Jak ušetřit za Vánoce

Petr Novák
Publikováno 20. března 2021
 • Podle průzkumů českou rodinu vyjdou Vánoce průměrně na 12 000 Kč
 • Jen za dárky každý Čech utratí 7 000 Kč, průměrné náklady na hostinu vychází na 3 000 Kč a na dekorace 2 000 Kč
 • Připravili jsme pro vás pár tipů, jak a kde je možné ušetřit
 1. Dárky nakupujte během celého roku

  Jak ušetřit za VánoceNenechávejte nákup dárků na poslední chvíli, v krajním případě až na pověstnou benzínku. Dárky nakupujte v průběhu celého roku a využívejte různé slevové akce.

  Vánoce tak pro vás nebudou finančně nárazovou a tedy ani náročnou záležitostí.

 2. S dárky počkejte na výprodeje

  Pár dní po Vánocích začínají v obchodech velké výprodeje, během kterých koupíte mnohé z dárků se slevou v řádu desítek procent. Draze tak platíte jen za pocit, že dárek leží pod stromečkem.

  Zkuste se domluvit s blízkými, že si na Štědrý den předáte jen drobné dárečky a ty větší si rozdáte až po Vánocích. Obdarovanému tak můžete splnit více přání za stejné peníze.

 3. Stanovte si vánoční rozpočet a držte se ho

  Ještě před nakupováním prvních dárků si stanovte rozpočet s maximální částkou, kterou jste ochotni za Vánoce utratit. Zahrňte do něj nejen dárky, ale také jídlo, dekoraci nebo stromeček.

  Stanovený rozpočet dodržujte – jestliže se od něj v průběhu nákupů odchýlíte, nenavyšujte ho. Škrtejte.

  Mezi blízkými si navzájem stanovte cenový limit jednotlivých dárků.

 4. Neberte si kvůli Vánocům půjčku

  Nepodlehněte pokušení a neberte si kvůli Vánocům půjčku. Za pár dny radosti se skrývá několik měsíců či let splácení a vysoké úroky.

  Chytřejším krokem je průběžné šetření si na Vánoce. Každý měsíc si odložte bokem třeba 500 Kč určených výhradně na nákup dárků. Jestliže si nemůžete dovolit odkládat libovolnou částku bokem, nebudete mít ani na případné splátky navýšené o úrok!

 5. Využijte Black Friday

  Největší nákupní svátek, který čeští obchodníci převzali ze Spojených států, letos vychází na 27. listopadu 2020. Některé obchody se však nenechávají stanoveným datem nijak svazovat a nabízí slevy dříve a to dokonce až o několik týdnů.

  Díky Black Friday lze ušetřit při nákupu spotřební elektroniky, oblečení, obuvi, sportovního vybavení, knih, parfémů, hodinek, šperků, hraček a mnoho dalšího.

 6. Místo oblečení darujte poukázku

  Oblečení bývá nejrizikovějším dárkem, který můžete pod stromeček nadělit. Netrefíte správnou velikost, neodhadnete vkus a v každém případě přeplatíte. Ceny oblečení po Vánocích vždy klesají.

  Namísto oblečení doporučujeme obdarovanému předat poukázku na oblečení, které si sám vybere a zakoupí po Vánocích, kdy se v obchodech bude prodávat se slevou.

 7. Nevhodné dárky můžete vyměnit

  Jak ušetřit za VánoceVětšina obchodů nabízí hned po Štědrém dnu výměnu dárků, do nichž se obdarovaný nevešel nebo třeba neodpovídaly jeho vkusu.

  Podmínky výměny si stanovuje každý obchod sám, obvyklým předpokladem je původní, neporušený obal a prodejní doklad.

  Zákonný nárok na výměnu neexistuje, výjimkou je pouze lhůta 14 dnů při nákupu zboží přes internet nebo telefon.

 8. Před nákupem dárku na internetu využijte srovnávač cen

  Při nakupování na internetu využívejte srovnávače cen, jako je třeba Heureka.cz. K ceně samotného zboží nezapomeňte připočíst poštovné.

  Nezapomeňte si přečíst Skrblíkovy tipy jak poznat podvodný internetový obchod.

 9. Při nákupu na internetu využijte cashback

  Při nákupu dárků přes internet využívejte cashbackové portály (jako je třeba Tipli.czPlná peněženka). Stačí se do nich bezplatně zaregistrovat, zpět můžete získat 1–15 % z ceny nákupu. Peníze vám jsou po naspoření minimální výplatní hodnoty zaslány na bankovní účet.

  Stejně tak doporučujeme před nákupem věnovat pár minut hledání slevových kupónů do daného obchodu.

 10. Ušetřete na balicím papíru

  Balicí papír, stuhy, jmenovky a mašle zdaleka nejsou zanedbatelnou položkou.

  Drahý barevný papír můžete nahradit levným jednobarevným, který sami dozdobíte vlastnoručními kresbami. Zabavit přípravou balicích papírů nebo jmenovek “pro Ježíška” můžete také děti.

  Neporušený balicí papír nevyhazujte, ale schovejte ho na příští rok.

 11. Nekupujte a nepřipravujte jídlo, které nikdo nejí

  Jak ušetřit za VánoceJestliže ve vaší rodině nikdo nemá rád kapra, nekupujte a nepřipravujte ho jen proto, že je to tradice.

  Nepečte nepřeberné množství druhů cukroví, pod kterým se budou prohýbat stoly – upečte každému členu rodiny jeho oblíbený druh.

  Místo exotického ovoce, které vypadá na tabuli krásně, ale posléze se vyhodí shnilé, použijte raději neméně krásná jablka a vlašské ořechy.

 12. Ušetřete za vánoční dekoraci

  Jak ušetřit za VánoceVánoční dekorace a ozdoby stromečku bývají po skončení svátků v obchodech za zlomek původní ceny. Jestliže vaše stávající výzdoba dosluhuje, nebo toužíte-li po změně, nakupte nové dekorace počátkem nového roku a do příštích Vánoc je uschovejte.

  Levné vánoční dekorace nakoupíte také na AliExpressu, zde je ale nutné počítat s delší dodací lhůtou, která se před Vánoci může ještě výrazně prodloužit.

  Ještě levněji vánoční výzdobu pořídíte, vyrobíte-li si ji sami z barevného papíru, nasbíraných šišek nebo větviček chvojí. Do práce můžete opět zapojit děti.

 13. Dárek nekupujte, vyrobte ho

  Dobrý dárek, který udělá obdarovanému velkou radost, nemusí být nutně drahý dárek. Vlastnoručně vyrobený dárek mnohdy potěší ještě víc.

  Ušijte kabelku, vyrobte náušnice nebo poličku na knihy, upleťte svetr… možností je spousta.

 14. Domluvte se, že dárky přinese Ježíšek jen dětem

  Radikální krok, který přinese citelnou úsporu: Domluvte se s partnerem či partnerkou, že dárky letos o Vánocích obdrží pouze děti. Vy se můžete navzájem obdarovat kdykoliv v průběhu roku, nečekaný dárek navíc udělá obdarovanému větší radost.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.