Řeřicha: Pěstování, účinky, použití

Řeřicha

Řeřicha: Pěstování, účinky, použitílatinsky Lepidium sativum

Známe ji pod několika přídomky jako řeřichu zahradní, řeřichu dánskou nebo řeřichu setou. Jedná se o velmi rychle rostoucí bylinku pocházející z Blízkého východu. Pěstujeme ji pro její chuť, aroma i léčivé účinky. V přírodě se běžně nevyskytuje, leda ve zplaněné podobě.

Dorůst dokáže až do cca 60 cm, ale sklízíme ji nejčastěji v podobě mladých výhonků, které pěstujeme zejména přes zimu. Kvete hroznovými bílými či načervenalými květy, a to od června do srpna. Ve svém růstu je absolutně nenáročná na živiny, přesto dokáže vyrobit zelenou hmotu absolutně nejbohatší na nutriční (výživné) látky v porovnání se všemi ostatními pěstovanými zeleninami či bylinkami.

Účinky řeřichy

  • Léčí průjem i křeče po jídle
  • Pomáhá se zánětem močového ústrojí
  • Dobře působí i na dýchací cesty – pomáhá se suchým kašlem i astmatem díky tomu, že dokáže rozšířit průdušky
  • Doplňuje mnoho látek do těla, nejvíce pomáhá chudokrevným lidem
  • Působí proti tvorbě ledvinového kamene a písku
  • Je pánským afrodisiakem
  • Reguluje dnu a revmatismus
  • Pomáhá stahování dělohy, proto je vhodná zejména po porodu, zvyšuje produkci mateřského mléka
  • Povoluje svalový tonus a únavu
  • Detoxikuje organismus

Použití řeřichy

Řeřichu používáme jako dochucovadlo i jako lék. V kuchyni ji využijeme do pomazánek, salátů, dipů, jako dekoraci a posyp každého slaného jídla. Také do polévek a omáček, ale to až po ukončení varu – varem ztrácí jednak vitamín C a jednak chuť. Dále dáváme třeba k sýrům, vaječným jídlům.

Jako lék používáme řeřichu ve formě čerstvě vymačkané šťávy, čaje nebo prostě zvýšíme její konzumaci během jídla.

Jak pěstovat řeřichu

Pěstování může mít dvě základní formy – rychlení doma za oknem v nakličovacích miskách, kdy stačí opravdu jen voda, případně na buničité vatě, kterou stále udržujeme vlhkou. Řeřicha nesmí přeschnout, pak už nejde zachránit.

Můžeme ji ale pěstovat i v truhlících, a to jak doma, tak na balkoně či terase. V tomto případě stačí běžný substrát, který také musí být stále vlhký. Sejeme jen mělce, hluboko zaseté semínko totiž nevzejde – substrát nejprve prolijeme, pak posypeme semínkem a nakonec zaprášíme jemnou vrstvičkou substrátu. Vše řádně přimáčkneme tak, aby se i svrchní substrát navlhčil. Z počátku vlhčíme střičkou, až rostlinky vzejdou, pak teprve můžeme zalévat. Ale vlhčení je obecně lepší.

Při rychlení sklízíme mladé výhonky – i s kořeny, v truhlících necháváme narůst plnohodnotné listy a spotřebováváme celou rostlinu.