Jak pěstovat citronovou trávu

Lenka Rutteová
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak pěstovat citronovou trávu

    Jak vybrat citronovou trávu

    Citronová tráva nenabízí široké spektrum odrůd, jako jsme zvyklí třeba u rajčat, salátů nebo paprik, a tak sáhneme prostě po citronové trávě. Koupit můžeme semínka a pěstovat ji ze semínek, nebo ve specializovaném zahradnictví pořídíme sazeničky.

  2. Kdy a jak zasít citronovou trávu

    Citronovou trávu sejeme v podstatě kdykoliv, nejlépe bude klíčit zjara. Celkově je klíčivost semínek malá, jen asi 30 procent semínek vám opravdu vzejde. Vysejte je na provlhčený substrát, do kterého už se voda dostatečně vsákla, pak přimáčkněte, můžete ještě zastříkat střičkou.

    Nádoba, do které sejeme, musí mít odtokový otvor, aby naklíčené rostlinky nezahnívaly. Po vysetí překryjte fólií, která vytvoří dobré mikroklima pro klíčení. Nádobu s výsevem nechte na teplém místě, nejlépe s pokojovou teplotou.

  3. Jak přesadit citronovou trávu

    Až vám semínka vzejdou a objeví se první pravé lístky, bude čas na jejich přesazení do nádobky, ve které budete citronovou trávu pěstovat. Citronová tráva je trvalka, ale nesnese naši zimu. Jde o tropickou rostlinu. Takže ji pěstujeme v přenosných nádobách, i když ji v létě necháváme na zahradě. Na podzim ji musíme přenést do bezmrazé místnosti.

    Přesazujeme běžným způsobem. Na dno nádoby, ve které budeme citronelu pěstovat, dáme trochu organického hnojiva. Substrát volíme výživný až propustný. Nádoby k pěstování zvolíme raději větší, citronová tráva se brzy hodně rozroste. Její celková velikost je 120 – 150 cm, což není k pěstování v malém květináčku.

    Sazeničky posadíme tak, aby nebyly příliš hluboko, v podstatě mají být v zemi jen kořeny, cibulky nikoliv. Podobné je to, když chcete pěstovat cibuli. Ta má v zemi také jen kořeny, nikoliv cibuli (na rozdíl od česneku, pěstovat česnek musíme jinak).

    Citronovou trávu budeme během jejího života přesazovat vícekrát, vždy v době, kdy její kořeny prorostly celým substrátem. Tehdy zvolíme o číslo větší květník a trávu přesadíme. Pokud je citronové trávy ve velkém květníku už příliš mnoho a vy ještě větší květních nechcete, protože byste ho už pak neunesli, můžete trs rozdělit na dva a více a zasadit do několika nádob.

    Citronela tento postup zvládá velmi dobře. Na dno každého květníku pak nezapomeneme dát organické hnojivo, ze kterého bude tráva žít, až jí prorostou kořeny až dolů a dobře se tu zabydlí.

  4. Kdy přemístit citronovou trávu ven

    Pokud ji budeme pěstovat na balkoně, tak ji dáváme ven, kdykoliv není mráz. Ale pokud hrozí noční mrazíky, vždy ji přemístíme do interiéru. Citronová tráva však snese i celoroční pěstování doma za oknem, proto se nemusíme trápit, když není k dispozici ani balkon nebo terasa.

  5. Kam vysadit citronovou trávu

    Citronovou trávu vysazujeme vždy do přenosné nádoby. Do dostatečně velké přenosné nádoby. Citronela je trvalka, která nepřežije mráz, a tak ji budeme před zimou schovávat do interiéru. To se bez přenosné nádoby prostě neobejde.

    Je možnost na záhoně zakopat květník s citronovou trávou do země, aby si kořeny mohly sáhnout i pro živiny ze záhonu. A na zimu zase vyndat, očistit květník a přenést jej i s trávou do interiéru, do bezmrazé místnosti s dostatkem světla.

    Letní stanoviště volíme citronové trávě tak, aby na ni dopadalo co nejvíce slunečního svitu. Čím více ho bude, tím více vonných látek vám citronová tráva za odměnu dá. Je to podobné jako s bylinkami, když pěstujete například tymián, také je vhodné mu zvolit slunné stanoviště.

  6. Jak zalévat citronovou trávu

    Citronová tráva nesnese přemokření, ale ani přílišné sucho. Jde o tropickou rostlinu, která je zvyklá spíše na vzdušnou vlhkost a na vodu cirkulující v celém svém okolí, nikoliv na přemokřenou nepropustnou zem.

    Jak pěstovat citronovou trávuCitronovou trávu však stavíme na přímé slunce, takže je nutné myslet na její pravidelné zalévání, pokud je jen v květníku. Jestliže ji pěstujeme zakopanou i s květníkem v zemi, není zálivka nutná takto pravidelně.

    Jakmile máme citronelu na zimu doma, zaléváme podle stavu substrátu. Ten musí být cirka do jednoho centimetru hloubky proschlý. Pokud bychom citronelu dlouhodobě přemokřovali, a to zejména v zimních dnech, začnou kořeny uhnívat a rostlina odumře.

  7. Jak hnojit citronovou trávu

    Citronová tráva tvoří hodně nati, a tak potřebuje i dost hnojiva. V sezoně se hnojí jednou měsíčně tekutým organickým hnojivem. Tomu se zpočátku můžete vyhnout, když trávě dáte na dno květníku při přesazování organické hnojivo do zásoby.

    Jakmile zpozorujete, že tráva světlá nebo že se zpomalil růst, začnete s přihnojováním formou zálivky. Trávu budeme konzumovat, a tak nepoužíváme průmyslové hnojivo, raději si obstaráme to přirozené. Pokud není v dosahu živočišné, vyrábíme si alespoň kopřivové výluhy. Ty jsou bohaté na dusík, který je trávou dobře zpracovatelný a nám neuškodí.

  8. Jak se starat o citronovou trávu

    Citronová tráva od nás mnoho péče nevyžaduje. Jen správné zalévání, občasné přihnojení a také umístění na slunné stanoviště přes vegetační sezonu, později přemístění do interiéru, jakmile mají přijít mrazíky. Trs citronely můžeme jemně svázat, pokud nechceme, aby byl rozložený až k zemi.

  9. Jak zazimovat citronovou trávu

    V podstatě jen přemístěním do bezmrazé místnosti a upravením zálivky dle aktuální potřeby rostliny (viz boxík o zalévání). Jinak budeme zalévat citronelu umístěnou v obýváku na jižním parapetu, jinak citronelu zazimovanou na verandě, kde se teplota drží okolo desíti stupňů.

    Žádný speciální řez není před zimováním potřeba.

  10. Jak sklízet citronovou trávu

    Citronová tráva se sklízí postupně podle potřeby, a to tak, že se seřízne celá jedna rostlinka s cibulkou, a to těsně nad povrchem zeminy. Cibulka se použije do pokrmů, ta je jemná a měkká.

    Nať se vyvařuje podobně jako naše naťová zelenina, třeba v polévce, v rýži, obilninách nebo i v dušeném masu, sóji, k sýrovým pokrmům a omáčkám. Vynikající je k dochucení sladké omáčky z arašídů nebo polévek a omáček z mořských plodů. Nať samotná se však nekonzumuje. Před podáváním ji vyndáváme, vaříme ji svázanou.

    Z nati jsou i výborné léčivé odvary nebo doplněk k dochucení čajů.

  11. Jak uskladnit citronovou trávu

    Citronovou trávu uskladňovat nemusíme, máme ji k dispozici po celý rok. Pokud byste se ale rozhodli rostlinu zlikvidovat, můžete si aktuální přebytky natě nasušit (a klidně pak i pomlít na vynikající koření) a cibulky zamrazit.

  12. Jací jsou škůdci a choroby citronové trávy

    V našich podmínkách se naštěstí v podstatě nevyskytují. Citronové trávě se u nás díky tomu daří dobře. Chránit ji musíme jen před přemokřením, přílišným vysušením a před mrazem.

  13. Jak používat citronovou trávu

    Citronová tráva se konzumuje jako zelenina, ale jen její dolní část (cibulka), která je světlá a hlavně měkká, konzumovatelná. Zelená nať je příliš tuhá, takže ji jen vyvařujeme s ostatními složkami pokrmu nebo v čaji, případně z ní děláme léčivé výluhy.

    Citronová tráva má silně citronovou chuť, pokud jsme ji pěstovali na sluníčku. Během zimy intenzita chuti slábne, ale od jarního sluníčka pak zase bude zesilovat. S tím musíme počítat i při vaření s trávou, abychom v létě ubrali používané množství, v zimě jej zase navýšili.

    Citronová tráva se tradičně používá zejména v thajské kuchyni. Ale najdete na její využití spousty receptů i z jiných končin světa, a to zejména ve spojení s kuřecím masem nebo s mořskými plody.

    Citronelu lze použít i jako základ pro osvěžující koupel – zejména pokud se vám podařilo jí vypěstovat hodně. Takto ji užitečně spotřebujete. Pokud přenášíte citronovou trávu na zimu do interiéru a je příliš košatá, lze ji seříznout a seřezanou nať použít právě k přípravě koupele.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma bylinky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás