Letiště Berlín Tegel (TXL)

Německo Berlín, Německo
Aktuální čas Aktuální čas: 19:46
IATA kód TXL

Letiště Berlín Tegel (TXL) | © Tobias Arhelger - Dreamstime.com

Doprava z letiště Berlin Tegel

Nejlepší varianta: Express Bus TXL nebo X9

Express Bus TXL a X9 jsou součástí berlínské veřejné dopravy. Zastávky se nachází přímo u hlavního východu z letiště (terminál A a B) a autobusy odjíždí každých pár minut.

Autobus TXL jede přes zastávky Beusselstraße, Hauptbahnhof (hlavní nádraží) do stanice Alexanderplatz (centrální náměstí). Doba cesty na Alexanderplatz je zhruba 40 minut.

Autobus X9 jede přes zastávku Jungfernheide do stanice Zoologischer Garten (cca 20 minut). 

Jízdenky stojí 67 Kč€2.80 za jednotlivou jízdu. Dají se zakoupit ve stánku Tourist-info (na terminálu A u odletové brány 1 nebo na terminálu B) nebo z automatů venku před terminálem A.

Alternativní varianta: Taxi

Pro cestu z letiště lze využít také taxi. Jejich stanoviště najdete ve vnitřním kruhu terminálu A (na úrovni odletových bran 6–9) a venku u terminálu CE.

Cena do stanice Zoologischer Garten by měla stát okolo 476 Kč€20, na Alexanderplatz zhruba 619 Kč€26 a na letiště Schönefeld okolo 1 309 Kč€55.

Uber z letiště Berlin Tegel

Cena Uberu do centra Berlína se liší v závislosti na aktuální poptávce, cesta s UberX na Alexanderplatz by se však měla pohybovat okolo 619 Kč€26833 Kč€35.

Terminály letiště Berlin Tegel

Na letišti Berlin Tegel funguje v současné době 5 terminálů: A, B, C, DE.

Létají z nich následující aerolinky:
Aegean Airlines, Aer Lingus, airBaltic, Air Canada, Air France, Air Malta, Air Serbia, Alitalia, American Airlines, AtlasGlobal, Austrian Airlines, Azerbaijan Airlines, Blue Air, British Airways, Brussels Airlines, Bulgaria Air, Condor, Croatia Airlines, Delta Air Lines, easyJet, Eurowings, Finnair, Flybe, Hainan Airlines, Iberia, Icelandair, Iraqi Airways, KLM, LOT, Lufthansa, Luxair, Onur Air, Pegasus Airlines, Pobeda, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian, Ryanair, S7 Airlines, SAS, Scoot, Sun Express, Swiss, TAP Portugal, TUIfly, Turkish Airlines, Ukraine International Airlines, United Airlines, UTairVueling.

Přestup na letišti Berlin Tegel

Na přestup na letišti Berlin Tegel je dle oficiálních informací potřeba zhruba 45 minut (nebo i déle v případě, že musíte znovu projít bezpečnostní kontrolou).

Je zde zhruba 90 odletových bran označených písmenem podle terminálu a příslušným číslem.

Pro přestup z terminálu na terminál není potřeba využívat žádných autobusů či jiných transferů. Letiště je poměrně malé, všech 5 terminálů je blízko u sebe a jedná se spíše o jednotlivé haly, než o samostatné budovy.

Spaní na letišti Berlin Tegel

Co čekat

Berlin Tegel je středně velké letiště, které je otevřeno od 4 hodin ráno do půlnoci. (Terminál E je otevřen 24 hodin denně). Létají z něj pravidelně desítky společností.

Nejvíce obchodů a restaurací se nachází v prostorách před bezpečnostní prohlídkou, po projití kontrolou jich je potom méně. Žádný z obchodů či restaurací nemá otevřeno 24 hodin denně.

Bezplatná wi-fi je k dispozici neomezeně. V Německu lze navíc čerpat mobilní data stejně jako v ČR.

Kde spát

Jediné místo, kde mohou cestující zůstat volně přes noc, jsou prostory terminálu A. Míst na sezení/ležení zde není mnoho a bývají velmi rychle obsazena. Relativně pohodlné lavičky na spaní se nacházejí v patře blízko celní a policejní oblasti.

Ve třetím patře terminálu B se nacházejí dvě Napcabs (kabiny na spaní), ve kterých lze spát za poplatek 357 Kč€15/hod v čase od 6:00 do 22:00 a 238 Kč€10/hod v čase od 22:00 do 6:00. Rezervovat Napcab lze online nebo přímo na místě.

Personál letiště je většinou k přenocujícím tolerantní. Na letišti bývá přes noc rušno a chladno, doporučujeme proto vybavit se na noc něčím proti hlukuchladu.

Služby na letišti Berlin Tegel

Wifi zdarma

Wi-fi zdarma je k dispozici neomezeně, stačí se připojit k síti _ Free Airport WiFi.

Jídlo a pití

Na letišti Berlin Tegel jsou zhruba dvě desítky kaváren a restaurací, bohužel žádné obchody ani restaurace nejsou otevřeny přes noc. Nějaké občerstvení lze také zakoupit v trafikách Relay.

Více informací o obchodech a restauracích naleznete na Berlin-Airport.de.

Úschovna zavazadel

Úschovna zavazadel je k dispozici na terminálu A v přízemí.

Ceny se pohybují od 171 Kč€7.20 do 236 Kč€9.90 za zavazadlo a den.

Směnárny a bankomaty

Bankomaty (ATM) se nacházejí na několika místech na terminálu A a C.

Na letišti se také nachází několik směnáren.

Více informací zde.

Letištní salonky

Berlin Airportclub Lounge

Tento salonek se nachází před bezpečnostní kontrolou na terminálu A v prvním patře. Otevřeno má od 6:45 do 21:00 (v neděli od 7:45). Vstup je umožněn na základě poplatku u dvěří nebo služeb jako je například Priority Pass, Lounge Key, Lounge Pass apod.

C Lounge

Salonek C Lounge se nachází za bezpečností kontrolou na terminálu C poblíž odletové brány 80. Otevírací doba je od 6:30 do odletu posledního letadla. Poplatek za vstup u dveří je 857 Kč€36 na 3 hodiny. Lze také vstupovat na základě Priority Pass, Lounge Key, Lounge Pass apod.

Do ostatních salonků na letišti Berlin Tegel lze vstupovat pouze při splnění určitých podmínek jednotlivých aerolinií (letenky první třídy, vysoký status ve věrnostním programu apod.)

Sprchy

Na letišti Berlin Tegel jsou k dispozici placené sprchy v přízemí terminálu A.

Další letiště v zemi Německo


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.