Jak založit bylinkovou zahrádku

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak založit bylinkovou zahrádku

    Jak vybrat vhodné místo pro bylinkovou zahrádku

    Vysadit si můžete klasickou bylinkovou zahrádku venku na zahradě nebo použít nejrůznější květináče a truhlíky, v kterých se bylinky také krásně uchytí. Tuhle možnost oceníte především v domech bez větší zahrady, v panelových domech nebo v případě, že chcete mít bylinky přímo v kuchyni. Poslední varianta je vhodná v případě, že máte v kuchyni okno, ke kterému byste bylinky umístili. Stinná kuchyň bez okna by jim příliš nesvědčila a bylinky by brzy odešly.

    Vhodné místo

    Slunce budou potřebovat bylinky i na zahradě, především ty středomořské jako je levandule nebo oregano. Proto i záhon vybírejte v prosluněné části zahrady. Naopak třeba meduňce nevadí polostín. Zahrádku tedy umístěte ideálně v místě, kde bude její část ukryta po část dne v polostínu. Vhodný je například menší strom s řidšími větvemi, pod kterým bude část záhonku ukryta.

    Rozměr záhonku

    Rozměr záhonku volte podle toho, kolik bylinek chcete zasadit a jak moc se konkrétní bylinky rozrůstají. Některým bude stačit menší prostor a jiné se naopak rozrostou a jsou téměř jako plevel.

    Aby vám jedna bylinka neutlačovala jinou, můžete záhon rozdělit pomocí cihel na více oddílů. Výborně poslouží také kameny nebo různé mísy zapuštěné do země, které usměrní růst jednotlivých bylinek. Všechny použité nádoby by však měly mít v dolní části otvor, aby mohla volně odtékat přebytečná voda a aby měly kořeny rostlin naopak přístup k vodě v půdě.

    Umístění záhonku

    Umístění záhonku vybírejte také podle toho, do kterého zákoutí zahrady se nejsnáze dostanete. Jestli máte velkou zahradu, nebude se vám chtít při každém vaření chodit do nejvzdálenějšího kouta. V létě to ještě půjde ale v zimě, nebo když bude pršet, se vám kvůli troše bazalky nebude chtít utíkat přes celou zahradu v dešti.

    Bylinkovou zahrádku bude nutné v období sucha také zalévat. Místo pro ni vybírejte také s ohledem na vodu, abyste ji mohli v případě potřeby pohodlně zalít.

    Zahradu bude nutné také na zimu přikrýt chvojím, alespoň některé z bylinek. Ani to by vám nemělo dát příliš práce.

  2. Jak připravit půdu pro bylinkovou zahrádku

    Místo už máme vybrané, teď se ještě pojďme podívat jak připravit samotnou půdu.

    Půdu byste měli připravit už během podzimu v době, kdy se uklízí zahrada. Prostor prvně pečlivě vyplejte, odstraňte přebytečné kameny, kusy dřeva a další předměty, které do záhonku nepatří.

    Vypletý záhon zryjte a uhrabte. Během rytí zaryjte do země kompost, aby měly bylinky dostatek živin a dobře se uchytily. Půda by také měla mít správnou výšku pH. Ideální hodnota je více než 6,5 pH. Jestli naměříte menší hodnotu, zaryjte spolu s kompostem do země trochu vápence.

    S péči o vaši zahrádku vám poradí také naše dva články Jak připravit zahradu na zimuJak připravit zahradu na jaro.

  3. Jak vysadit bylinkovou zahrádku

    Zahrádku vysaďte s ohledem na velikost jednotlivých rostlin. Ty, které budou mít tendenci se rozrůstat do šířky, dejte spíše bokem a vyhraďte jim dostatek prostoru. Tendenci se rozrůstat mají třeba máta nebo meduňka, které tvoří rozměrné kotrče.

    Menší solitérní bylinky dejte pospolu, aby si navzájem nestínily. To jsou třeba některé druhy levandule.

    Prostor mezi trvalkami můžete vyplnit jednoletými bylinkami, které bude potřeba každoročně znova vysadit. Mezi ně patří třeba měsíček, který se hodí výborně na čaj.

  4. Jaké bylinky vybrat do bylinkové zahrádky

    Na závěr si vyjmenujme některé druhy bylinek, které si můžete do své bylinkové zahrádky vysadit. Než se vydáte do zahradnictví, poptejte se také všech sousedek, maminky i babiček. Mnoho z bylinek, u kterých to lze, budou mít na zahradě a jistě vám rády kousek odryjí. Bylinky budou v mnohem lepším stavu, než je tomu mnohdy v obchodě.

    Pokud ale přece jen chcete bylinky koupit, podívejte se spíše do kvalitního zahradnictví a vyhněte se bylinkám prodávaným v supermarketech, které většinou brzy odejdou.

    A teď už se podívejme na ten seznam:

    • bazalka
    • levandule
    • mateřídouška
    • tymián
    • majoránka
    • kmín
    • kopr
    • yzop
    • estragon
    • šalvěj
    • bobkový list

    Už víte, jaké bylinky budou ty pravé pro vaši zahrádku?


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bylinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás