, Dálniční poplatky Švédsko 2019 → Cena, kde koupit, placené úseky - Skrblík.cz

Dálniční poplatky Švédsko 2019: Cena, kde koupit, placené úseky

Švédsko je jedním z evropských států, ve kterých se dálniční poplatky neplatí. Dálnice jsou zpoplatněny pouze pro vozidla s hmotností nad 12 tun. Řidiči osobních vozidel a automobilů s hmotností do 12 tun platí pouze při vjezdu do Stockholmu nebo Göteborgu a za přejezd vybraných mostů a průsmyků.

1Výše mýtného ve Švédsku 2019

Švédské dálnice jsou pro řidiče motocyklů, osobních vozidel a dalších automobilů do 12 tun zdarma. Zpoplatněn je pouze průjezd některých úseků a vjezd do Stockholmu a Göteborgu.

Vozidla s hmotností převyšující 12 tun hradí poplatky prostřednictvím elektronického systému Eurovignette. Platnost Eurovignette je časově omezena podobně jako dálniční známky, tedy na jeden den, týden, měsíc nebo rok.

Mýtné ve Stockholmu a Göteborgu
Mýtné se vybírá ve všední dny od 6:30 do 18:30. Výše mýtného se mění v závislosti na denní době, například ve Stockholmu v časech od 7:30 do 8:30, případně od 16:00 do 17:30, je účtován nejvyšší poplatek 35 SEK, a v čase od 9:30 do 15:00 je mýtné pouze 11 SEK. Aktuální výši poplatku uvádí informační tabule.

Poplatky se účtují za každý vjezd nebo výjezd z vnitřní městské zóny. Maximální částka, která se smí fakturovat na jedno vozidlo za den, je ve Stockholmu 105 SEK a v Göteborgu 60 SEK.

Řidiči motocyklů mýtné neplatí. Poplatky se nevybírají v červenci, o víkendech, ve dnech, které předcházejí svátkům, a ve svátky.

2Platba mýtného ve Švédsku 2019

Mýtné se nehradí při samotném vjezdu nebo výjezdu z města, ale platí se zpětně na základě zaslané faktury. Vozidla jsou automaticky registrována u elektronických kontrolních bodů, na příslušných stanicích se nezastavuje. Švédům poplatky účtuje Švédský dopravní úřad, do zahraničí jsou faktury rozesílány prostřednictvím systému Epass24.

Za zaplacení je zodpovědný vlastník vozidla.

3Dálnice ve Švédsku 2019

 • Dálniční síť ve Švédsku
  E4 Helsingborg – Stockholm – Uppsala – Gävle – Sunsdsvall –Finsko
  E6 Malmö – Halmstad – Göteborg – Norsko
  E18 Norrtälje – Stockholm – Örebro – Karlstad – Norsko
  E20 Stockholm – Göteborg – Helsingborg – Malmö – most Öresund – Dánsko
  E22 Norrköping – Kalmar – Karlshamn – Kristiansand – Lund – Malmö
  E45 Göteborg – Karlstad – Östersund – Kiruna – Finsko
  E65 Malmö – Ystad
 • Mapa dálnic ve Švédsku
  Přehledná mapa švédských dálnic je dostupná na webu Ezilon.com. Interaktivní mapu Švédska, která uvádí veškeré informace o silnicích, výstavbě a uzavírkách, najdete na stránkách Trafikinfo.se.
 • Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem
  Ve Švédsku je zpoplatněn přejezd některých mostů a průsmyků. Pouze v případě mostu Öresund, který spojuje Malmö a Kodaň, je poplatek za přejezd vybírán přímo na místě, mýtné za ostatní úseky je účtováno dodatečně.

Poplatky za přejezd některých úseků 2019:

Motocykly Vozidla do 3,5 t Vozidla nad 3,5 t
Motala 0 SEK 5,00 SEK 11,00 SEK
Sundsvall 0 SEK 9,00 SEK 20,00 SEK
Svinesunds 0 SEK 20 SEK 100 SEK

Most Öresund: Kodaň – Malmö
Öresundbron spojuje Dánsko a Švédsko. Poplatek za přejezd mostu se platí u mýtné stanice Lernaken na švédské straně. Platba je možná v eurech, dánských a švédských korunách nebo platební kartou. Řidičům, kteří plánují přes most projet nejméně jednou tam a zpět, se vyplatí pořídit si BroPas. Za částku 42 eur se poplatek za přejezd sníží více než o polovinu.

Výše poplatků na mostě Öresund 2019:

Motocykly Vozy do 6 m Dodávky 6–9 m
Běžně 29,00 € 53,00 € 106,00 €
BroPas 10,00 € 23,00 € 46,00 €

4Dálnice ve Švédsku: Povolená rychlost, pokuty…

 • Rychlostní limity ve Švédsku
  Na dálnicích je nejvyšší povolená rychlost 110 km/hod, značením může být zvýšena až na 120 km/h. V obci se může jet nejrychleji 50 km/hod, 70 km/hod mimo obec a 90 km/hod na rychlostních silnicích. Ve Švédsku se doporučuje dodržovat rychlost, pokuty za překročení jsou vysoké a na švédských silnicích jsou velmi často umístěny radary.
 • Pokuty za dálniční poplatky
  Pokud faktura za mýtné není uhrazena včas, bude naúčtován poplatek za pozdní platbu ve výši 300 SEK. Jestliže ani tak nebude faktura proplacena, bude přičtena pokuta 500 SEK. V přepočtu se jedná o přibližně 2 080 Kč.
 • Trajekty do Švédska
  Ve Švédsku jsou trajekty častým dopravním prostředkem. Lodní dopravu lze využít k cestě do sousedních států Dánska, Finska a Norska, trajektem je ale také možné cestovat z Německa nebo Polska.
  Trajekt Rostock – Trelleborg, Sassnitz – Trelleborg
  Z Německa do Švédska se je možné plavit napřímo z přístavů Rostock a Sassnitz do Trelleborgu. Dopravu zajišťuje například společnost TT-Line nebo Scandlines. Na oficiálních stránkách najdete cenu za přepravu, jízdní řád a další podmínky. Mezi nejvýhodnější nabídky patří kombinovaný lístek na trajekt s mýtným na most Öresund za cenu již od 75 eur.
  Trajekt Gdaňsk – Nynäshamn
  Dopravu mezi Polskem a Švédskem zajišťuje společnost Polferries. Cena za přepravu osobního auta s řidičem se na trase Gdaňsk – Nynäshamn pohybuje od 1 254 SEK výše.
>