Letiště Londýn Gatwick (LGW)

Velká Británie Londýn, Velká Británie
Aktuální čas Aktuální čas: 19:52
IATA kód LGW

Letiště Londýn Gatwick (LGW) | © Sue Martin - Dreamstime.com

Doprava z letiště Londýn Gatwick

Nejlepší varianta: Autobus

Společnost National Express vás přepraví z letiště na stanici Victoria v centrálním Londýně.

Autobus odjíždí z obou terminálů letiště, a služba funguje 24 hodin. Lístek si můžete koupit online nebo na letišti u stánku National Express a zaplatíte za něj od 137 Kč£5 (čím dříve si jej koupíte, tím bude levnější).

Do stanice Victoria vás dopraví také společnost easyBus. Ta funguje od 4:00 do 1:00. Autobusy vyjíždějí z obou terminálů. Jednosměrnou jízdenku pořídíte již od 55 Kč£1.99. Cesta autobusem trvá cca 1 hodinu a 30 minut (kvůli častým dopravním zácpám se však cesta může prodloužit).

Alternativní varianta: Vlak

Letiště Gatwick má nejlepší železniční spojení ze všech letišť v Británii.

Železniční stanice se nachází v Jižním terminálu, jen kousek pěšky od odletů i příletů (ze Severního terminálu se sem dopravíte pomocí bezplatné kyvadlové dopravy).

Jízdenky si můžete koupit na nádraží nebo u informačních stánků umístěných v příletových halách na obou terminálech. Vlaky Gatwick Express se dostanete na stanici Victoria za 30 minut.

Z letiště vyjíždějí každých 15 minut. Lístek vás vyjde nejlevněji, pokud si jej koupíte online s dostatečných časovým odstupem. Cena začíná na 488 Kč£17.80.

Uber

Cesta na stanici Victoria s UberX vás bude stát od 1 372 Kč£50 do 1 646 Kč£60​.

Terminály letiště Londýn Gatwick

Letiště má celkem dva terminály – Jižní a Severní terminál. Mezi oběma terminály se přemístíte pomocí bezplatného kyvadlového vlaku, který funguje 24 hodin denně a cesta trvá 2 minuty.

Pokud přiletíte z Prahy leteckou společností easyJet nebo z Vídně s British Airways, přistanete na Severním terminálu. Jestliže odlétáte například z Budapešti s aerolinkou Wizz Air, přistanete na Jižním terminálu. Pokud letíte s jinou leteckou společností, můžete si na stránkách letiště Gatwick ověřit, na který terminál doletíte.

Přestup na letišti Londýn Gatwick

Minimální doba na přestup v rámci jednoho terminálu na letišti Gatwick činí 60 minut. Pokud se potřebujete přemístit mezi Severním a Jižním terminálem, jako minimální doba na přestup se uvádí 90 minut.

Spaní na letišti Londýn Gatwick

Co čekat

Letiště Londýn Gatwick je technicky otevřeno 24 hodin, ale stanoviště bezpečnostní kontroly se každý večer uzavírají na několik hodin, a to až do 3:00 ráno. Jedná se o jedno z nejrušnějších letišť v Británii, a to 24 hodin denně.

Kde spát

Najdete na něm pár míst, kde se poměrně dobře vyspíte. Podle cestujících nejlepší možnost představuje veřejný prostor letiště na obou terminálech. V Jižním terminálu najdete pohodlné lavičky a křesla. V Severním terminálu najdete pohodlná křesla na nižším podlaží poblíž kavárny.

V provozním prostoru letiště najdete pár laviček bez loketních opěrek.

Služby na letišti Londýn Gatwick

Wifi zdarma

Na letišti je k dispozici bezplatné připojení k Wi-Fi, a to po dobu 90 minut. Připojte se k síti “Gatwick Free wi-fi“.

Jídlo a pití

Letiště nabízí bezplatné fontánky na vodu, případně každá restaurace vám doplní láhev s vodou.

Tyto možnosti jsou otevřeny 24 hodin:

Úschovna zavazadel

Společnost Excess Baggage Company nabízí na letišti úschovnu zavazadel. Úschovna je k dispozici v Severním (přílety, otevřeno od 5:00 do 22:00) i Jižním terminálu (přílety, otevřeno 24 hodin). Za uložení jedné položky na max. 3 hodiny zaplatíte 165 Kč£6, od 3 do 24 hodin zaplatíte 302 Kč£11 za položku. 

Směnárna a bankomaty

Letiště Gatwick nabízí výběr peněz z bankomatů, dejte si však pozor na účtované poplatky. Ještě před odletem si ověřte jejich výši a také denní limit. Bankomaty najdete v obou terminálech.

Společnost Moneycorp má směnárny a bankomaty umístěné na obou terminálech. Otevřeno 24 hodin.

Letištní salónky

Salonky jsou k dispozici v obou terminálech:

Severní terminál:

Jižní terminál

Sprchy

Sprchy jsou k dispozici pouze v salonku Regus Express Business Lounge.

Další letiště v zemi Velká Británie


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.