Letiště Londýn Gatwick (LGW) | odlety, přílety, doprava

📌 Londýn, Velká Británie🕐 aktuální čas 21:57✈️ IATA kód LGW
🗺️ mapa letiště🛫 odlety online🛬 přílety online

Letiště Londýn Gatwick (LGW) | © Sue Martin - Dreamstime.com

Doprava z letiště Londýn Gatwick

Nejlepší varianta: Autobus

Společnost National Express vás přepraví z letiště na stanici Victoria v centrálním Londýně.

Autobus odjíždí z obou terminálů letiště, a služba funguje 24 hodin. Lístek si můžete koupit online nebo na letišti u stánku National Express a zaplatíte za něj od 150 Kč£ 5 (čím dříve si jej koupíte, tím bude levnější).

Do stanice Victoria vás dopraví také společnost easyBus. Ta funguje od 4:00 do 1:00. Autobusy vyjíždějí z obou terminálů. Jednosměrnou jízdenku pořídíte již od 60 Kč£ 1.99. Cesta autobusem trvá cca 1 hodinu a 30 minut (kvůli častým dopravním zácpám se však cesta může prodloužit).

Alternativní varianta: Vlak

Letiště Gatwick má nejlepší železniční spojení ze všech letišť v Británii.

Železniční stanice se nachází v Jižním terminálu, jen kousek pěšky od odletů i příletů (ze Severního terminálu se sem dopravíte pomocí bezplatné kyvadlové dopravy).

Jízdenky si můžete koupit na nádraží nebo u informačních stánků umístěných v příletových halách na obou terminálech. Vlaky Gatwick Express se dostanete na stanici Victoria za 30 minut.

Z letiště vyjíždějí každých 15 minut. Lístek vás vyjde nejlevněji, pokud si jej koupíte online s dostatečných časovým odstupem. Cena začíná na 534 Kč£ 17.80.

Uber

Cesta na stanici Victoria s UberX vás bude stát od 1 499 Kč£ 50 do 1 799 Kč£ 60​.

  Terminály letiště Londýn Gatwick

  Letiště má celkem dva terminály – Jižní a Severní terminál. Mezi oběma terminály se přemístíte pomocí bezplatného kyvadlového vlaku, který funguje 24 hodin denně a cesta trvá 2 minuty.

  Pokud přiletíte z Prahy leteckou společností easyJet nebo z Vídně s British Airways, přistanete na Severním terminálu. Jestliže odlétáte například z Budapešti s aerolinkou Wizz Air, přistanete na Jižním terminálu. Pokud letíte s jinou leteckou společností, můžete si na stránkách letiště Gatwick ověřit, na který terminál doletíte.

  Přestup na letišti Londýn Gatwick

  Minimální doba na přestup v rámci jednoho terminálu na letišti Gatwick činí 60 minut. Pokud se potřebujete přemístit mezi Severním a Jižním terminálem, jako minimální doba na přestup se uvádí 90 minut.

  Spaní na letišti Londýn Gatwick

  Co čekat

  Letiště Londýn Gatwick je technicky otevřeno 24 hodin, ale stanoviště bezpečnostní kontroly se každý večer uzavírají na několik hodin, a to až do 3:00 ráno. Jedná se o jedno z nejrušnějších letišť v Británii, a to 24 hodin denně.

  Kde spát

  Najdete na něm pár míst, kde se poměrně dobře vyspíte. Podle cestujících nejlepší možnost představuje veřejný prostor letiště na obou terminálech. V Jižním terminálu najdete pohodlné lavičky a křesla. V Severním terminálu najdete pohodlná křesla na nižším podlaží poblíž kavárny.

  V provozním prostoru letiště najdete pár laviček bez loketních opěrek.

  Služby na letišti Londýn Gatwick

  Wifi zdarma

  Na letišti je k dispozici bezplatné připojení k Wi-Fi, a to po dobu 90 minut. Připojte se k síti “Gatwick Free wi-fi“.

  Jídlo a pití

  Letiště nabízí bezplatné fontánky na vodu, případně každá restaurace vám doplní láhev s vodou.

  Tyto možnosti jsou otevřeny 24 hodin:

  • Severní terminál: Costa (přílety) • Jamie’s Coffee (veřejný prostor letiště) • Marks & Spencer Simply Foods (veřejný prostor letiště) • Pret a Manger (provozní prostor letiště) • Starbucks (provozní prostor letiště) • The Nicholas Culpeper Pub & Dining (veřejný prostor letiště).
  • Jižní terminál: Caffé Nero (veřejný prostor letiště) • Costa (přílety) • Marks & Spencer Simply Foods (veřejný prostor letiště) • Pret a Manger (odlety, provozní prostor letiště) • Starbucks (provozní prostor letiště) • The Beehive (veřejný prostor letiště, kuchyně je otevřena od 4:00 do 22:30).

  Úschovna zavazadel

  Společnost Excess Baggage Company nabízí na letišti úschovnu zavazadel. Úschovna je k dispozici v Severním (přílety, otevřeno od 5:00 do 22:00) i Jižním terminálu (přílety, otevřeno 24 hodin). Za uložení jedné položky na max. 3 hodiny zaplatíte 180 Kč£ 6, od 3 do 24 hodin zaplatíte 330 Kč£ 11 za položku. 

  Směnárna a bankomaty

  Letiště Gatwick nabízí výběr peněz z bankomatů, dejte si však pozor na účtované poplatky. Ještě před odletem si ověřte jejich výši a také denní limit. Bankomaty najdete v obou terminálech.

   Společnost Moneycorp má směnárny a bankomaty umístěné na obou terminálech. Otevřeno 24 hodin.

   Letištní salónky

   Salonky jsou k dispozici v obou terminálech:

   Severní terminál:

   • Club Aspire Lounge – provozní prostor letiště, 1. podlaží. Salonek je otevřen od 5:00 do 21:00 (čtvrtky do 22:00). Umožňuje vstup na Priority Pass. Jestliže je v salonku volné místo, je možné si zakoupit vstup u vchodu.
   • Clubrooms – provozní prostor letiště. Salonek je otevřen od 6:00 do 15:00. Je možné si koupit vstup u dveří za 1 499 Kč£ 50.
   • My Lounge – provozní prostor letiště. Salonek je otevřen od 5:00 do 14:00 (říjen-duben) a od 5:00 do 16:00 (květen-září). Umožňuje vstup na Priority Pass. Můžete si koupit vstup u vchodu za 900 Kč£ 30.
   • No. 1 Gatwick Lounge – provozní prostor letiště. Salonek je otevřen od 4:00 do 22:00. možňuje vstup na Priority Pass. Je možné si koupit vstup u dveří za 1 199 Kč£ 40.

   Jižní terminál

   • Clubrooms – provozní prostor letiště. Salonek je otevřen od 5:30 do 20:00. Umožňuje vstup na Priority Pass. Je možné si koupit vstup u dveří za 1 499 Kč£ 50.
   • My Lounge – provozní prostor letiště, odlety. Salonek je otevřen od 4:00 do 22:00. Umožňuje vstup na Priority Pass. Můžete si koupit vstup u vchodu za 1 199 Kč£ 40.
   • No. 1 Gatwick Lounge – provozní prostor letiště. Salonek je otevřen od 4:00 do 22:00. Je možné si koupit vstup u dveří za 1 199 Kč£ 40. Salonek také umožňuje vstup na Priority Pass. 
   • Regus Express Business Lounge – příletová hala, přízemí. Salonek je otevřen od 7:00 do 22:00. Můžete si koupit vstup u vchodu za 1 169 Kč£ 39.

   Sprchy

   Sprchy jsou k dispozici pouze v salonku Regus Express Business Lounge.

   Akční letenky na letiště Letiště Londýn Gatwick (LGW)

    Další letiště v zemi Velká Británie

    Komentáře