Jak pěstovat ženšen

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat ženšen

    Jak vybrat ženšen (pětilistý)

    Ženšen, respektive jeho semínka, můžeme snadno pořídit ve větším zahradnictví nebo v hobby marketu, případně v e-shopech. Jde o již celkem běžně prodávaná semínka, ženšen se totiž u nás jako liána celkem uchytil.

    Můžete získat i řízky ženšenu, které se velmi snadno uchytí, zakoření. Jejich zasazení a následný růst jsou samozřejmě rychlejší variantou založení ženšenové pergoly nebo pěstování ženšenu v nádobě.

  2. Kdy a kam zasít ženšen

    Ženšen, pokud jej budeme pěstovat venku ve volné půdě, sejeme na jaře, koncem dubna, aby sazeničky vzrostly až po zmrzlých, aby byla rostlinka alespoň z počátku ušetřena mrazů. Následující zimu pak přečká v pořádku, je mrazuvzdorná, jen začátek bychom jí měli trochu usnadnit.

    Pokud budeme ženšen pěstovat n nádobě, můžeme jej sít kdykoliv během roku, semínka vyklíčí, jakmile jsou v kontaktu s půdou a vláhou, nepotřebují k tomu konkrétné délku dne či jiné podmínky některého z ročních období.

    Semínka sejeme do volné půdy na slunné stanoviště, případně do polostínu, ale upřednostníme slunce. Půda musí být kyprá, humózní a dobře propustná, nicméně bude rostlina vyžadovat pravidelnější zálivku.

    Pokud sejeme do pěstební nádoby, umístíme ji na slunečné místo na balkoně či terase nebo k oknu v interiéru. Pozor snad jen na polední žár koncem jara a v létě, který se přes okno ještě zesiluje. To by mohlo ublížit i tak odolné rostlině, jakou je ženšen.

  3. Jak zasít ženšen

    Semínka dáváme do zeminy nebo do výsevního substrátu smíchaného s běžnou zeminou. A dáváme jen tak hluboko, jak jsou velká samotná semínka. Před výsevem bychom měli v pěstební nádobě mít již danou oporu, abychom pak rostlinky nepoškodili při pozdějším umísťování opory k nim.

    Venku sejeme vždy k plotu, k pergole nebo k jiné formě opory, ženšen se musí po něčem pnout. Plazení po zemi mu rozhodně nesvědčí, vyžaduje oporu a větrání, růst volným povětřím. Výjimkou, kdy ženšen prosperuje i růstem po zemi, jsou prudší svahy orientované jihovýchodně až jihozápadně.

  4. Jak zalévat ženšen

    Ženšen má rád pravidelnou zálivku, odstátou nebo dešťovou vodu, s teplotou pokud možno podobnou, jakou má substrát nebo zemina, ve které roste. Ženšen však nesmí být dlouhodobě přemokřený, proto zaléváme spíše menší dávkou vody. Ale nesmí ani přeschnout, v obou případech přijdou poruchy růstu.

  5. Jak hnojit ženšen

    I hnojení je vyžadováno pravidelnější, zejména pokud chcete, aby ženšen například porostl plot, zábradlí, pergolu. Tehdy volíme hnojení jednou za dva týdny tekutým organickým hnojivem. Pokud pěstujete vyloženě pro jeho léčivé účinky, hnojte jednou za měsíc a dostatečně zředěným hnojivem.

  6. Jak se starat o ženšen

    Ženšen nijak velkou péči nevyžaduje. Potřebuje mít kam se pnout, pak pravidelnou zálivku a nějaké to hnojené. Rád si roste na slunci. Pokud bude zimovat venku (roste ve volné půdě na zahradě), je vhodné jej chránit před velkými mrazy a vysycháním půdy, nejlépe pokrývkou z listí, z drti nebo i z netkané textilie. Na jaře vyžaduje prokypření půdy a přihnojení.

    Ženšen pěstovaný na balkoně, na terase, v interiéru má rád vegetační klid, tedy přemístění na zimu do chladnější místnosti s dostatkem světla. Tehdy mu ubereme i četnost a množství zálivky, nehnojíme.

  7. Jak sklízet ženšen

    Ženšen sklízíme průběžně podle potřeby, případně pak na podzim děláme větší sklizeň před zimováním. Pouze obereme lístky, a to buď jen několik málo lístků na čaj, nebo všechny z ostříhaných výhonů, když rostlinu chystáme na zimu.

  8. Jak uskladnit ženšen

    Nejlépe sušením, ale lze i zamrazit. Doporučuje se upřednostnit čerstvé listy a dát je třeba i do salátů, kterým dodají specifickou chuť. Navíc pomáhají třeba i s předcházením oparu.

  9. Jaké jsou choroby a škůdci ženšenu

    Ženšen u nás na mnoho chorob ani škůdců netrpí, o to je jeho pěstování zase snazší.

  10. Jak pěstovat ženšen pro jeho kořen (pravý ženšen)

    Pěstování pravého ženšenu pro jeho kořen je velmi náročné a v našich podmínkách dost těžko uskutečnitelné. Před ženšenem nesmí v dané půdě nic růst, dokonce po několik let. Musí být pravidelně prohnojována ještě před jeho výsadbou. Sadí se ty nejsilnější sazeničky ze ženšenových školek. Květy se musejí odstraňovat, aby se podpořil růst kořene. A ten se sklízí nejdříve tři roky po výsadbě. Takže pokud jej nechcete pěstovat, což pochopitelné, můžete si ho nadělit třeba pod stromeček.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bylinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás