Jak nastavit normostranu

Jiří Podval
Publikováno 9. března 2021
 1. Jak nastavit normostranu

  Co je normostrana

  Normostrana udává počet slov nebo znaků v normalizovaném rozsahu. Normostrana nemá žádnou univerzální vizualizaci pro všechny státy. Každá země má vlastní legislativní vymezení, jak má normostrana vypadat.

  Pro Českou republiku toto vymezuje vyhláška ministerstva spravedlnosti č. 37/1967 Sb., respektive vyhláška č. 77/1993 Sb. (k provedení zákona o znalcích a tlumočnících), ve znění pozdějších předpisů.

  Pro uživatele toto znamená, že normostranu definujeme jako stranu, která obsahuje 1 800 znaků ve 30 řádcích. Na jeden řádek tedy píšeme 60 znaků. Znak může být písmeno, číslice i mezera.

  Pro správné psaní normostran ve Wordu je důležité nastavit správně velikost a font písma, řádkování, zarovnání a okraje stránky.

 2. Jak nastavit písmo a řádkování ve Wordu

  Po otevření Wordu klikneme na záložku Domů, kde pravým tlačítkem myši otevřeme nabídku Normálního způsobu psaní a vybereme z otevíracího seznamu možnost Změnit.

  Jak nastavit normostranu

  Po otevření okna pro úpravu stylu změníme typ fontu na Times New Roman, velikost písma na 12, zarovnání do bloku a řádkování na 1,5 b.

  Jak nastavit normostranu

  Správné nastavení můžeme zkontrolovat v náhledové části v druhé polovině vyskakovacího okna. Pokud máme vše nastaveno správně klikneme na tlačítko OK, čímž nastavení potvrdíme. Před psaním tedy zkontrolujeme, že máme vybraný styl Normální.

 3. Jak nastavit okraje ve Wordu

  Pro správné nastavení zbytku normostrany přejdeme na záložku Rozložení. Jako první v levé části uvidíme ikonu Okraje, na kterou klikneme a vybereme možnost Vlastní okraje (poslední v rozevíracím seznamu).

  Jak nastavit normostranu

  Opět se otevře vyskakovací okno, ve kterém navolíme rozměry okrajů. Pro nastavení normostrany nastavíme okraje 2,5 cm nahoře a dole, 3 cm vlevo a vpravo. Svoje nastavení opět potvrdíme stiskem tlačítka OK.

  Jak nastavit normostranu

  Takto nastavená strana je již připravená pro psaní. Stačí tedy psát stylem Normální a každá popsaná strana bude odpovídat jedné normostraně.

  Jsou situace, kdy notmostrany ani ve formálním textu vůbec nesledujeme, například když tvoříme životopis. Víte, jak má vypadat životopisjak vytvořit obsah ve Wordu?


S
Sára 24.03.2020 – 15:22

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se dá ve wordu nějak nastavit kolik řádků na stránku chci mít. Píšu bakalářku a v pokynech máme 30 řádků o 60 znacích. Předem děkuji za odpověď :)

Odpovědět

O
Olívie 17.12.2023 – 15:01

Skvělý a jasný návod, moc za něj děkuji, díky němu jsem si zvládla natavit normostranu bez problémů :)!

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma jak nastavit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás