Saturejka zahradní: Pěstování, účinky, použití

Saturejka zahradní

Saturejka zahradní: Pěstování, účinky, použitílatinsky Satureja hortensis

Pochází ze Středozemí a jihozápadní Asie. Jedná se o jednoletou bylinu, která vždy bohatě vysemení, další rok semínka dobře klíčí. Pokud ji tedy zasejete jednou, máte o další generace postaráno.

Lodyhu má saturejka zelenou nebo fialovou, která na bázi dřevnatí. Listy má tmavozelené, malé a dost úzké. Dorůstá do cca 30 cm a kvete fialově, od července až do prvních mrazíků.

Účinky saturejky

  • Celkově posiluje organismus
  • Zlepšuje stravitelnost pokrmů, zejména luštěnin a mas
  • Mírní průjmy
  • Pomáhá mírnit zánět žaludku i tenkého střeva
  • Znepříjemňuje život střevním parazitům
  • Zvyšuje krevní tlak, tonizuje srdeční sval
  • Podporuje funkci slinivky břišní
  • V organismu podporuje pocit vzrušení, napomáhá tedy zkvalitnit sexuální prožitky žen i mužů

Použití saturejky

Saturejku používáme jako výrazné ochucovadlo mas, zejména rybího, dále pomazánek či luštěnin. Používáme celé horní části lodyh, když je saturejka syrová. Můžeme ji i dobře uskladnit sušením, v tom případě lístky i s počínajícími květy odrhneme a používáme pouze je.

Musíme počítat s tím, že chuť saturejky je dost kyselá, proto ji používáme tam, kde kyselosti chceme dosáhnout. Zejména ryby a plody moře si o saturejku přímo říkají – navíc v kombinaci s rozmarýnem, který dokáže neutralizovat typický rybí pach.

V rámci léčitelství připravujeme zejména čaje a vína se směsí bylinek, včetně saturejky. Červené víno s vylouhovanou saturejkou bývá nazýváno nápojem lásky.

Jak pěstovat saturejku

Pěstování saturejky je nenáročné. Vzhledem k tomu, že jde o jednoletku, je potřeba ji vysít. Naroste kdekoliv, kde jejími semínky poprášíme půdu a mírně přihrneme, včetně květníků za oknem i na balkoně.

Nemá žádné velké nároky na zeminu, živiny, ani vláhu. Bohaté chuti a vůně dosáhne na plném slunci. Rozmnožuje se sama pomocí semínek. Ta můžeme sklidit a ponechat pro opětovný jarní výsev do květníků. Květy jsou medonosné.