistíte tak, že kliknete do levé spodní části, na řádku pod zobrazením strany, kde vidíte text „Počet slov: xxx“. Když sem kliknete, objeví se nové okýnko, kde uvidíte veškeré detaily o textu, vezmete číslo o počtu znaku včetně mezer a vydělíte jej číslem 1 800. Výsledek je počet normostran vašeho textu.

    V bezplatném programu Libre Office, pokud nemáte Word, je zobrazení počtu znaku v textu velmi obdobné – počet znaků zjistíte také na spodní liště. Na počítačích Apple je to zobrazení také ve spodní části, nad zápatím dokumentu, kdy další údaje (odstavce, slova a další) zjistíte po kliknutí na šipku vedle čísla.

    Pokud si nejste i tak jistí, můžete navštívit stránku www.normostrana.cz, kde jen zkopírujete svůj text a kliknete na „spočítat“ – zobrazí se vám jak počet normostran, tak i počet znaků (zde včetně mezer).

  5. Jaké nastavit u normostrany okraje?

    Vzhledem k počítání normostran je nastavení okrajů i dalšího formátování nepodstatné. Pokud však chcete dokument nastavit tak, aby jedna strana A4 zhruba odpovídala jedné NS, pak nastavte formát takto: velikost písma 12, okraje po bocích 3 cm, nahoře a dole 2,5 cm, řádkování 1,5 a zarovnání textu do bloku. Podrobně i s obrázky jsme pro vás popsali jak nastavit normostranu, v samostatném návodu.

  6. Je normostrana ve všech zemích stejná?

    Normostrana tak, jak jsme ji popsali, existuje jen v České republice, vyplývá to i z toho, že její podoba je stanovená ve vyhlášce (české), která nemá platnost v jiných zemích.

    V Evropské praxi je běžné, že se uvádí normostrana jako počet znaků bez mezer (1 500) – velikost normostrany je zhruba stejná, ale tento způsob se může zdát spravedlivější zákazníkům, kteří tak vidí, že platí za text jako takový, nikoli za mezery v textu. A pokud někdo neumí pracovat s tabelátorem, a odstavce vytváří použitím mezerníku, tohle jistě ocení.

    V anglicky mluvících zemích se může uplatňovat počítání NS dle počtu slov – v česku nelze příliš dobře uplatnit vzhledem k odlišné průměrné délce slov v češtině a angličtině.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak spočítat


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás