Kerblík → Návod na pěstování, účinky, použití

Lenka Rutteová
Publikováno 1. prosince 2022
 • Kerblík odstraňuje jarní únavu a detoxikuje organismus
 • Používá se pro dochucení ryb, mas, omáček a polévek
 • Výhodou kerblíku je možnost sklízení již 2 měsíce po výsevu
 1. Kerblík

  Kerblík → Návod na pěstování, účinky, použitílatinsky Anthriscus cerefolium

  Kerblík třebule patří do stejné čeledi jako například petržel nebo celer. Pěstujeme jej do cca 30 cm, protože spotřebováváme mladé lístky – ty jsou nejchutnější. Ale stačí mu polostín, naroste například pod stromy.

  Kvete od dubna do července a nejsilnější účinky má brzy zjara. S petrželkou, pažitkou a estragonem je součástí směsi z francouzské kuchyně, tzv. fines herbes.

 2. Účinky kerblíku

  • Odstraňuje jarní únavu
  • Detoxikuje organismus, čistí krev
  • Má močopudné účinky
  • Podporuje zdravé trávení
  • Podporuje srdeční činnost a činnost ledvin
 3. Použití kerblíku

  Kerblík používáme v kuchyni pro dochucení ryb, mas, omáček i polévek. Oceníme jej zejména u masa skopového. Vynikající jsou bylinková másla s kerblíkem (jde zamrazit), případně tvarohové pomazánky. Dochutí i každý salát. Používáme jej, pokud možno na syrovo, případně přidáváme do pokrmů až po dovaření, aby se jen spařil.

  Pro léčení lze využít kerblík opět nejlépe čerstvý – jednak nasekané listy, jednak jako součást smoothie. Odvodní tělo a dodá po zimě mnoho vitamínů, včetně potřebných minerálů. Zde stojí za zmínku zejména draslík.

 4. Jak pěstovat kerblík

  Pěstování kerblíku je nenáročné. A hlavně jej lze poměrně brzy sklízet – už dva měsíce od výsevu. Naroste v květináči i v záhonu – vonět však bude hlavně tehdy, když mu dopřejeme polostín. Půdu potřebuje kerblík dost zavlažovanou, ale přitom propustnou. V květináči jej umístíme na východní či severní stranu domu.

  Lze jej vysévat kdykoliv během roku, takže když první rok necháme kerblíky vykvést a sklidíme semínka (sušíme zavěšené celé květy), můžeme ještě v létě sít z vlastních semínek a budeme mít zajištěno na postupné setí i pro rok další.


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.