Dálniční poplatky Švédsko 2021: Cena, kde koupit, placené úseky

Lenka Chládková
Publikováno 11. března 2021
 • Švédské dálnice lze využívat bez poplatků
 • Zpoplatněny jsou pouze pro vozidla o hmotnosti nad 12 tun
 • Řidiči osobních vozidel platí pouze za vjezd do Stockholmu, Göteborgu a za přejezd vybraných mostů a průsmyků
 1. Výše mýtného ve Švédsku 2022

  Švédské dálnice jsou pro řidiče motocyklů, osobních vozidel a dalších automobilů do 12 tun zdarma. Zpoplatněn je pouze průjezd některých úseků a vjezd do Stockholmu a Göteborgu.

  Vozidla s hmotností převyšující 12 tun hradí poplatky prostřednictvím elektronického systému Eurovignette. Platnost Eurovignette je časově omezena podobně jako dálniční známky, tedy na jeden den, týden, měsíc nebo rok.

  Mýtné ve Stockholmu a Göteborgu

  Mýtné se vybírá ve všední dny od 6:00 do 18:30. Výše mýtného se mění v závislosti na denní době, například ve Stockholmu v časech od 7:30 do 8:30, případně od 16:00 do 17:30, je účtován nejvyšší poplatek 83 Kč35 kr, a v čase od 9:30 do 15:00 je mýtné pouze 26 Kč11 kr. Aktuální výši poplatku uvádí informační tabule.

  Poplatky se účtují za každý vjezd nebo výjezd z vnitřní městské zóny. Cena se pohybuje od 21,21 Kč9 kr do 71 Kč30 kr. Maximální částka, která se smí fakturovat na jedno vozidlo za den, je ve Stockholmu 248 Kč105 kr a v Göteborgu 141 Kč60 kr.

  Řidiči motocyklů a mopedů mýtné neplatí. Poplatky se nevybírají v červenci, o víkendech, ve dnech, které předcházejí svátkům, a ve svátky.

 2. Platba mýtného ve Švédsku 2022

  Mýtné se nehradí při samotném vjezdu nebo výjezdu z města, ale platí se zpětně na základě zaslané faktury. Vozidla jsou automaticky registrována u elektronických kontrolních bodů, na příslušných stanicích se nezastavuje. Švédům poplatky účtuje Švédský dopravní úřad, do zahraničí jsou faktury rozesílány prostřednictvím systému Epass24.

  Za zaplacení je zodpovědný vlastník vozidla.

 3. Prověření auta přes carVertical se slevou 10 %

  [title]Během pár minut si můžete prověřit kompletní historii auta díky webu carVertical. Pro ověření stačí znát VIN kód vozidla. Při ověření přes náš odkaz získáte exkluzivní slevu 10 %.

  V rámci jednoho poplatku si prověříte zdali bylo auto hlášeno jako odcizené, vývoj počtu najetých kilometrů, hlášení o poškození, informace z STK nebo odhadované náklady na údržbu.

  Podrobnější představu vám poskytne naše recenze carVertical.

  Ověřit auto v carVertical

 4. Dálnice ve Švédsku 2022

  Dálniční síť ve Švédsku

  • E4 Helsingborg – Kånna, Toftahom – Jönköping – Linköping – Stockholm – Uppsala – Gävle, Njurunda – Sunsdsvall – Bergeforsen, Piteå – Norrfjärden
  • E6 Maglarp – Malmö – Halmstad – Göteborg – Norsko E6
  • E18 Segmon – Ed, Karlstad – Skatkärr, Lekhyttan – Örebro – Köping, Västjädra – Stockholm, Bergshamra – Rosenkälla, Söderhall – Norrtälje
  • E20 Dánsko E20 – Malmö – Göteborg – Tollered, Ingared – Allingsås, Lundsbrunn – Holmestad, Vretstorp – Arboga, Eskilstuna – Stockholm
  • E22 Trelleborg – Malmö – Fogdarp, Hörby – Linderöd, Vä – Fjälkinge, Gualöv – Sölvesborg, Nättraby – Karlskrona, obchvat Kalmaru
  • E45 Göteborg – Trollhättan, Segmon – Ed – Finsko
  • E65 Malmö – Ystad

  Mapa dálnic ve Švédsku

  Přehledná mapa švédských dálnic je dostupná na webu Ezilon.com. Interaktivní mapu Švédska, která uvádí veškeré informace o silnicích, výstavbě a uzavírkách, najdete na stránkách Trafikinfo.se.

  Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem

  Ve Švédsku je zpoplatněn přejezd některých mostů a průsmyků. Pouze v případě mostu Öresund, který spojuje Malmö a Kodaň, je poplatek za přejezd vybírán přímo na místě, mýtné za ostatní úseky je účtováno dodatečně.

  Poplatky za přejezd některých úseků 2022

  MotocyklyVozidla do 3,5 tVozidla nad 3,5 t
  Motala0,00 Kč0 kr11,79 Kč5 kr26 Kč11 kr
  Sundsvall0,00 Kč0 kr21,21 Kč9 kr47 Kč20 kr
  Svinesunds0,00 Kč0 kr47 Kč20 kr236 Kč100 kr

  Most Öresund: Kodaň – Malmö

  Öresundbron spojuje Dánsko a Švédsko. Poplatek za přejezd mostu se platí u mýtné stanice Lernaken na švédské straně. Platba je možná v eurech, dánských a švédských korunách nebo platební kartou. Řidičům, kteří plánují přes most projet nejméně jednou tam a zpět, se vyplatí pořídit si BroPas. Za částku 1 049 Kč43 € se poplatek za přejezd sníží více než o polovinu.

  Výše poplatků na mostě Öresund 2022

  MotocyklyVozy do 6 mDodávky 6–9 m
  Běžně707 Kč29 €1 293 Kč53 €2 585 Kč106 €
  BroPas244 Kč10 €561 Kč23 €1 122 Kč46 €
 5. Dálnice ve Švédsku: Povolená rychlost, pokuty…

  Rychlostní limity ve Švédsku

  Na dálnicích je nejvyšší povolená rychlost 110 km/hod, značením může být zvýšena až na 120 km/h. V obci se může jet nejrychleji 50 km/hod, 70 km/hod mimo obec a 90 km/hod na rychlostních silnicích. Ve Švédsku se doporučuje dodržovat rychlost, pokuty za překročení jsou vysoké a na švédských silnicích jsou velmi často umístěny radary.

  Pokuty za dálniční poplatky

  Pokud faktura za mýtné není uhrazena včas, bude naúčtován poplatek za pozdní platbu ve výši 707 Kč300 kr. Jestliže ani tak nebude faktura proplacena, bude přičtena pokuta 1 179 Kč500 kr.

  Trajekty do Švédska

  Ve Švédsku jsou trajekty častým dopravním prostředkem. Lodní dopravu lze využít k cestě do sousedních států Dánska, Finska a Norska, trajektem je ale také možné cestovat z Německa nebo Polska.

  Trajekt Rostock – Trelleborg, Sassnitz – Trelleborg

  Z Německa do Švédska se je možné plavit napřímo z přístavů Rostock a Sassnitz do Trelleborgu. Dopravu zajišťuje například společnost TT-Line nebo Scandlines. Na oficiálních stránkách najdete cenu za přepravu, jízdní řád a další podmínky. Mezi nejvýhodnější nabídky patří kombinovaný lístek na trajekt s mýtným na most Öresund za cenu již od 1 829 Kč75 €.

  Trajekt Gdaňsk – Nynäshamn

  Dopravu mezi Polskem a Švédskem zajišťuje společnost Polferries. Cena za přepravu osobního auta s řidičem se na trase Gdaňsk – Nynäshamn pohybuje od 2 956 Kč1254 kr výše.

 6. Pokuty za překročení rychlosti ve Švédsku 2022

  Švédsko si, co do dopravních předpisů, bere příklad ze sousedního Norska. Tam jsou sazby opravdu vysoké, ve Švédsku jsou sice o něco nižší, nicméně jejich vybírání je prováděno s pověstnou severskou pečlivostí. Dobrou zprávou je, že zde neexistuje bodový systém.

  Je zakázáno používat jakékoli antiradary, můžete být vystaveni platbám tzv. denních pokut, jaké známe hlavně ze Švýcarska. Tyto se mohou udělit také po odebrání licence v rozmezí 40-60 a odvíjí se od výše vašeho příjmu.

  Překročení rychlosti v obytné zóně

  Překročení rychlosti v obci

  Překročení rychlosti mimo obec a na dálnici


Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.