Kdy se zdobí stromek

Lucie Jeníčková
Publikováno 9. prosince 2023
  1. Kdy se zdobí stromek

    Ohlédnutí do historie – kde se vzal vánoční stromek

    Současná tradice zdobení stromku pochází z Livonska, což je dnešní Lotyšsko a Estonsko, a z Německa. Navíc se v 18. století začaly stromy zdobit také hořícími svíčkami, které postupem modernizace nahradily svíčky elektrické.

    První zmínky o vzniku této krásné vánoční tradice se datují v okolí 14. – 15. století. Tradice pochází z území Baltu a Německa. Původně byl vánoční stromek zdoben potravinami, jako jsou ořechy, jablka, hrušky mandle, rozinky, sladké pečivo, perníkem, ale také slámou a nitěmi.

    Okolo 18. století začalo být zvykem zdobit stromek také svíčkami. Zdobení okrasnými a různorodými ozdobami je považováno za starý polský zvyk. A že v dnešní době je výběr ozdob už velice rozmanitý.

  2. Jaký druh stromku vybrat

    Vánoční stromek je jedním ze symbolů Vánoc. Nejčastěji se v českých domácnostech zdobí živý jehličnatý strom. Mezi nejoblíbenější druhy patří smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská.

  3. Pořídit si umělý, nebo živý stromek

    V tomto ohledu velice záleží na kupci. Někdo dává přednost přirozené vůni jehličí a žádný umělý stromek mu atmosféru pravé voňavé jedličky nebo smrku nenahradí. Negativem živého stromku je, že je z něj nepořádek kvůli opadávajícímu jehličí a nevydrží tak dlouho, jako umělý.

    Popularita umělých stromků roste hlavně v Americe, kde téměř tři čtvrtě domácností používá právě ten umělý. Umělý stromek je skvělou variantou také pro ekologicky zaměřené jedince, kteří chápou dnešní dobu plnou klimatických změn a tím i zhoršujících se podmínek k růstu nových stromů.

    Naopak koupí živého stromu podpoříte místní ekonomiku a neriskujete, že budete mít v bytě strom z nerozložitelných plastů, často čínského původu. Obojí má své pro i proti. Záleží, co je kupujícímu bližší srdci a zda si pořizuje umělohmotný strom s vyhlídkou použití ve více letech, nebo pouze jednorázově.

  4. Kde sehnat vánoční stromek a za kolik korun

    Živý stromek

    Cenově se dá stromek pořídit v hodnotě pár stovek. Záleží, jak velký a vzhledný vybíráte, a kde jej kupujete. Pokud pro stromek pojedete do centra většího města, jistě bude cena vyšší, než v okolí menších obcí. Objednat si ho můžete ale i z pohodlí domova z e-shopu Stromkyonline.cz nebo společně s nákupem z Rohlík.cz. Zajet pro něj lze rovněž do obchodního domu IKEA.

    Pro strom můžete i k lesníkovi, který spravuje určitou oblast lesa. Finančně vyjde lépe, než ve stáncích u obchodních center, ale mnohdy na úkor kvality a objemu větviček – jde o výřez, nikoli stromy pěstované na plantáži s hlavním cílem výdělku. Někteří si jdou pro stromek přímo do lesa, ale pozor na to, jde totiž o krádež.

    Pokud by vás zastavila s naloženým stromkem v autě Policie ČR a policisté chtěli vidět doklad o koupi stromku, jako důkaz, že není kradený, mohli byste se dostat do zbytečných nepříjemností. Pokuta je v takovém případě často vyšší, než investice do nákupu legálně prodávaného stromku.

    Umělý stromek

    Zvažujete-li koupi umělého stromku, zamiřte do obchodů s potřebami pro domácnost. Cena se liší podle velikosti a nároků na vzhled stromu. Můžete koupit stromek v přirozeném zeleném zbarvení, ale také moderní bílý, stříbrný, červený, modrý a mnoho jiných.

    Objednat si ho můžete rovněž z internetu, například Alza.cz vánoční stromky doručí již do pár dnů.

  5. Jak velký vánoční stromek vybrat

    Doma je zvykem zdobit menší stromek, respektive velikostně úměrný použitému prostoru. Kdo má vysoké stropy a prostorné místnosti, nemusí se bát ani vyšších jehličnanů. Do menších bytů a domů plných nábytků jistě rodiny uvítají spíše menší strom postavený na stolečku, nebo vyšším stojanu.

