Dálniční poplatky Švédsko 2024 → Cena, kde koupit, placené úseky

Lenka Chládková
Publikováno 6. května 2024
 • Švédské dálnice lze využívat bez poplatků
 • Pomocí mýtného systému Eurovignette jsou dálnice zpoplatněny pouze pro vozidla o hmotnosti nad 12 tun
 • Řidiči osobních vozidel platí pouze za vjezd do Stockholmu, Göteborgu a za přejezd vybraných mostů
 1. Dálniční poplatky Švédsko 2024 → Cena, kde koupit, placené úseky

  Výše mýtného ve Švédsku 2024

  Švédské dálnice jsou pro řidiče motocyklů, osobních vozidel a dalších automobilů do 12 tun zdarma. Zpoplatněn je pouze průjezd některých úseků a vjezd do Stockholmu a Göteborgu.

  Vozidla s hmotností převyšující 12 tun hradí poplatky prostřednictvím elektronického systému Eurovignette. Platnost Eurovignette je časově omezena podobně jako dálniční známky, tedy na jeden den, týden, měsíc nebo rok.

  Poplatky ve Stockholmu a Göteborgu

  Poplatek za vjezd, tzv. “congestion charge” neboli poplatek z přetížení, se vybírá ve všední dny od 6:00 do 18:30. Výše mýtného se mění v závislosti na denní době. Výše poplatků ve Stockholmu je uvedena na Transportstyrelsen.se. Výše poplatků pro Göteborg najdete zde. Aktuální výši poplatku uvádí informační tabule.

  Poplatky se účtují za každý vjezd nebo výjezd z vnitřní městské zóny. Cena se pohybuje od 31 Kč15 kr do 92 Kč45 kr. Maximální částka, která se smí fakturovat na jedno vozidlo za den, je ve Stockholmu 275 Kč135 kr v hlavní sezóně a 214 Kč105 kr mimo sezónu. Hlavní sezóna začíná 1. března a končí 20. června. V Göteborgu 122 Kč60 kr.

  Řidiči motocyklů a mopedů mýtné neplatí. Poplatky se nevybírají v červenci, o víkendech, v určitých dnech, které předcházejí svátkům, a ve svátky. Za nezaplacení poplatku hrozí pokuta 1 019 Kč500 kr.

 2. Platba poplatku za vjezd do Stockholmu a Göteborgu 2024

  Poplatek se nehradí při samotném vjezdu nebo výjezdu z města, ale platí se zpětně na základě zaslané faktury. Vozidla jsou automaticky registrována u elektronických kontrolních bodů, na příslušných stanicích se nezastavuje. Švédům poplatky účtuje Švédský dopravní úřad, do zahraničí jsou faktury rozesílány prostřednictvím systému Epass24.
  Pokud faktura za není uhrazena včas, bude naúčtován poplatek za pozdní platbu ve výši 612 Kč300 kr. Jestliže ani tak nebude faktura proplacena, bude přičtena pokuta 1 019 Kč500 kr.

  Za zaplacení je zodpovědný vlastník vozidla.

 3. Dálnice ve Švédsku 2024

  Dálniční síť ve Švédsku

  • E4 Helsingborg – Kånna, Toftahom – Jönköping – Linköping – Stockholm – Uppsala – Gävle, Njurunda – Sunsdsvall – Bergeforsen, Piteå – Norrfjärden
  • E6 Maglarp – Malmö – Halmstad – Göteborg – Norsko E6
  • E18 Segmon – Ed, Karlstad – Skatkärr, Lekhyttan – Örebro – Köping, Västjädra – Stockholm, Bergshamra – Rosenkälla, Söderhall – Norrtälje
  • E20 Dánsko E20 – Malmö – Göteborg – Tollered, Ingared – Allingsås, Lundsbrunn – Holmestad, Vretstorp – Arboga, Eskilstuna – Stockholm
  • E22 Trelleborg – Malmö – Fogdarp, Hörby – Linderöd, Vä – Fjälkinge, Gualöv – Sölvesborg, Nättraby – Karlskrona, obchvat Kalmaru
  • E45 Göteborg – Trollhättan, Segmon – Ed – Finsko
  • E65 Malmö – Ystad

  Mapa dálnic ve Švédsku

  Přehledná mapa švédských dálnic je dostupná na webu Ezilon.com. Interaktivní mapu Švédska, která uvádí veškeré informace o silnicích, výstavbě a uzavírkách, najdete na stránkách Trafikinfo.se.

  Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem

  Ve Švédsku je zpoplatněn přejezd některých mostů. Pouze v případě mostu Öresund, který spojuje Malmö a Kodaň, je poplatek za přejezd vybírán přímo na místě, mýtné za ostatní úseky je účtováno dodatečně.

  Poplatky za přejezd některých úseků 2024

  Motocykly Vozidla do 3,5 t Vozidla nad 3,5 t
  Motala 0,00 Kč0 kr 10,19 Kč5 kr 22,42 Kč11 kr
  Sundsvall 0,00 Kč0 kr 18,35 Kč9 kr 41 Kč20 kr
  Svinesunds 0,00 Kč0 kr 41 Kč20 kr 204 Kč100 kr

  Most Öresund: Kodaň – Malmö

  Öresundbron spojuje Dánsko a Švédsko. Poplatek za přejezd mostu se platí u mýtné stanice Lernaken na švédské straně.

  Platba je možná v eurech, dánských a švédských korunách nebo platební kartou. Řidičům, kteří plánují přes most jezdit častěji, se vyplatí pořídit si ØresundGO. Za roční předplatné ve výši 1 131 Kč555 kr se poplatek za přejezd osobního auta sníží ze 1 600 Kč785 kr na 552 Kč271 kr.

  Výše poplatků na mostě Öresund 2024

  Motocykly Vozy do 6 m Dodávky 6–9 m
  Běžně 826 Kč405 kr 1 600 Kč785 kr 3 201 Kč1570 kr
  ØresundGO 287 Kč141 kr 552 Kč271 kr 1 105 Kč542 kr
 4. Dálnice ve Švédsku: Povolená rychlost, pokuty…

  Rychlostní limity ve Švédsku

  • V obci: 50 km/h
  • Mimo obec: 70 km/h
  • Na silnici pro motorová vozidla: 90 km/h
  • Na dálnici: 110 km/h

  Na dálnicích je nejvyšší povolená rychlost 110 km/hod, značením může být zvýšena až na 120 km/h. Ve Švédsku se doporučuje dodržovat rychlost, pokuty za překročení jsou vysoké a na švédských silnicích jsou velmi často umístěny radary.

  Trajekty do Švédska

  Ve Švédsku jsou trajekty častým dopravním prostředkem. Lodní dopravu lze využít k cestě do sousedních států Dánska, Finska a Norska, trajektem je ale také možné cestovat z Německa nebo Polska.

  Trajekt Rostock – Trelleborg, Sassnitz – Trelleborg

  Z Německa do Švédska se je možné plavit napřímo z přístavů Rostock a Sassnitz do Trelleborgu. Dopravu zajišťuje například společnost TT-Line nebo Scandlines. Na oficiálních stránkách najdete cenu za přepravu, jízdní řád a další podmínky.

  Trajekt Gdaňsk – Nynäshamn

  Dopravu mezi Polskem a Švédskem zajišťuje společnost Polferries. Cena za přepravu osobního auta s řidičem se na trase Gdaňsk – Nynäshamn pohybuje od 5 300 Kč2600 kr výše.

 5. Pokuty při řízení auta ve Švédsku 2024

  Švédsko si, co do dopravních předpisů, bere příklad ze sousedního Norska. Tam jsou sazby opravdu vysoké, ve Švédsku jsou sice o něco nižší, nicméně jejich vybírání je prováděno s pověstnou severskou pečlivostí. Dobrou zprávou je, že zde neexistuje bodový systém.

  Ve Švédsku neexistují žádné požadavky na reflexní vesty ve vozidlech ani na handsfree pro mobilní hovory, což je vyžadováno ve většině evropských zemí.

  Pokuty za překročení rychlosti ve Švédsku

  Je zakázáno používat jakékoli antiradary, můžete být vystaveni platbám tzv. denních pokut, jaké známe hlavně ze Švýcarska. Pokuty se odvíjí od výše příjmu. Při překročení maximální povolené rychlosti výše pokut začíná od 4 077 Kč2000 kr a může dosáhnout až 8 154 Kč4000 kr.

  Pokuty za vybrané dopravní přestupky ve Švédsku

  • Jízda na červenou / nezastavení na značce STOP – od 5 097 Kč2500 kr
  • Nedání přednosti v jízdě – od 4 077 Kč2000 kr
  • Jízda bez zapnutých bezpečnostních pásů – od 3 058 Kč1500 kr
  • Jízda bez rozsvícených světel ve dne – od 1 019 Kč500 kr
  • Jízda bez zimních pneu v období (1. 12.- 31. 3.) – od 2 446 Kč1200 kr
  • Používání mobilního telefonu během jízdy – od 3 058 Kč1500 kr
 6. Řízení auta ve Švédsku 2024

  Povinná výbava auta ve Švédsku

  • Výstražný trojúhelník

  Pro autobusy je povinný hasicí přístroj. Ostatní vybavení, např. lékárnička či reflexní vesta, je pouze doporučené. Řidiči a spolucestující motocyklů, mopedů a čtyřkolek jsou povinni nosit ochrannou přilbu.

  V zimě byste měli mít nemrznoucí kapalinu v ostřikovačích čelního skla.

  Pneumatiky

  Od 1. prosince do 31. března jsou povinné zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 3 mm. Zimní pneumatiky jsou povinné také pro přívěsy.
  Pneumatiky s hroty jsou povolené od 1. října do 15. dubna, popř. i déle v závislosti na počasí. Musí být na všech kolech.
  Sněhové řetězy jsou povolené na silnicích pokrytých sněhem nebo ledem.
  Přehlednou tabulku pro pravidla užívání zimních pnematik pro všechny typy vozidel naleznete na Transportstyrelsen.se.

  Bezpečnostní pásy

  Používání bezpečnostních pásů je povinné pro všechny cestující ve vozidle.

  Děti v autě

  Děti do 135 cm mohou cestovat pouze v dětském zádrženém systému vhodným pro jejich hmotnost a výšku. Děti vyšší než 135 cm mohou používat klasický bezpečnostní pás.

  Až do čtyř let věku dítěte se ve Švédsku doporučuje umístění autosedačky proti směru jízdy. Pokud je autosedačka proti směru jízdy umístěna na sedadle spolujezdce, musí být deaktivován airbag.

  Také se doporučuje, aby děti používaly autosedačku nebo podsedák až do věku 10-12 let.

  Je odpovědností řidiče zajistit, aby všechny děti měly řádně zapnuté bezpečnostní pásy.

  Alkohol za volantem

  Maximální povolené množství alkoholu v krvi je ve Švédsku 0,2 promile.
  Trestem za řízení v opilosti je pokuta nebo trest odnětí svobody na dobu nejvýše šesti měsíců. Kromě toho je obvykle odebrán řidičský průkaz na dobu 12 měsíců. Pokud nastanou přitěžující okolnosti, může to být i déle.

  Přitěžující okolnosti nastávají v případě, že je řidiči naměřeno více než 1,0 na promile alkoholu v krvi, je významně pod vlivem alkoholu nebo jiných prostředků a jeho jízda představuje významné nebezpečí pro bezpečnost silničního provozu. V tomto případě může být trest odnětí svobody na maximálně dva roky a řidičský průkaz může být odebrán na 24 měsíců.

  Denní svícení

  Denní svícení je povinné celoročně.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.