17 tipů, jak ušetřit na Vánocích

Petr Novák
Publikováno 28. listopadu 2023
 • Podle průzkumů českou rodinu vyjdou Vánoce průměrně na 13 000 Kč
 • Jen za dárky každý Čech utratí zhruba 7 000 Kč, průměrné náklady na hostinu vychází na 3 000 Kč a na dekorace připadá 2 500 Kč
 • Připravili jsme pro vás pár tipů, jak a kde je možné ušetřit
 1. 17 tipů, jak ušetřit na Vánocích

  Dárky nakupujte během celého roku

  Nenechávejte nákup dárků na poslední chvíli, v krajním případě až na pověstnou benzínku. Dárky nakupujte v průběhu celého roku a využívejte různé slevové akce.

  Vánoce tak pro vás nebudou finančně nárazovou a tedy ani náročnou záležitostí.

 2. S dárky počkejte na výprodeje

  Pár dní po Vánocích začínají v obchodech velké výprodeje, během kterých koupíte mnohé z dárků se slevou v řádu desítek procent. Draze tak platíte jen za pocit, že dárek leží pod stromečkem.

  Zkuste se domluvit s blízkými, že si na Štědrý den předáte jen drobné dárečky a ty větší si rozdáte až po Vánocích. Obdarovanému tak můžete splnit více přání za stejné peníze.

 3. Stanovte si vánoční rozpočet a držte se ho

  Ještě před nakupováním prvních dárků si stanovte rozpočet s maximální částkou, kterou jste ochotni za Vánoce utratit. Zahrňte do něj nejen dárky, ale také jídlo, dekorace a stromeček.

  Stanovený rozpočet dodržujte – jestliže se od něj v průběhu nákupů odchýlíte, nenavyšujte ho. Škrtejte. Limit útraty za jednotlivé dárky si můžete stanovit i mezi blízkými.

  Stanovit si rovněž můžete i počet dárků, které si mezi sebou rozdáte. Je jedno, zda to budou tři, nebo třeba jen jeden.

 4. 17 tipů, jak ušetřit na Vánocích

  Neberte si kvůli Vánocům půjčku

  Nepodlehněte pokušení a neberte si kvůli Vánocům půjčku. Za pár dny radosti se skrývá několik měsíců či let splácení a vysoké úroky.

  Chytřejším krokem je průběžné šetření si na Vánoce. Každý měsíc odložte bokem například částku 500 Kč určenou výhradně na nákup dárků. Jestliže si nemůžete dovolit odkládat libovolnou částku bokem, nebudete mít ani na případné splátky navýšené o úrok!

 5. Využijte Black Friday slevy

  Největší nákupní svátek Black Friday, který čeští obchodníci převzali ze Spojených států, letos vyšel na pátek 24. listopadu 2023. Některé obchody se však nenechávají stanoveným datem nijak svazovat a nabízí slevy dříve, a to dokonce až o několik týdnů. U některých obchodů jsou slevy k dispozici i následující týden, některé dokonce pokračují až do Vánoc nebo až do konce roku.

  Díky Black Friday lze ušetřit při nákupu spotřební elektroniky, oblečení, obuvi, sportovního vybavení, knih, parfémů, hodinek, šperků, hraček a mnoho dalšího.

 6. Místo oblečení darujte poukázku

  Oblečení bývá nejrizikovějším dárkem, který lze pod stromeček nadělit – netrefíte správnou velikost, nebo neodhadnete vkus. Ceny oblečení po Vánocích zároveň vždy klesají.

  Namísto módy doporučujeme obdarovanému předat slevovou poukázku na oblečení, které si sám vybere a zakoupí po Vánocích, kdy se v obchodech bude prodávat se slevou.

 7. Inspirujte se naší rubrikou Tipy na dárky a recenzemi

  Zavítejte do naší rubriky Tipy na dárky, kde se zaměřujeme na nejlepší modely vybrané elektroniky (mobilní telefony, chytré hodinky, sluchátka, …). Najdete zde také tipy na skvělé doplňky stravy a jiné dárky, které pod stromečkem rozhodně potěší.

  Inspiraci můžete najít rovněž v recenzích, nedávno jsme osobně vyzkoušeli originální vánoční dárek za skutečně přijatelnou cenu a přidali k němu také 10% slevový kód. Další recenze pro vás připravujeme.

 8. 17 tipů, jak ušetřit na Vánocích

  Nevhodné dárky lze vyměnit

  Většina obchodů nabízí hned po Štědrém dnu výměnu dárků, do nichž se obdarovaný nevešel nebo třeba neodpovídaly jeho vkusu.

  Podmínky výměny si stanovuje každý obchod sám, obvyklým předpokladem je původní, neporušený obal a prodejní doklad.

  Zákonný nárok na výměnu neexistuje, výjimkou je pouze lhůta 14 dnů při nákupu zboží přes internet nebo telefon.

 9. Před nákupem dárků na internetu využijte srovnávač cen

  Při nakupování na internetu využívejte srovnávače cen, jako je například Heureka.cz. K ceně samotného zboží nezapomeňte připočíst poštovné.

  Nezapomeňte si také přečíst Skrblíkovy tipy jak poznat podvodný internetový obchod.

 10. Při nákupu na internetu využijte cashback

  Při nákupu dárků přes internet využívejte cashbackové portály (jako je třeba Tipli.czPlná peněženka). Stačí se do nich bezplatně zaregistrovat a zpět je možné získat zpravidla až 10 % z ceny nákupu. Peníze vám jsou po naspoření minimální výplatní hodnoty zaslány na bankovní účet.

  Stejně tak doporučujeme před nákupem věnovat pár minut hledání slevových kupónů do daného obchodu.

 11. Ušetřete na balicím papíru a jmenovkách

  Balicí papír, stuhy, jmenovky a mašle zdaleka nejsou zanedbatelnou položkou. Drahý barevný papír nahraďte levným jednobarevným, který sami dozdobíte vlastnoručními kresbami. S přípravou balicích papírů nebo jmenovek “pro Ježíška” vám mohou pomoci i děti. Neporušený balicí papír nevyhazujte, ale schovejte ho na příští rok.

  Dalším skvělým tipem je využít papírové tašky Rohlík.cz, které bývají před Vánocemi tematicky potištěny. Na taškách můžete najít jmenovky na dárky nebo jim ustřihnout ucha a vánoční dárek do nich přímo zabalit.

 12. Nekupujte a nepřipravujte jídlo, které nikdo nejí

  17 tipů, jak ušetřit na VánocíchJestliže ve vaší rodině nikdo nemá rád kapra, nekupujte a nepřipravujte ho jen proto, že je to tradice.

  Nepečte nepřeberné množství druhů cukroví, pod kterým se budou prohýbat stoly – upečte každému členu rodiny jeho oblíbený druh.

  Místo exotického ovoce, které vypadá na tabuli krásně, ale posléze se vyhodí shnilé, použijte raději neméně krásná jablka a vlašské ořechy.

 13. Při nákupu potravin využívejte dostupné slevy a věrnostní programy

  Jistě hledáte způsoby, jak snížit náklady na potraviny. Většina obchodů má v dnešní době vlastní věrnostní program, ten se rozhodně vyplatí využívat. Vypsali jsme pro vás Tipy a triky, jak ušetřit v obchodech. V této rubrice najdete článek, jak ušetřit v Tescu, Kauflandu, Globusu, Albertu, Penny a v Bille.

  S dalšími nákupy vám mohou pomoci tipy, jak ušetřit v lékárně Dr.Max, v drogerii Rossmann, na Alze nebo v Ikee.

 14. Ušetřete za vánoční dekoraci

  17 tipů, jak ušetřit na VánocíchVánoční dekorace a ozdoby stromečku bývají po skončení svátků v obchodech za zlomek původní ceny. Jestliže vaše stávající výzdoba dosluhuje, nebo toužíte-li po změně, nakupte nové dekorace počátkem nového roku a do příštích Vánoc je uschovejte.

  Levné vánoční dekorace nakoupíte také na AliExpressu. Zde je ale nutné počítat s delší dodací lhůtou, která se před Vánoci může ještě výrazněji prodloužit.

  Ještě levněji vánoční výzdobu pořídíte, vyrobíte-li si ji sami, a to například z barevného papíru, nasbíraných šišek nebo větviček chvojí. Zapojte do přípravy dekorací také děti.

 15. Všechny dárky nekupujte, vyrobte je

  Dárek, který udělá obdarovanému radost, nemusí být nutně kupovaný ani drahý. Vlastnoručně vyrobený dárek mnohdy potěší mnohem víc.

  Vyrobte domácí kosmetiku, svíčku, lapač snů, fotoalbum, pro milovníky sladkého čokoládu nebo müsli. Možností, co vytvořit vlastnoručně a ze srdce je spousta.

 16. Domluvte se, že Ježíšek přinese dárky jen dětem

  Radikální krok, který přinese citelnou úsporu – domluvte se s druhou polovičkou, že dárky letos o Vánocích obdrží pouze děti. Vánoce jsou přece jenom o rodinném setkání a pohodové atmosféře.

  Vy se můžete navzájem obdarovat kdykoliv v průběhu roku, nečekaný dárek navíc udělá obdarovanému větší radost.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.