    Na náměstí větších měst a návsích menších obcí je zas zvykem postavit vysoký jehličnatý strom na viditelné místo a výrazně jej ozdobit, aby vánoční atmosféru v obci podtrhl. Výška stromu je proto zcela individuální a často závislá na dispozicích domácnosti.

  6. Kdy je správné stromek ozdobit

    Otázkou je, kdy je nejvhodnější čas na zdobení vánočního stromku. Nikde není napsáno přesné pravidlo, kdy se má stromek zdobit, nicméně pověry praví, že by se měl ozdobit v noci z 23. prosince na 24. prosince. Zdobení v jiné dny nosí dle pověr smůlu.

    Někdo nechává zdobení až na samotný Štědrý den, například hned po ránu, což je dle pověr našich babiček a psaných tradic také v pořádku. Někdo je nedočkavý a zdobí stromek už v listopadu, nebo se začátkem adventu. Pro ještě hezčí atmosféru si můžete vytvořit adventní kalendář podle našeho návodu, nebo adventní věnec.

  7. Jak postupovat při zdobení vánočního stromku

    Aby byl stromek ozdobený nejen hezky, ale také prakticky, doporučujeme držet se těchto jednoduchých pravidel:

    • Nejprve upevnit stromek do stojanu a postavit na místo, kde bude finálně stát.
    • Jako první dát na stromek svíčky, pokračovat nerozbitnými ozdobami a nakonec skleněnými.
    • Velké a výrazné ozdoby je vhodné pověsit mezi větve, blíže ke kmenu. Menší naopak na kraje větviček, kde budou dobře viditelné, nikoli schované. Směřujte je spíše do horní části stromku, kde budou více na očích.
    • Nakonec už jen přidat na stromek řetězy a třásně, na špičku hvězdu a je hotovo.
    • Kdo přidává i čokoládové figurky, může je zavěsit mezi ozdoby ještě předtím, že přijde řada na řetězy a třásně.
  8. Kdy stromek schovat nebo vyhodit a odstrojit

    Stejně, jako se v rodinách liší názory na termín zdobení stromku, ožehavým tématem je také jeho odstrojení. Podle tradic by měl vánoční stromek v domácnosti vydržet až do příchodu Tří králů dne 6. ledna.

    I proto není vhodné strojit vánoční stromek příliš brzy před Vánoci, aby vůbec živý, ve vytopené domácnosti, vydržel. A pokud byste se zbavovali živého stromku, dáme vám tip na to, jak využít jeho kmen, nebo jak si nový strom zasadit a využít ho třeba i na Vánoce.

  9. Čím ozdobit vánoční stromek

    Současně už existuje mnoho variant toho, jakým způsobem vánoční stromek naaranžovat a co na něj vše pověsit.

    Klasické ozdoby

    Tradičními ozdobami, které se používaly i během Vánoc našich babiček, je sláma, dřevo a ručně dělané ozdoby z těchto materiálů. Naštěstí o ně není na trzích nouze a objevují se čím dál častěji. Krásné jsou i ozdoby háčkované, s korálky nebo vyrobené z drátků.

    Skleněné ozdoby

    Různé kouličky, špičky a různě tvarované baňky jsou taktéž velmi oblíbenými. Historicky nejsou zdaleka tak obvyklé, jako ozdoby z přírodního materiálu, ale za to jsou modernější a dají se barevně velmi hezky sladit. Vyrábí se dokonce i duté průhledné ozdoby, které mají také své kouzlo.

    Ručně vyráběné ozdoby od dětí

    Děti jsou často velmi tvořivé. Pokud je chcete zabavit a ještě k tomu si zajistit milé ozdoby na vánoční stromek, neváhejte se vrhnout na jejich výrobu s výtvarnými potřebami. Papírové řetězy, hvězdy, zvonky nebo třeba vystřihované vločky jsou skvělé i pro dětskou fantazii a zručnost.

  10. V jakých barvách ozdobit vánoční stromek

    Stejně jako způsob zdobení a design použitých dekorací, i barevné sladění stromku s ozdobami je velice individuální. Často se používá dekorace v barvách červené, modré, zlaté, stříbrné a žluté barvě. Novodobí a moderní výrobci se nebojí ani fialové, tyrkysové, růžové, hnědé, nebo zlaté.

    Méně je někdy více. Proto pozor, abyste stromek nepředekorovali. Nejlepší je vybrat dvě hlavní barvy, ve kterých ozdoby použijete. Pokud vybíráte jednu hlavní barvu, nebojte se více odstínů.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma dekorace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás